Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçeküstü Fotoğraflarla Geleneksel Rus Halk Hikayelerini Yeniden Yorumlayan Sanatçının 14 Muhteşem Çalışması

 > -
Abone ol

Fotoğraf sanaçısı Uldus Bakhtiozina, oldukça sıradışı sanat anlayışını Rus peri masallarını betimlemek için kullanarak birbirinden mükemmel fotoğraflar çekiyor. Peri masallarını farklı bir şekilde yorumlayan sanatçı, Rusların eski pagan inancına vurgu yaparak ortaya oldukça sıradışı işler çıkarıyor.

Sanatçının işleri oldukça detaylı ve kapsayıcı olmasının yanında, peri masalları hakkında yürütülmüş araştırmalara ve bu masalların Avrupa kültüründeki mitolojilerle kıyaslandığı farklı anlayışa dayanıyor. Halk kültürüne ait efsane ve mitlerde saklanmış gizli simgelere odaklandığını söyleyen Bakhtiozina, fotoğraf sanatını kullanarak hikayelerin söylenemeyen kısımlarını ve yüzyıllarca farklılaştırılmış detaylarını ortaya koyabilmeyi amaçladığının altını çiziyor.

Geleneksel Rus halk hikayelerinde, prensesler genellikle kurbağa veya kuğu gibi hayvanlara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Sanatçı Bakhtiozina çektiği fotoğraflarla bizleri Rus hikayelerinde bulunan belirsizliği ve dualizmi yorumlamaya davet ediyor.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/dark-sides-and...

1. Kışın Yüzü

2. Prens Ivan

Rus halk hikayelerinde karşımıza en sık çıkan kahraman Ivan. Normalde bu kahramanın amacı başka hiç kimsenin bulamayacağı bir şey bulmaktır. Hayvanlarla konuşabilmesine, halıların üzerinde uçabilmesine ve ejderhalarla dövüşebilmesine karşın, Ivan bir budaladır. Rus dilinde 'durak' budala demektir ve aslında etimolojik olarak "güneşi takip eden kişi" anlamına gelir. Ne yazık ki bu sözcük Slav dillerinde negatif bir anlam kazanmış durumda.

3. Ormanın Ruhu

4. Yedi Şövalye ve Ölü Prenses

5. Baba Yaga

Diğer kültürlerde oldukça yetenekli bir büyücü olan ve diğer dünyanın kapılarını aralayan Baba Yaga, Rus halk hikayelerinde kötü bir karakter halini almış. Onun kapılarını araladığı diğer dünyanın adı Üç Dokuzuncu Krallık ve bu krallığın toprakları Kisel Sahilleri ve Süt Nehirleri ile kaplı.

6. Kurbağa Tsarevna

Bu kurbağa prensesin hikayesi oldukça acıklı. Bu hikayeye göre 'iyi insanlar' (!) prensesi bir kurbağaya dönüştürüyor. Bir başka versiyona göre prensesi kurbağaya dönüştüren onun babası çünkü baba kızının kendinden daha zeki olmasını kaldıramıyor. Prenses bataklıklarda yaşıyor ve şans buldukça yaşadığı yerden kurtulup köylere inebiliyor. Kurbağa Tsarevna hikayesi işte tam da böyle bir anı anlatıyor.

7. Kisel Sahilleri'nin Büyüsü

8. Olenushka ve Kardeşi Vanushka

9. Beyaz Kuğu ve Süt Nehirleri

10. Kızıl Güzel

Kızıl Güzel aslında Rus topraklarında yaşayan genç ve güzel her kız için kullanılan bir isimdi eskiden. Bu isimdeki 'kızıl' sıfatı Tevazu ve Özgürlük Tanrısı ile özdeşleştirilmektedir.

11. Süt Nehirleri

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
Gizli Kullanıcı

Olm seviyeyi yükseltmeyin zira tam alışmıştık boş beleş paylaşımlara!

shdycl

baba yaga anneye benziyor.

matrcomes

kadın erkek vıdı vıdılarıyla düşen kalite içinde parlıyor adeta.

llum

Güzel galeri için teşekkür ediyorum; zira onedio kalitesi düşmekte.

Görüş Bildir