Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki Sergiyi Hedef Gösteren Nilhan Osmanoğlu'na Tepki: Cehalet!

 > 
492PAYLAŞIM

İKSV tarafından Koç Grubu ana sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak Üsküdar Bağlarbaşı'ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü'nde sergilenen Ömer Koç koleksiyonu eserlerine 4-5 kişilik bir grup tarafından "Laiklik bu mu?", "Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi" bağırmaları eşliğinde saldırı düzenlendi. Sergiyi hedef gösteren 2. Abdülhamid'in 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu'na da tepkiler yağdı...

DHA'da yer alan habere göre, "Kapı çalana açılır" başlığı altında Abdülmecid Efendi Köşkü'nde düzenlenen sergiye dün saat 14.00 sıralarında gelen saldırgan grup 1. kattaki sergi alanında olay çıkardı.

İşte saldırı anı 👇

Önünde özel güvenlik görevlisinin beklediği Ron Mueck'e ait "Hırka Altındaki Adam" heykelinin önüne gelen grup, eseri tahrip etmek istedi. Saldırıyı önlemeye çalışan güvenlik görevlisini itekleyerek yere düşüren saldırganlar diğer güvenlik görevlilerin müdahalesiyle heykelden birkaç metre uzaklaştırıldı. Bu sırada "Laiklik bu mu?", "Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi" , "Burada bunlar sergilenemez" diye bağıran grubun etrafını köşkün güvenliğini sağlayan güvenlik elemanları çevirdi.

15 dakika süren arbedenin ardından dışarı çıkarıldılar

Grup, eserlere karşı saldırıyı sürdürmek isterken, sergiyi gezmeye gelen vatandaşlar alkış tutarak saldırıyı protesto etti. Vatandaşlar, "Görmek istemiyorsanız gelmeyin. Dışarı, dışarı" sözleriyle alkışla tempo tuttular. Saldırganlar yaklaşık 15 dakika süren arbedenin ardından eserin sergilendiği salondaki kapıdan bahçeye çıkarıldılar.

2. kez saldırı

Saldırganlar için emniyete bildirimde bulunan güvenlik görevlileri ayrıca  2. kez saldırı olduğunu söyledi. Sabah saatlerinden yapılan ilk saldırıyı düzenleyenleri polise teslim ettiklerini belirten güvenlik görevlileri, "Ancak bu tip saldırganlar serbest bırakılıyor. Bir yaptırım uygulanmıyor" dedi.

Hedef gösterilmişti

II. Abdülhamit’in beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu, Twitter hesabından sergiyi ‘rezalet’ diye tanımlamıştı

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'ndan da tepki

Bir diğer torun Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Facebook hesabından şunları yazmıştı: “Kanuna göre Koç ailesinin satın aldığı vicdanlara göre ise gasp ettiği bu köşkte yapılan bu rezaleti kabul etmemiz mümkün değildir.”

Abdülmecid’e resim konusunda destek olan padişah II. Abdülhamid'di

Avludaki Kadınlar / Abdülmecid Efendi'nin eseri

Osmanlı İmparatorluğu'nun son halifesi olan ve sanata düşkünlüğüyle bilinen, resimleri Türk resim tarihine geçen Abdülmecid Efendi, köşkü yazlık olarak ve sanat çalışmaları, sanat toplantıları için kullandı. Abdülmecid nü resimler de yapan bir ressamdı. Sanat eğitimini de II. Abdülhamid desteğiyle almıştı. II. Abdülhamid, Üsküdar’daki av köşkünü ‘Sanat çalışmalarını burada yapsın’ diye yeğeni Abdülmecid’e hediye etmişti.

Nilhan Osmanoğlu'nun bu çıkışı sonrası yapılan saldırıya sosyal medyadan da tepkiler geldi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir