Gerilim Tırmanıyor: Kuzey Kore, Güney Kore Sınırındaki İrtibat Noktasını Havaya Uçurdu

 > 
24PAYLAŞIM

Güney Koreli aktivistlerin, Kuzey Kore tarafına broşürler dağıtması ile başlayan kriz derinleşiyor. Kuzey Kore, Güney kore ile irtibat bürosunu havaya uçurdu...

Güney Kore lideri Moon Jae-in güvenlik kabinesini topladı...

Askeri kaynaklar, irtibat noktasının havaya uçurulduğunu aktardı

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Kuzey Kore, Güney Kore sınırındaki irtibat bürosunu havaya uçurdu. 

Kuzey Kore'nin sınıra yakın bir şehri olan Kaesong yakınında gelen patlama sesi, askeri kaynaklar tarafından irtibat noktasının havaya uçurulduğu şeklinde yorumlandı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı iddiayı doğruladı

Güney Kore Birleşme Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kuzey Kore, (yerel saatle) 14.49'da Kaesong irtibat bürosunu havaya uçurdu" ifadesi kullanıldı. 

İrtibat bürosunda 31 Ocak'tan bu yana Güney Kore askeri bulunmuyordu.

İrtibat bürosunun vurulma anı 📹

Güney Koreli aktivistlerin anti-Kuzey Kore propagandası gerilimi artırdı

Güney Kore'deki aktivistlerin Kuzey Kore'ye propaganda afişleri göndermesiyle yükselen gerilim üzerine Kim Jong-un'ın kız kardeşi Kim Yo-jong, yaptığı açıklamada, "Güney Koreli yetkililer, birtakım mazeretler sunarken bu durumun devam etmesine izin vermeyi sürdürürse ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaktır" ifadesini kullanmıştı.

Barış görüşmeleri sil baştan

Aktivistlerin broşür göndermesi, yeni bir eylem çeşidi olmasa da Kuzey Kore tarafından bir saldırı olarak değerlendiriliyor. Pyongyang, olayın ardından 9 Haziran'da Güney Kore ile sınır ötesi iletişimi keseceğini açıklamış, Güney Kore ise eylemi yapan gruplar hakkında polise şikayette bulunulacağını duyurmuştu. 

Güney Kore Devlet Başkanı Moon ve Kuzey Kore lideri Kim, Nisan 2018'de iki ülke sınırındaki Panmunjom'da bir araya gelmişti. Kore yarımadasının nükleer silahlardan tamamen temizlenmesini içeren barış görüşmelerinde kat edilen yol, yaşanan gerilimin ardından anlamını yitirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir