Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Girdiğiniz Tartışmaları Çirkinleşmeden Kazanmak İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 8 Yöntem

 > -
Abone ol

Tartışma denince aklımıza yükselen sesler, abartılı el kol hareketleri ve asık suratlar geliyor, öyle değil mi? Belki de ikna etmek için yapılması gereken tam tersidir. 

Bu taktiklerle karşınızdakiler ikna etmek sandığınızdan da kolay olacak...

Kaynak: http://www.businessinsider.com/heres-how...

1. Kazanmak için karşınızdakilerin düşüncelerine saldırmayın.

Karşınızdakilerin düşüncelerine saldırmak onların damarına basmaktan başka hiçbir işinize yaramaz ve iki taraf da ''ya savaş ya terket'' tavrına bürünür.

2. Nazik olun.

Tartışmalar her zaman mantık çerçevesinde gelişmeyebilir. Fakat siz, karşınızdakilerin fikirleri ne kadar saçma gelirse gelsin nezaketi bir kenara bırakmayın. Çünkü bu dünyanın medeni olmaya ihtiyacı var.

3. Ucu açık sorular sorun.

Sorduğunuz ucu açık sorularla karşınızdakilerdeki rekabet hissiyatını yok eder, onların uzlaşmacı bir tavra bürünmesini sağlarsınız.

4. Kendinizden emin görünün.

Kendinize güvenin ve bunu belli edin çünkü 2013'te yapılan bir çalışmada insanların en zeki ve bilgili görünen değil, kendinden emin görünen insanları dinlediği ortaya çıktı.

5. Düşüncenizi pekiştirip güçlendirecek kanıtlar gösterin.

s1338.photobucket.com

Geçmişten örnekleri kanıt olarak kullanın çünkü insanlar başkalarının deneyimlerine fazlasıyla güvenirler.

6. Neden değil, ''Nasıl'' haklı olduğunuzu belirtin.

Karşınızdakilere sebeplerinizi açıklayarak vakit kaybetmeyin ve onlara da ''Neden?'' diye sormayın. Çünkü yine 2013'teki bir çalışmaya göre; düşüncelerinin nasıl haklı çıkacağını anlatanlar, ikna konusunda fikirlerinin neden doğru olduğunu belirtenlerden daha başarılı.

7. Bilimsel verilerden yararlanın.

Grafik vb. şeyler kullanmak, karşınızdakilerde daha bilimsel ve doğal olarak güven veren bir etki bırakmanızı sağlar çünkü bilime herkes kayıtsız şartsız güvenir.

8. Düşüncelerinizi, yapılan bilimsel çalışmalarla destekleyin.

Karşınızdakileri ikna etmek için yalnızca kendi deneyimlerinizi kullanmayın. Tıpkı yukarıda olduğu gibi, yapılan deneylerden, çalışmalardan ve hatta İsviçreli bilim insanlarından yardım alın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tgcesii

4.Numara da ki İbrahim Tatlıses bakışı yeterli bence.Sadece bakın..

hazirsanizyaziyorum

Kız arkadaşımla eski sevgilimle ilgili tartışırken haklı çıkmak adına eski sevgililerimle alakalı bi grafik hazılayıp tartışmadan haklı çıkmak istedim. İlk defa bir insanın gözlerinden ateş çıktığını gördüm. Sayın editör kişisi sizce ben nerde yanlış yapmış olabilirim. Haklı çıkamadığım gibi kız arkadaşım da beni terk etti..?

oktay-gungor

tartısmayın sevişin : )

pedrofesalvador

BEYONCE <3

basakcik

Aynı ben işte. Bütün tartışmalarda bu şekilde haklı çıkarım. (!)

Görüş Bildir