Gerilim Yükseliyor, Ortalık Karışıyor! Ahmet Hakan’dan Fatih Altaylı’ya Yanıt Gecikmedi

-

15. İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak, Abdulmecid Efendi Köşkü’ndeki Kapı Çalana Açılır Sergisi’ne yapılan saldırılar sonrası medyanın iki sivri dilli ismi karşı karşıya geldi. Ahmet Hakan’ın köşe yazısına Fatih Altaylı kendi köşesinden tepki gösterdi, Ahmet Hakan’dan ise yanıt gecikmedi.

Önce ne olmuştu, onu hatırlayalım:

Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki Sergiyi Hedef Gösteren Nilhan Osmanoğlu'na Tepki: Cehalet! - onedio.com
Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki Sergiyi Hedef Gösteren Nilhan Osmanoğlu'na Tepki: Cehalet! - onedio.com

“Eserlere baktığımda aklıma gelen tek cümle şu: Üryanlığın yalın ve müstekreh vurgusu!”

“Öyle böyle üryanlık değil. Sevimsiz. İrrite edici. Rahatsız edici. Kusturucu. Mide bulandırıcı. Bağlamsız. Anlamsız. Amaçsız.”

“Bir gazete köşesinde yayınlanamayacak kadar berbat şeyler.”

Kaynak

Ahmet Hakan’ın bu sözlerine Fatih Altaylı sert bir tepki gösterdi ve “Hadsizliğini gösterdi” dedi.

Nişantaşı’na taşınınca ‘rafine’, üç beş aydınla tanışınca ‘entel’, patronla tavla oynayınca ‘zengin’ olduğunu zanneden biri, Abdulmecid Köşkü’nde sergilenen eserler için ‘Üryanlığın yalın ve müstekreh vurgusu’, ‘Sevimsiz, irrite edici, rahatsız edici, kusturucu, anlamsız, bağlamsız, amaçsız’, ‘Bir gazete köşesinde yayınlanmayacak kadar berbat’ diye yazma ‘HADSİZLİĞİNİ’ gösterdi.”

“Bu kafanın, ’Tükürürüm böyle sanatın içine’ diyen kafadan hiçbir farkı yoktur.”

“Cehaletin, sonradan bile görememişliğin, ezikliğin ve hadsiz ukalalığın ‘köşe kapmış’ halidir. Bilmediğin, anlamadığın konuda ahkam kesmenin dayanılmaz zavallılığıdır.”

“Bu denli ‘kendini bilmezliğe’ ‘Dur’ demek az gelir. Ancak ‘Çüşşş’ denebilir.”

Kaynak

Fatih Altaylı’nın sözlerine bugün köşesinden yanıt veren Ahmet Hakan, sanat kimin için tartışmalarına katıldı.

“SANAT eseri kime sesleniyor? Sana, bana... Yani hepimize. Modern sanat eserleriyle ilgili görüş bildirmek için... Modern sanat tarihini yalayıp yutmak, modern sanat uzmanı olmak gibi bir zorunluluk yok yani. Modern sanatın şoke edici atılımlarının anlamından hiç çakmayan biri, bir sergiyi izledikten sonra... ‘Hiç beğenmedim... Midem bulandı... Müstekreh buldum... Yuh yani... Tükürürüm böyle sanata... Yerim böyle sanatı’ diyemeyecek mi?

“Ne oluyor ya! Kutsal ve dokunulmaz bir alan mıdır burası? Ne yani? Midemizin bulanma hakkı yok mu kardeşim? Sanat eserlerinin her tarafından fışkıran aşırı gerçekçi penisler karşısında hepimiz el pençe divan mı duracağız?”

“Sergi basıp magandalık yapmadıktan sonra... Otorite sahibi olup otoriteye yaslanarak yasaklama girişiminde bulunmadıktan sonra... İsteyen istediğini der arkadaş. Kesin tıraşı ve inceden uzayın.”

Kaynak

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Fırıldaklar kapışması....

bagatur-kabasakal

Al birini vur diğerine. İki yanar-döner, fingirderk, dönemin getirdiklerini savunan tip karşı karşıya gelmiş.

streetkedisi

İsteyen istediğini der ile olmuyor bu işler Ahmet Hakan," isteyen istediğini der" diye diye zaten kaos ve baskı başladı.Neticede kendi köşenizde sizin de eleştirdiğiniz "piremses" hanımın " istediğimi söylerim" zihniyeti ile olaylar başladı.Bu zihniyetin sonucu "İstesenizde, istemesenizde ..." diye başlayan cümlelere ve bu cümlelerin zoraki, akıl dışı, gerici,vandallık akan eylemlerine sebep oluyor.İstediğinizi saygı ve edep sınırları içerisinde betimlersiniz,hele hele bir taraftan şiş yanmasın bir taraftan kebap yanmasın alt zemini ile söylenen laflar kendi içinde bile çorbaya dönmüş bir zihnin ürettikleri oluyor ancak ve bu zihinlerin söylemleri de zaten karışık olan ortalığı iyice karıştırır sadece

enk-capital

Sanat eserlerini beğenmeyebilirsiniz. Sanat eserlerini olumlu veya olumsuz şekilde eleştirebilirsiniz. Ama bu eserlere saldırmaya hakkınız yoktur! Onları yok etmeye yeltenemezsiniz. Onları yok etmeye çalışanları savunamazsınız. Sanat eserlerinin yok edilmesini haklı bulamazsınız. Sanat eserlerini ancak yaratıcısı kendi isteğiyle yok eder, ortadan kaldırır, bozup yeniden yapar. Sanat eserlerinin bi izleyicisi olarak sizin buna hakkınız yoktur. Ahmet Hakan bu konuda haklı. Yok etmeye çalışmadığı ve yok etmeye çalışanları savunmadığı, kimseyi yok etmeye yönlendirmediği sürece isterse en ağır şekilde eleştirir hatta küfreder.

perihell

Ahmet Hakan diye yazılır rüzgar gülü diye okunur.

Görüş Bildir