Görüş Bildir
Haberler
Galatasaray'da Mehmet Helvacı Adaylığını Açıkladı

Galatasaray'da Mehmet Helvacı Adaylığını Açıkladı

Enver K.
31.03.2015 - 17:47

Galatasaray'ın eski 2. başkanı Prof. Dr Mehmet Helvacı, 23 Mayıs'taki seçimde aday olabileceğini söyledi.

Kendisinin başkan Duygun Yarsuvat'ın isteği üzerine genel kurula başkanlık yapmayı kabul ettiğini ama Yarsuvat'ın kendisini aday olarak dahi göstermediğini belirterek, göreve talip olmadığını açıklamıştı.

Radyospor’da Özgür Sancar'ın canlı yayın konuğu olan Helvacı, başkan istemediği için bu görevi almadığını ifade ederken, 'Ayrıca 2 ay sonra bir seçim var. Hem burayı yönetip, buradan çıkan sonuçlarla başkanlığa aday olmak şık olmayabilirdi' dedi.

“Başkan olmak için başkan olmak…”

Başkan adaylığı hakkında da açıklamalar yapan ve bu konuda kesin bir durum olmadığını ifade eden Helvacı, 'Benim açımdan değişen bir şey yok, aday olmam için kendimce belli şartları tamamlamış olmam lazım. Bunun başında da yazılı taahhüt geliyor. Bu aşamaya gelmeden, bütçe ile belirlenmiş harcama dışında harcama yapmayacağımı yazılı taahhüt olarak verecek duruma gelmeden aday olmam. Bu şartı yerine getirecek duruma gelirsem de aday olurum. Başkan olmam önemli değil, önemli olan Galatasaray’ın bundan istifade etmesi. Başkan olmak için başkan olmak, Galatasaray’ın mal varlığını har vurup harman savurmak doğru değil. Başkanlık adımızın önünde çok şerefli çok onurlu bir titr olsa da, Galatasaray’a zarar veriyorsa, yapılmaması gereken bir şeydir” diye konuştu.

“Galatasaray'ın atıl kaynaklarını aktife çevirmek istiyorum”

Galatasaray'da artık para bulmak değil para üretmek gerektiğinin altını çizen Helvacı, “Para üretmek için de bir takım görüşmelerimiz var, bu ay sonuca ulaşacaklar. Bunlar sonuca ulaşınca da kararımız netleşecek. Şahsımın başkan olma gibi bir meselesi yok, Galatasaray yararına başkan olma meselem var. Bunun dışında da zaten başkan adayı olmam. Kaynak bulmak, borç para bulmak anlamında değil, çünkü borç almak sorunu daha da büyütüyor. Galatasaray'ın ellerindeki atıl kaynaklarını aktife çevirmek istiyorum. Bunu başarabilirsem ki başaracağımı düşünüyorum, aday olacağım” ifadelerini kullandı.

“Yeni reklam mecraları”

Maddi kaynak yaratma projeleri hakkında da üstü kapalı bilgi veren Helvacı, 'Yapmak istediğimiz şey gayrimenkul satılması vb. şeyler değil, Galatasaray’ın kullanılmayan kapasitelerinin harekete geçirilmesi. Göğüs, kol, şort reklamı ve statta pazarlanmamış reklam mecralarını yaratıp, sponsorluklar bulmak vb. bilinen projelerle birlikte, bilinmeyen bazı projelerimiz de olacak, zamanı gelince bunları da açıklayacağım” dedi.

Atletico Madrid örneğinde olduğu gibi çoraplarda dahi reklam mecraları yaratılabileceğini vurgulayan Helvacı, bu konuda TFF ile de görüşüleceğini, futbolun gelişimi için üreten beyinlere ortak akıl çerçevesinde problem olmadan onay verilebileceğini kaydetti.

