Geleneklerine Sonuna Kadar Bağlı Olan ve Asaletleriyle Her Ortamda Kendilerini Belli Eden Çerkesler Hakkında Daha Önce Duymadığınız Bilgiler

-

Hızlı ve estetik dansları, nefis yemekleri ve gelenekleriyle Kafkasya’nın güzelliklerini içinde barındıran Çerkesler hakkında daha öne duymadığınız bilgileri sizler için derledik!

İnsanlık onuruna değer veren ve herkesin eşit koşullar altında yaşamasını savunan Çerkesler’de dilenci yoktur. Sürgünde bile bu tavırlarından ödün vermeyen halk hiçbir şart altında kimseden bir şey talep etmemeyi şiar edinmiştir.

Gelenekten gelen cinsiyet eşitliği nedeniyle Kafkas halklarında kadınlar eşlerini kendileri seçer, kız isteme ya da başlık parası gibi kavramlar yoktur. Kadınların söz sahibi oldukları toplumun anaerkil bir yapıda olduğu bile söylenebilir.

Büyüklere saygının ön planda olduğu ve gündelik yaşamın yazılı yerine sözlü kurallarla işlediği Kafkasya’da yaşlıların aldığı kararlara itibar edilir. Hatta düğünlerde kutlama adı altında silahla etrafa ateş etmek Çerkes büyüklerinin aldığı kararla yasaklanmıştır.

Medeniyet tarihinde soyadı kavramını kullanan ilk halklardan biri olan Çerkesler’de her sülalenin bir arması ve ismi bulunur. Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bu anlayışla birlikte kadınlar evlendikten sonra kendi soyadlarını kullanabilir.

Çocuk yaşta evliliğin kabul görmediği Çerkesler’de akraba evliliği de yoktur. Aynı köyde bulunan gençlerin bile kardeş gibi büyüdüğü ortamda dini ve kültürel olgulara rağmen çocuk yaşta evlilik de meşru kabul edilmemiştir.

Sürgün döneminde kendi aralarında yaşattıkları dilleri milattan önce 3000’lere dayanır. Birçok modern dilin kökeninin uzandığı Kafkasya’da birçoğu kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olsa da 37 farklı dil konuşulur.

Birbirlerine çok bağlı oldukları girdikleri her ortamda görülen Çerkesler topraklarıyla, kökleriyle, tarihleriyle ilişkilerini kesmemeye özen gösterirler. Tarihlerini ve özellikle sürgün zamanlarında yaşananları aile büyüklerinden dinledikleri için bağlarını hiçbir zaman koparmazlar.

Birey ve toplum hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olan mütevazılık Çerkesler için olmazsa olmazdır. Yaşam biçimleri, örf ve adetleriyle var oldukları her ülkede dikkat çeken bu halk kültürel ve sosyal anlamda en ileri medeniyetlerden biridir.

Sosyal düzen saygı çerçevesinde şekillendiği için Çerkesler’de toplumsal kurallar, örf ve adetler yazılı ve fiziki yaptırımların üzerine kurulmamıştır. Hapishane kavramının bulunmadığı bu toplumda en büyük ceza dışlanmak ve soyutlanmaktır; esaret kabul dahi edilemez.

Dünyanın en eski mitolojilerinden biri olan Abhaz mitolojisi ve Nart destanları Yunan mitolojisine ilham gren birçok unsur içeriği gibi, Prometheus, Zeus, Achiles gibi Yunan mitolojisine ait birçok ünlü karakterin neredeyse bire bir karşılığı Kafkas mitolojisinde vardır ve geçmişi çok daha eskidir.

Son olarak kızları çok ama çok güzeldir!

Güzellikleri Dillere Destan, Dansları Gözlere Şölen! İşte Çerkes Kızlarının Hayran Kalacağınız 13 Özelliği - onedio.com
Güzellikleri Dillere Destan, Dansları Gözlere Şölen! İşte Çerkes Kızlarının Hayran Kalacağınız 13 Özelliği - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nazli-askin

Bu içeriği biraz geç görmüş olsamda bir çerkez kızı olarak çok beğendim böyle bir paylaşım yapılmasını

kamil-zor

El seni övsün, Sen seni övme , menfaat icabı sevilme, sevme. Demiş Sümmani.

magatron

ya bırakın bu işleri bu yazı baştan aşağıya safsata bende ailemde çeçeniz 1876 dağıstan göçmeniyiz ve bu özelliklerin hiçbiride bizde yok. ve her insanı seviyoruz ırk farketmiyo cinsiyet dil din yaş yeterki bize saygı göstersin bi mukabele...kimseyede biz çeçeniz diyipte sanki yahudiler gibi üstünlük taslamıyoruz.nokta

Gizli Kullanıcı

çerkesler türk müdür ? soyları nereden gelir? tek tanıdığım çerkes türkan şoray

oguz-yurtcu1

Çerkesler beyaz ırktandır, gen havuzlarının en büyük kısmını oluşturan Aryanlar'ın Avrupa'ya büyük göçü süresince Kuzey Kafkasya'ya yerleşen kollarından oldukları söylenebilir.

deen-tharkuho

Bir Çerkes olarak bu güzel içerikle gurur duydum 👏👏

Görüş Bildir