Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçek Hikayesini Duyunca Şok Olacağınız 8 Popüler Ürün

-

İşlerin beklediğiniz gibi gitmemesi çoğu zaman sinir bozucu olabilir, ama bu sefer değil!

Farkında olmasak da günlük hayatımızda kullandığımız bir çok ürün "güzel tesadüfler" sonucu hayatımızda yerini almıştır. Çocukken oynadığımız oyuncakların bile bir kısmı aslında sanayi ürünü olarak tasarlanmış fakat "yanlış kullanım" sonucu oyuncak muamelesi görüp günlük hayatta kullanılmaya başlanmıştır.

Başlarda tamamen farklı amaçlarla tasarlanmış bu ürünleri gördüğünüzde,  "Çok iyi oldu çok da iyi güzel oldu." diye düşünmek serbest!

İşte bu ürünlerden birkaçı;

Kaynak: http://www.viralnova.com/original-produc...

1. Kotex

1. Dünya Savaşı sırasında, Kimberly-Clark şirketi bu yeni cerrahi pansumanı, "Cellucoton" adında yeni hijyenik bir malzemeden üretmiştir. Yaralı askerler için çok faydalı olmasının yanı sıra Kızılhaç hemşireleri tarafından menstrüasyon döneminde de aynı şekilde faydalı olduğu tespit edilmiştir.

2. Kleenex

Başka bir Kimberly-Clark hikayesi, arz fazlası olan "Cellucoton"lar daha ince ve tek kullanımlık mendiller olarak piyasaya sürülmüş, "Ünlü film yıldızları gibi cildinizi güzel tutmanın yeni sırrı" sloganıyla pazarlanmıştır. Anlaşılan o ki, 1930'larda aksırmak, nemlendirici kullanımından çok daha büyük bir sorun olarak görülmüş.

3. Nalgene

Oldukça popüler bu su şişesi, yüksek sıcaklıklarda cam gibi kırılmadan dayanabilen polietilen ile kaplanmış bir laboratuvar kabı olarak geliştirilmiştir. Nalgene'in genel müdürü Marsh Hyman, bazı bilim adamlarının bu kapları laboratuvarın dışarıda bol bol su içebilmek için kullandığını görmüş, teorisini oğlunun izci kampında test ettikten sonra bu şişeleri "outdoor ürünü" olarak piyasaya sürmüştür.

4. Baloncuklu naylon

Bu dolgu malzemesi, Al Fielding adında bir mühendis ve Marc Chavannes adında bir buluşcu tarafından ilk başta dokulu duvar kağıdı olarak tasarlanmıştır. Beklenilen ilgiyi göremeyen bu duvar kağıdı, 1959 yılında IBM'in duyurduğu yeni bilgisayardan etkilenerek, bu malzemenin hassas teknoloji ürünlerinde paketleme malzemesi olarak kullanılmasını teklif etmiştir.

5. Listerine

Şimdilerde ağız bakım suyu olarak bilinen listerine, 135 yıl önce cerrahi antiseptik ve belsoğukluğu tedavisi için kullanılan bir kür olarak icat edilmiştir. 1800'lerin sonuna doğru "terleyen ayak ve nasırlar" için önerilmiş, 1920'lerin sonuna doğru "mikrop öldüren ağız suyu" ismini almıştır.

6. Konyak

Yaklaşık 900 yıl önce, şarap tüccarları büyük nakliyatların hacim başına düşen nakliyat ücretini azaltmak amacıyla, bu ürünlerin suyunu buharlaştırıp ondan sonra nakil etme yolunu kullanmışlardır. Bu işlemler sırasında oluşan yan ürünün tadına bakmayı akıl eden bir kişi, bu ürünün de başlı başına yumuşak ve lezzetli bir içecek olduğunu keşfetmiştir.

7. Oyun hamuru

1930'larda, sabun üreticisi Cleo McVickers yeni buluşu olan hamursu ürünle duvar kağıtlarını temizlemek için yeni bir yol keşfettiğini düşündü. Fakat bundan 20 yıl sonra, oğlu Joseph, kile benzeyen karışımın içine renk katarak bu hamuru yaratıcılıklarını kullanmak isteyen gençlere pazarlamıştır.

8. Viagra

Adı kötüye çıkmış bu küçük mavi hap, aslında hipertansiyon ve anjina gibi kalp hastalıklarının semptomlarının tedavisi için üretilmiştir. Fakat devam eden klinik çalışmaları sırasında bu hapın kalp hastalıklarından çok,  şehvet arttırmak için etkili olduğu keşfedilmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bay-bartolomeo

billurmu geçiyonuz bizimi deniyonuz? 10 maddenin ikisi nerde aga?!. ben anlamam. o iki madde buraya gelecek!!!

sinecemis

9 ile 10 nerede?

1sosyolog

Güzel güzel emeğe sağlıkta neden acep 10 gösterip 9 vermişin onu anlamadım :)

karbonaterol

10 nerde ?

sovienica

Akılda kalıcı, hoş bir paylaşım. Teşekkürler.

Görüş Bildir