Fransız Mürebbiyeler Geride Kaldı: Zengin Ailelerin Yeni Tercihi Filipinli Bakıcılar ve Popülerleşme Nedenleri

6PAYLAŞIM

"Çocuk bakıcısının da modası olur mu?" demeyin! Oluyor...

Hiç şüphesiz ki çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları birilerine emanet ederken yüreğimiz pır pır...

Nasıl olacak, ne yapacak, alışacak mı, iyi bakılacak mı derken içimiz içimizi yiyor. Özellikle de bakıcı süreci epey zorlu geçiyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, suçluluk duygusuyla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bakıcıları düşünmek zorunda kalıyoruz.

Çalışan Anne Olarak Yaşadığım Zorluklar: Suçluluk Duygusu, Sorumluluklar, Bakıcı Sorunu ve Diğerleri - onedio.com
Çalışan Anne Olarak Yaşadığım Zorluklar: Suçluluk Duygusu, Sorumluluklar, Bakıcı Sorunu ve Diğerleri - onedio.com

Eskiden Batı terbiyesi almış Fransız mürebbiyeler tercih edilirken, şimdilerde zengin aileler arasında Filipinli bakıcıların popüler olduğunu görüyoruz.

Maddi durumları ancak Türk bakıcılara yeten ailelerin sorunu değil bu elbette, bahsi geçen daha zengin aileler... Disiplinli, birkaç dile hakim ve çocukların dilinden anlayan Fransız bakıcıların yerine artık Filipinlileri tercih ediyorlar. Peki ama neden?

Fransızların da tercih edilmesinin sebepleri vardı elbette: 👇

Fransız Çocuklarının İyi Huylu, Sabırlı, Kibar ve Kendi Kendine Bakabilen Çocuklar Olmalarının Nedenini Biliyor musunuz? - onedio.com
Fransız Çocuklarının İyi Huylu, Sabırlı, Kibar ve Kendi Kendine Bakabilen Çocuklar Olmalarının Nedenini Biliyor musunuz? - onedio.com

Öncelikle Filipinli bakıcılara ulaşmak çok kolay. Bir telefon, internet sitesi ya da Instagram hesabı kadar yakın...

Bakıcı ajansları her türlü işlemi tamamlayarak izinleri alıyor ve ikamet vizelerini de sağlayarak sizi büyük dertlerden kurtarıyor. Filipinli bakıcı ajansının sahibi Olcay Nazlı Karakuş, bu konuda en kapsamlı hizmeti verenlerden biri...

Anlaşılır düzeyde İngilizce biliyorlar.

Neden anlaşılır düzeyde? Çünkü ebeveyn akıcı İngilizce konuşan birileri yerine anlaşabilecekleri kadar konuşanları tercih ediyorlar.

Medeniyetin Batı'da olduğu inancı son erdi: Artık insanlar çocuklarının Batı kültürüyle yetişmesini istemiyorlar.

Eskiden Batı kültürünün daha ileri(!) olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle de çocuklar bu kültüre uygun olarak yetiştiriliyordu. Bunun yolu da elbette disiplini ve kültürüyle nam salmış Fransızlardan geçiyordu. Toplum değişti, artık Batılıların kültürü tat vermez oldu.

Kültür olarak Türk insanının kadına bakış açısına aşinalar...

Pek iç açıcı olmasa da Türk kadının toplumdaki yerine benzer şekilde kendi ülkelerinde muamele görüyorlar. Dolayısıyla da bir Fransızdan daha rahat bir şekilde Türkiye'de yaşayabiliyorlar.

Ve tabii ki bir Filipinli bakıcıyla birlikte gezmek çok moda olduğu için zenginler arasında bir statü göstergesi haline geliyorlar.

Evet, bir insandan bahsediyoruz ama bunun da modası var elbette.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
col_pengueni1

Daha ucuza geliyor diyin kısaca 😂 Çocuğa anneanne babaanne baksa daha iyi bence. Bu ikisi de yoksa tanıdık aracılığı ile bulunacak bakıcıyı tercih ederim, yabancıya bırakamam çocuğu.

meteorakafaatandinozor

ne salak salak içerikler bunlar...

geciciex

Yani bakıcının modası mı olur ya.. Filipinlilerin tercih edilmesinin ilk sebebi kültürlerinde çocuğa şiddet yok çocuklara karşı sabırlılar ayrıcada ucuz diye tercih ediliyordu. Şimdi moda olduğu için her şeyi modaya göre yaptığımız sürece insanlık bitecek...

domalt-trump

Neden illa Filipinli? İlla Asya-Pasifikten olacaksa, çekik gözlü esmer olacaksa Malezya'dan-Endonezya'dan olsun. En azından aynı dine mensup. Tuhaf.

tc-deniz-lutfuoglu

Yanlış anlaşılmak istemem ama baştan sona saçmalık dolu bir yazı bu.

Görüş Bildir