Görüş Bildir
Haberler
Fransa Tesettürlü Mayoları Yasakladı

Fransa Tesettürlü Mayoları Yasakladı

Fransa, 'hükümetin dine karşı tarafsızlığı' ilkesini ihlâl ettiğini ileri sürerek, halka açık havuzlarda vücudu kapatan tesettür mayolara izin verilmemesine karar verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fransa’da, tesettür mayolar bir süredir ülkede yoğun siyasi tartışmalara neden oluyordu. Ülke, bu tartışmaları ortadan kaldırmak için yeni bir yasak getirdi ve tesettür mayoların kullanılmasını yasakladı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Danıştay’ın kararını “laikliğin zaferi” olarak tanımladı. Kararı bazı Müslüman kadınlar, adaletsiz bir şekilde inançlarını ve bedenlerini hedef aldığı için kınadı.

Yeşiller Partisi’nden bir belediye başkanı tarafından yönetilen Grenoble şehri, yerel aktivistlerin kampanyalarının ardından geçen ay kadınların halka açık havuzlarda tesettür mayo giymesine izin vermek için oy kullanmıştı. Şehir ayrıca, mayo kurallarının esnemesi için kadınların üstsüz yüzmesine izin vermek için de oy kullanmıştı.

Tesettür mayo gerginliği devam ediyor

Tesettür mayo gerginliği devam ediyor

Grenoble belediye başkanı, kadınların sokaktaki gibi havuzlarda dilediklerini giyebilmeleri ve dini inançlarını ifade edebilmeleri gerektiğini savundu. Aşırı sağdan ve aynı zamanda soldan yerel yetkilileri de içeren tesettür mayo muhalifleri, mayoların kadınlara yönelik baskıyı ve İslami radikalizme potansiyel bir geçidi temsil ettiğini savundu.

Altı yıl önce, bazı Müslüman kadınlara vücutlarını kapatan giysileri çıkarmalarının emredilmesinin ardından, Danıştay yerel bir tesettür mayo yasağını kaldırmıştı.

Müslüman feminist grup Lallab’dan Fatima Bent’e göre karar, başlarını ve bedenlerini toplum içinde kapatan kadınları daha da izole edecek.

Bazı şehirlerde yasak değil

Bazı şehirlerde yasak değil
İçeriğin Devamı Aşağıda

Alınan karar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından desteklenen ve hükümetinin dinî aşırılık tehdidinden, cumhuriyetçi değerleri korumayı amaçlayan tartışmalı bir yasa kapsamındaki ilk karar.

Fransa’daki halka açık havuzlardaki kıyafet kuralları oldukça katı. Hijyen nedeniyle bone takılması zorunlu ve bol mayolar veya diğer hacimli giysiler genellikle yasak. Hatta bazı güneşten koruyucu giysiler gibi, birçok havuzda dalış kıyafetlerine de izin verilmiyor.

Bazı şehirler ve kasabalar, halka açık havuzlarda tesettür mayolara izin veriyor.

Sözcü

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
220
209
131
70
23
15
14
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ÜmitYlmz

Yıl olmuş 2022 insanların ne giydiği ile ilgili tartışmalar var salın artık isteyen istediğini giysin tesettür mü battı Fransaya

ÜmitYlmz

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Danıştay’ın kararını “laikliğin zaferi” olarak tanımladı. Bu söylem amacın hijyen olmadığını düşündürüyor

baha

yarın kendi yaşam tarzlarına müdahale edilecek olsa özgürlük diye bağıracak kişiler alkış atmış. yıl 2022 bunların konuşuluyor olması gereksiz değil mi?

baha

diyelim senin bakış açın mükemmel, peki seni insanın hür iradesiyle başörtüsü takması neden rahatsız ediyor? ben müslümanım yukarda örneğin diye başladığın h... Devamını Gör

Aslı

Şu kalpli emojiyi ,alkışı atanlara sorsan hepsi özgürlükten yanadır. Açık giyinen birine biri olumsuz bir şey dediğinde kıyameti koparirlar . Kıyafet özgürlü... Devamını Gör

Smg Yzgld

Ben özgürlükten yana değilim mesela bu memlekete demokrasi yaramıyor rejimi deviriyor. O yüzden batıyor evet! Kaldı ki islamın neresi uzlaşmacı, ellerinden g... Devamını Gör