Görüş Bildir

Fransa Tesettürlü Mayoları Yasakladı

Anasayfa
 > Gündem

Fransa, 'hükümetin dine karşı tarafsızlığı' ilkesini ihlâl ettiğini ileri sürerek, halka açık havuzlarda vücudu kapatan tesettür mayolara izin verilmemesine karar verdi.

Fransa’da, tesettür mayolar bir süredir ülkede yoğun siyasi tartışmalara neden oluyordu. Ülke, bu tartışmaları ortadan kaldırmak için yeni bir yasak getirdi ve tesettür mayoların kullanılmasını yasakladı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Danıştay’ın kararını “laikliğin zaferi” olarak tanımladı. Kararı bazı Müslüman kadınlar, adaletsiz bir şekilde inançlarını ve bedenlerini hedef aldığı için kınadı.

Yeşiller Partisi’nden bir belediye başkanı tarafından yönetilen Grenoble şehri, yerel aktivistlerin kampanyalarının ardından geçen ay kadınların halka açık havuzlarda tesettür mayo giymesine izin vermek için oy kullanmıştı. Şehir ayrıca, mayo kurallarının esnemesi için kadınların üstsüz yüzmesine izin vermek için de oy kullanmıştı.

Tesettür mayo gerginliği devam ediyor

Tesettür mayo gerginliği devam ediyor

Grenoble belediye başkanı, kadınların sokaktaki gibi havuzlarda dilediklerini giyebilmeleri ve dini inançlarını ifade edebilmeleri gerektiğini savundu. Aşırı sağdan ve aynı zamanda soldan yerel yetkilileri de içeren tesettür mayo muhalifleri, mayoların kadınlara yönelik baskıyı ve İslami radikalizme potansiyel bir geçidi temsil ettiğini savundu.

Altı yıl önce, bazı Müslüman kadınlara vücutlarını kapatan giysileri çıkarmalarının emredilmesinin ardından, Danıştay yerel bir tesettür mayo yasağını kaldırmıştı.

Müslüman feminist grup Lallab’dan Fatima Bent’e göre karar, başlarını ve bedenlerini toplum içinde kapatan kadınları daha da izole edecek.

Bazı şehirlerde yasak değil

Bazı şehirlerde yasak değil

Alınan karar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından desteklenen ve hükümetinin dinî aşırılık tehdidinden, cumhuriyetçi değerleri korumayı amaçlayan tartışmalı bir yasa kapsamındaki ilk karar.

Fransa’daki halka açık havuzlardaki kıyafet kuralları oldukça katı. Hijyen nedeniyle bone takılması zorunlu ve bol mayolar veya diğer hacimli giysiler genellikle yasak. Hatta bazı güneşten koruyucu giysiler gibi, birçok havuzda dalış kıyafetlerine de izin verilmiyor.

Bazı şehirler ve kasabalar, halka açık havuzlarda tesettür mayolara izin veriyor.

Sözcü

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
204
172
112
69
22
12
12
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ÜmitYlmz

Yıl olmuş 2022 insanların ne giydiği ile ilgili tartışmalar var salın artık isteyen istediğini giysin tesettür mü battı Fransaya

GrAzlanı

"Fransa’daki halka açık havuzlardaki kıyafet kuralları oldukça katı. Hijyen nedeniyle bone takılması zorunlu ve bol mayolar veya diğer hacimli giysiler genel... Devamını Gör

baha

yarın kendi yaşam tarzlarına müdahale edilecek olsa özgürlük diye bağıracak kişiler alkış atmış. yıl 2022 bunların konuşuluyor olması gereksiz değil mi?

pastafaryan1

2022 yılında; Dünya'daki kum tanesinden fazla galaksiyi yaratan bir varlığın, toz tanesi etmeyecek bir gezegende yaşayan milyonlarca canlı türünden birini d... Devamını Gör

Semih KURNAZ

İyi olmuş, insanların dininden bağımsız sahillerde elbiseyle hatta tesettürle denize giren sığırları görünce rahatsız oluyorum. Kimse götünüze meraklı değil,... Devamını Gör

pofudukpofyumak

Daha çok dikkat çekiyorlar bence