G7 Zirvesi'nde İklim Uzlaşması

0PAYLAŞIM

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen G7 Zirvesi sona erdi. Zirvede küresel ısınmanın 2 derece ile sınırlandırılması hedefinde görüş birliği sağlandı.

Zirve katılımcılarının karbondioksit salınımlarının yol açtığı iklim değişimi ve küresel ısınma konusunda üzerinde vardığı görüş birliğinin sürpriz bir gelişme olduğu vurgulandı. 

Zirvenin bitiş konuşmasını yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu uzlaşma ile Paris’te Aralık ayında yapılacak Dünya İklim Zirvesi’nin başarıyla sonuçlanması açısından asgarî ön şartların hazırlandığına dikkat çekti. 

Merkel şunları söyledi: “Dünya çapında sera etkisi yapan gazlar konusunda yoğun bir azaltmaya gitmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. O nedenle içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde dünya ekonomisini karbonlaşmadan arındırma hedefimiz konusunda uzlaştık. Ve küresel iklim hedeflerine ulaşma doğrultusunda sera etkisi yapan emisyonların önemli ölçüde azaltılmasına da ihtiyacımız var. Dünya İklim Konseyi’nin zararlı gaz emisyonlarını 2050 yılına kadar yüzde 40 ilâ 70 oranında azaltılması yönündeki tavsiyelerine uyuyoruz ve bu tavsiyelerin üst sınırlarında seyir etmek zorunda olduğumuzu da burada beyan ediyoruz.”

Başbakan Merkel’ın verdiği bilgiye göre, sanayi ülkelerinden oluşan 7’ler Grubu (G7), sera etkisi yapan karbondioksit salınımlarını yüzyılın sonuna kadar sıfırlamayı hedefliyor. G7'nin tüm üyeleri, iklim konusunda yapacakları katkılar konusunda Paris’teki Dünya İklim Zirvesi’nde yükümlülük üstlenecekler. Zirve'de ayrıca kalkınmakta olan ülkelerdeki iklim koruması için bir fon kurulması kararı alındı. Bu fona kamu ve özel kaynaklardan 2020’den itibaren yılda 100 milyar dolar akıtılması öngörülüyor.

Rusya'ya yaptırımlar artacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, G7 ülkelerinin Ukrayna anlaşmazlığında -gerekirse- Rusya’ya daha yoğun yaptırım uygulama kararı aldıklarını da açıkladı. Merkel, Rusya’ya uygulanan AB yaptırımlarının, Minsk barış anlaşmasının uygulamaya ne ölçüde geçirildiğine bağlı kalması yönünde zirvede görüş birliği sağlandığını da duyurdu. Almanya Başbakanı, G7 ülkelerinin bölgedeki siyasi sürecin devam ettirilmesi için ellerindeki tüm imkânları kullanacaklarını da vurguladı.

Zirvede ayrıca terör örgütü IŞİD'in tüm bir bölgeyi tehdit eden eylemleri ve Yunanistan'ın kredi borçlarını geri ödemesi gibi konular da yer aldı. Zirvenin son gününde Yunanistan'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi için zamanın gittikçe daraldığına da dikkat 

Deutsche Welle

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir