Geleceğin Ekonomilerinde Biz de Varız: 2030 Yılının Satın Alma Gücü Paritesi En Yüksek 32 Ülkesi

196PAYLAŞIM

Dünyanın en büyük denetim, danışmanlık ve profesyonel hizmetler firmalarından biri olan PricewaterhouseCoopers, 2030 yılı en büyük ekonomiler raporunu yayınladı. 

Business Insider tarafından haberleştirilen rapor 32 ülkeyi 2030 yılı için öngörülen satın alma gücü paritesine göre sıralıyor. Öncelikle hatırlayalım; satın alma gücü paritesi (SAGP), ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılaşmasını ortadan kaldıran bir 'para birimi dönüştürme' oranıdır. En özet haliyle ekonominin üretkenliğine ve yaşam standartlarına işaret eder.

Türkiye'nin en iyi 12. ekonomi olacağı öngörülen rapora birlikte bakalım!

.

NOT: Rakamları daha iyi kavrayabilmeniz için; ABD'nin şu anki SAGP'si 18.562 trilyon dolar.

32. Hollanda - 1.08 trilyon dolar

31. Kolombiya - 1.111 trilyon dolar

30. Güney Afrika - 1.148 trilyon dolar

29. Vietnam - 1.303 trilyon dolar

28. Bangladeş - 1.324 trilyon dolar

27. Arjantin - 1.342 trilyon dolar

26. Polonya - 1.505 trilyon dolar

25. Malezya - 1.506 trilyon dolar

24. Filipinler - 1.615 trilyon dolar

23. Avustralya - 1.663 trilyon dolar

22. Tayland - 1.732 trilyon dolar

21. Nijerya - 1.794 trilyon dolar

20. Pakistan - 1.868 trilyon dolar

19. Mısır - 2.049 trilyon dolar

18. Kanada - 2.141 trilyon dolar

17. İspanya - 2.159 trilyon dolar

16. İran - 2.354 trilyon dolar

15. İtalya - 2.541 trilyon dolar

14. Güney Kore - 2.651 trilyon dolar

13. Suudi Arabistan - 2.755 trilyon dolar

12. Türkiye - 2.996 trilyon dolar

11. Fransa - 3.377 trilyon dolar

10. İngiltere - 3.638 trilyon dolar

9. Meksika - 3.661 trilyon dolar

8. Brezilya - 4.439 trilyon dolar

7. Almanya - 4.707 trilyon dolar

6. Rusya - 4.736 trilyon dolar

5. Endonezya - 5.424 trilyon dolar

4. Japonya - 5.606 trilyon dolar

3. Hindistan - 19.511 trilyon dolar

2. ABD - 23.475 trilyon dolar

1. Çin - 38.008 trilyon dolar

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-kilinc

lan bu nasıl iş lan böyle ağzı olan herkes konuşuyor. bir insan hep mi muhalefet olur ya. arkadaşım 2002den önce IMF ne derse onu yapıyodun. adamların bi siLkmediği kalmıştı. gerçi para yönetimini onlardayken onu da yapmışlardı. Türkiye kaos içindeydi. CB Sezer BB Ecevit'in kafasına anayasa kitabı fırlatıp dolar bir gecede 2 katına çıkardı bir gecede. açın biraz okuyun da öğrenin Türkiye battı bitti diyenlere sesleniyorum. gerçi bilmediğinizden değil de işinize gelmiyor yazık ya vallahi yazık. bir kere de doğru konuşun. kimi g*tüyle gülüyor kimi yemediğini söylüyor. kimi de lobiler dış mihraklar olmasa diye dalga geçiyor. abi biraz doğru olun.

fatih-kilinc

bellemişsiniz bi avrupa bizden şöyle iyi abd şöyle güzel yok ruslar ezer yok bilmem ne. herkesin elindekine çöreklenerek yaptılar bu servetlerini. para bol oldu mu herkes iyi olur bak yunanlılara para gelirken çok iyilerdi para bitti aşkta bitti. eyvallah tabi ki eksikler vardır yapılması gereken ama hepsini bir anda bitirmenin imkanı yok ve biraz doğru konuşup düşünseniz aklınızda ki tüm soru işaretleri de gidecek. kendi ülken burası ya Türksün biraz öv kendini memleketini. kendi takımını övüyorsun kendi şehrini başkasına övüyorsun neden birazda kendi ülken için övünmüyorsun ki. ayıp yahu adalet istiyorsunuz adil olunsun istiyorsunuz ama kendiniz adaletli konuşmuyorsunuz yazık inan yazık.

sercaan

Aynı zengin koca almış avrat gibi bizim ülkemiz. Bu gidişle birinci bile oluruk

feyk

anladigim ulkelerin nufus artislariyla, klasik ekonomik anlayista sahip olacaklari ucuz is gucu ile yapilmis bir projeksiyon. 3uncu dunya ulkelerinin bu kadar yukselmeleri bu sebebden. gelgelelim sanayi ve tarim devrimine denk bir devrimin esigindeyiz. ayak sesleri yavas yavas duyuluyor. yapay zeka ve otomasyon sistemleri insan is gucunu nerdiyse gereksiz hale getirmek uzere. uzerine 3d baski tekniklerinin gelisimi ile klasik fabrika kulturunun bile son bulmasi cok olasi. boyle bir gelecekde ekonomilerini ucuz isgucu uzerine kuran kalabalik ulkelerin cok bir yerleri olmayacak. ufacik hollandanin bile bilim ve teknoloji uterebilme kapasitesiyle cok daha yukarilara cikacagini dusunuyorum. almanya ve japonyanin nufuslari azalmakta olabilir ama teknoloji uretebilme kapasiteleriyle her zaman en tepelerde olacaklardir. gelecek teknolojiye hakim, en kalifiye egitimi verebilen ulkelerin olacak, yani onemli olan sayi degil kalite. bu sebeble bu raporun klasik ekonomik ongoruler uzerinden yazilmis, gelmekde olan buyuk teknolojik degisimlerden bihaber sig bir analiz oldugunu soyliyebilirim.

corpse-bride

bence bu liste nüfusun tüketimi baz alınarak yapılmış başka açıklaması olamaz hollandanın sonda olmasınıda acıklar bu durum

sciencesoldier

ekonomiden çok anlamam da hollandayı geçebileceğimize çok rahat inanırım şu anki sistem değişirse ve ülke düzelirse hepsini geçeriz. yalnız soru şu bunu kim başaracak yol köprü yapıp böbürlenmekle ekonomi gelişmiyor. dolar her daim yükseliyor. uzun süredir alışverişe çıkmıyordum ve nohutun 11 lira olduğu kuru faulyeyi bilmiyorum unun pahalılaştığı ekmeği 1.25 e aldığın ülkede kimse bana ekonomi iyi demesin. 2030 yılında bu rakamlar olabilir ama ekonomimizin şu anki haline bakınca içler acısı. pazara çıktığımda sebzelerin fiyatını gördüğümde şok geçirdim anasını satiim. 6 liraya patlıcan mı olur lan.

foreverindebt

"ekonomiden çok anlamam da" gerisini okumadım. Madem konu hakkında derinliğe sahip değilsin, neden o sığ cümlelerinle yorum sekmesini kirletiyorsun?

sciencesoldier

ehh kardeşim gerisini okumadıysan nasıl devamını bilip sığ diyebiliyorsun merak ettim gerçekten. ayrıca benim resmimi ya da ismimi gördüğün anda okuma geç neden vaktini boşa harcıyorsun ki. tabi bu arada cevap yazma zahmetine girmen ayrı ironi. işin en güzel yanı da yorum yazma özgürlüğüme nasıl karışabiliyorsun

bicerdover12

Ülkede bazı tiplere göre bir araştırma ülkeyi kötü gösteriyorsa kayıtsız şartsız doğrudur ancak ülkeyi iyi gösteriyorsa kesinlikle yalandır yani kısaca işine gelirse yağlıyor işine gelmiyorsa yalanlıyor

Görüş Bildir