“Süreç devam ediyor”

Galatasaray için Avrupa kupalarına katılamama tehlikesinin bildiği son mali tablolara göre devam ettiğini ifade eden Helvacı, “Son Mali Genel Kurul’ da 31 Aralık’a kadar olan hesapları oyladık. 31 Aralık itibariyle süreç devam ediyor ama durumdalar nedir bilmiyoruz. Sportif A.Ş. verileri daha açıklanmadı. 2015 yılındaki hesapları henüz görmedim, eğer başkan adayı olursam yönetimden bunları isteyeceğim ve bakacağım. Ancak başkan adayı olmadan bunları istemeyi hak olarak göremiyorum, çünkü her üye bunları isterse kulüp de altından kalkamaz. Ancak mevcut başkan adayları var ve bunlar bakar da bize söylerlerse memnun oluruz. Bu konu tüm Galatasaraylıları ilgilendiriyor” dedi.

“2016-17 sezonu için Avrupa’dan men riski sürüyor”

UEFA’nın incelemelerini 2 senelik periyotta yaptığını ve önümüzdeki sezon için bir men tehlikesi olmadığını ifade eden Helvacı, “Ancak 2016-17 sezonu için böyle bir durum meydana gelebilir. Bulunması gereken kaynak 50 milyon Euro. Bu para çoktan kasada olmalıydı. 2015 kapanışı mayıs haziran olarak görülürse, bir an önce para hesapta olmalı. Gecikilirse, bir takım görüşmelerle sorun halledilebilir. Aslında çok olasılık dahlinde görmüyorum ama bu yapılabilir. Süreyi uzatma şansı aslında yok ama ‘isteyenin bir yüzü kara’ demişler” dedi.

Galatasaray için son bir tarih var!

Galatasaray için UEFA’nın belirlediği bir son tarih olduğunu da kaydeden Helvacı, “Ama bu tarihi açıklamak da uzun vadede Galatasaray’a zarar verebilir. O nedenle tarihi belirtmesek daha iyi olur' diye konuştu.

Duygun Yarsuvat’ın desteği...

Seçim sürecinde farklı bir oluşumda yer alma görüşmesi yapmadığını aktaran Helvacı, mevcut başkan Duygun Yarsuvat’tan destek alma gibi bir durum da olmadığını kaydetti. Helvacı “Galatasaray’da gelenek, mevcut başkanın bir adaya destek vermesi yönünde değildir. Tüm adayların başkanı olarak, birine yakın ya da uzak olunamaz. Objektif kalmak daha doğrudur. Başkan da bunu yapmaz, ben de böyle bir destek talebinde bulunmam” dedi.

Ünal Aysal’ın adaylık durumu

Mayıs ayında çok adaylı bir başkanlık seçim olacağını da düşünmediğini ifade eden Helvacı, “Benim adaylığım bile söz konusu olmayabilir. Bu nedenle çok adaylı bir seçim beklemiyorum” derken, Ünal Aysal’ın aday olup olmayacağını da bilmediğini kaydetti. Helvacı bu konuda şu ifadelerde bulundu; “Başkanlık yöneticilik ciddi bir sorumluluk, bazen çok ağır olabiliyor. Bu iş dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Ben de yaşadım, Ünal bey de yaşamıştır. Başkası adına da karar vermek güç, yaptıklarınız bazen anlaşılamayabiliyor, bu nedenle ciddi güçlükler yaşanabiliyor”.

Canlı yayında adaylarla tartışma programı isteği

Bu arada Helvacı, eski başkan Ünal Aysal ve mevcut başkan adayları ile GSTV veya başka bir platformda canlı bir tartışma programının yapılabileceğini ifade ederken, “Böyle bir şey yararlı da olur, tüm adayların toplanıp hem projelerinin gözden geçirilmesi, olurunu olmazını konuşmak faydalı olabilir. Bu konsensüste kim başkan seçilirse seçilsin diğerleri muhalefet etmez ve sağlıklı bir ortam sağlanır. Ayrıca o tartışma üyelerin de kararlarını vermesi açısından fevkalade iyi olur. Ancak böyle bir programı benim talep etmemin hiçbir fonksiyonu olmaz” diyerek sözlerini noktaladı.

Skorer

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/mehmet-hel...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın