Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçek Değil Sanıyorduk! Walt Disney'in Logosuna İlham Olan Kaleyi Bulduk

24PAYLAŞIM

O logoyu her gördüğümüzde farklı diyarları anlatacak bir şeyler izleyeceğimizi bilirdik. En güzel masalları, animasyon filmlerini bu logoyu taşıyan eserlerde izledik. Ama bu logodaki şatonun gerçek olabileceğini hiç düşünmemiştik. Aslında böyle bir şato varmış, öğrenince sizinle paylaşmak istedik.😎 İşte, karşınızda Walt Disney'in logosuna ilham olan o kale...

İlk önce söz konusu olan logoyu hatırlatmakla başlayalım.

Logoya ilham olduğu söylenen kale, Neuschwanstein Kalesi...

Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan bu kalenin yalnızca kendisi değil, bulunduğu çevre de masallardaki betimlemelerle yarışmaya aday.

Kalenin bulunduğu çevre ''Romantik Yol'' olarak tanımlanıyor.

Almanya'nın en güzel kırsal kesimlerinden biri olarak kabul edilen güzergahta, çiçekli köy evleri ve yerel şatolar mevcut. Bu eserlerden en ünlüsü ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Neuschwanstein.😇

Peki, bu güzellik abidesi mekanı kim yaptırdı onu merak ettiniz mi?

Eğer yanıtınız evetse, sizin için araştırdık. Bu kalenin yapılma talimatını Bavyera Kralı II.Ludwig vermiş.

Bu kaleyi gücünün ve ihtişamının bir sembolü olarak gören II.Ludwig, bu kalenin bitmesi gerektiği konusunda sarsılmaz bir inanca sahipti.

Öyle ki, bu kalenin bitmesi için yönettiği ülkenin gelirinin büyük bir kısmını gözünü kırpmadan harcayabildi.

Ve sadece maddi değil, manevi olarak da yıprandı.

İnşaatı tamamlanan kalede sadece 3 hafta yaşayabilen II.Ludwig, ardından hayata gözlerini yumdu. Fakat bu ölümün intihar mı yoksa bir cinayet mi olduğu hiç aydınlatılamadı.

Fakat, kralın ardında bıraktığı bu eser her yıl binlerce turist çekmekle kalmadı.

Aynı zamanda Walt Disney'e de ilham oldu. Logo haricinde ilham kaynağı olduğu bir diğer nokta da ''Güzel ve Çirkin'' filminin yaratılacağı mekan düşünülürken olmuş.

Gerçekten masallardan fırlamış gibi durmuyor mu?😍

Peki, sizin bildiğiniz böyle ilginç bilgiler var mı? Varsa yorum olarak bekliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Bu biraz yanıltıcı bir içerik olmuş. Asıl ilham kaynağı olan Kaleler İspanya'nın Segovia şehrinde bulunan Segovia Alcazar ve Olite Kalesi .

bseozyrt

Daha yenimi buldunuz :D

irojirono

Ludwig'in cesedi evinin arkasındaki gölde bulunuyor 3 gün sonra. Resmi açıklamalara göre Ludwig şizofrendi ve intihar etti. Kendini göle attı ve boğuldu diyip kapatılmış. Fakat bazı o gün ordan geçen balıkçılar çığlık sesleri duymuş. Etrafında başka yaşam alanı yok bu arada. Muhtemelen Ludwig'in sesi. Boğuşma yaşanmış. Otopsi yapılmamış ama akciğerlerinde de su bulunmamış. Yani boğularak ölmemiş. Kiralık katil tutularak öldürüldüğü söyleniyor. Hatta 2007'de mezarı açılıp tomografi ile kurşun yarası vs. gibi birşey var mı diye bakılacağına dair haberler gördüm ama sonuçlarını bulamadım. Şatoyu gezdim gördüm. Gezdiğinizde acayip duygular hissediyorsunuz. Kasvet, gizem ve muhteşem manzara.

himura-battousai

bir kac kiside demisti ama ben kasvet gizem falan hissetmemistim :D bende mi sorun var acaba :) o degilde manzarasi gercekten harika. adam agzinin tadini biliyor.

leyal-aksoy

yeni mi öğrendiniz ben gitmiştim

heineken

Gonya'da çok gizli bi uzay üssü varmış. Yerini sadece Reis biliyormuş. 2023'te açılıyormuş. Borla çalışan uzay mekiğimiz göklere çıkacak.

kanlikontesdiyin

DÖFKDHGDJUEOGIHGH

Görüş Bildir