Gerekçe İngiltere'nin AB'den Ayrılması: Ankara Anlaşması 31 Aralık'ta Sona Eriyor

 > 
138PAYLAŞIM

Türkiye’den son 20 yılda yaklaşık 30 bin kişinin faydalandığı Ankara Anlaşması, İngiltere’nin AB’den çıkması nedeniyle sona eriyor.

1963’te yürürlüğe giren ve Türk vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması, Brexit’in gerçekleşmesiyle değişecek yeni göçmenlik kriterleri nedeniyle 31 Aralık 2020’de sona eriyor.

'Güncellenen kriterlere hakim olmadan hareket etmeyin'

CSS Legal Londra Ofisi Yetkilisi, İngiltere Vizesi Göçmenlik Mevzuatı ve Uygulamaları Uzmanı Hüberya İnce, 31 Aralık 2020’de Brexit’in gerçekleşmesiyle İngiltere'nin Ankara Anlaşması vizesinin biteceğini belirterek, söz konusu vizeye başvuracakların güncellenen kriterlere hakim olmadan hareket etmelerinin riskli olacağını kaydetti.

31 Aralık 2020’de Brexit’in gerçekleşmesiyle değişecek yeni göçmenlik kriterlerinin yayınlandığını ve İngiltere'nin Ankara Anlaşması vizesinin bu tarihte kesin olarak biteceğini belirten İnce, yapılan söz konusu değişikliklerin Türk vatandaşları ile Avrupa Birliği vatandaşı olan kişileri kapsayacağını bildirdi.

İnce, konuya ilişkin, "İngiltere turist vizesi, çalışma vizesi, öğrenci vizesi ve yerleşim vizesi gibi kategorilerde yapılan değişiklikler de kasım ayı itibariyle devreye girecek" ifadelerini kullandı.

'Başvuruyu 31 Aralık'tan önce yapın'

Açıklanan yeni kurallara bağlı olarak Avrupa Birliği vatandaşlarının serbest dolaşım haklarının da 31 Aralık’ta son bulacağını hatırlatan İnce, yeni vize başvurusunda bulunacak kişilerin güncellenen kriterlere hakim olmadan, profesyonel destek almaksızın hareket etmelerinin riskli olacağını kaydetti.  

Hüberya İnce, İngiltere’de kendi işlerini kurmak isteyen Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşması vizesi başvurularını 31 Aralık tarihinden önce yapmalarının faydalı olacağı uyarısında bulundu.

2018’de şartlar değişmişti

İngiltere'den 'Ankara Anlaşması' Kararı: Türk Vatandaşlarına 'Süresiz Oturma İzni' Kuralları Değişiyor - onedio.com
İngiltere'den 'Ankara Anlaşması' Kararı: Türk Vatandaşlarına 'Süresiz Oturma İzni' Kuralları Değişiyor - onedio.com

Ankara Anlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması (ECAA) kapsamında vize alan Türkler, 16 Mart 2018’e kadar 4 yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu. Bu tarihte yürürlüğe giren yeni kurallarla süresiz oturum için süre 5 yıla çıkarılırken, 2 bin 389 sterlin de başvuru ücreti getirilmişti.

Yeni düzenlemeler Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelmiş yaklaşık 12 bin 500 Türk ile aile üyelerine de geriye dönük uygulanmaya başlamıştı.

2018 yılında Ankara Anlaşması'na başvuruda rekor kırılmıştı

İngiltere'de Oturma ve İş Kurma İzni Sağlayan Ankara Anlaşması'na Başvurular 2018'de Rekor Kırdı - onedio.com
İngiltere'de Oturma ve İş Kurma İzni Sağlayan Ankara Anlaşması'na Başvurular 2018'de Rekor Kırdı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir