Fransa'daki Okullarda Eylül Ayından İtibaren Cep Telefonları Yasaklanıyor!

269PAYLAŞIM

Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması bugünlerde her alanda sorun olmaya başladı. Özellikle çocukların okul sınırları içinde cep telefonu kullanması derslerdeki başarıyı ve sosyal düzeni bozuyor. Fransa, bu durumu önlemek için harekete geçti. Fransa'da okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. 

Fransa hükümeti ülke genelinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin okulda telefon kullanımını yasaklıyor.

The Guardian'ın haberine göre öğrencilerin okula telefon getirmesine izin verilse bile kullanımı kesinlikle ders sonuna kadar yasaklanacak. Öneri bu yıl Emmanuel Macron'un seçim kampanyasında da yer alıyordu. 

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer yasağın 2018 yılı Eylül ayından itibaren geçerli olabileceğini söyledi. Yasak 6 yaşında okula başlayan çocuktan, 15 yaşında liseye başlayana kadar bütün çocukları kapsayacak. Blanquer, şu an bile bazı eğitim öğretim kurumlarının çocuklara telefon kullanımını yasakladığını belirtti.

Bakanlığın gözünde toplum sağlığı konusunda önemli bir mesaj niteliğinde olan bu yasak, öğretmenler ve okul müdürlerini çok tatmin etmedi.

Öğretmenler ve okul müdürleri adına konuşan Philippe Vincet konuyla ilgili açıklamada bulundu:

'Eğitim Bakanlığı'ndan gelen yeni duyuru bizleri şüphede bırakıyor. Çünkü burada sıkıntının ne olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Genel olarak pragmatik ve mantıklı olmalarına alışkınız. Ama bu duyuruda herhangi bir mantık veya faydacılık göremiyoruz.'

Öğrenciler durumdan hiçbir şekilde memnun olmadı. Hatta birçoğu böyle bir yasak getirilmesine anlam veremedi.

13 yaşındaki bir öğrenci bu yasağın nasıl işleyeceğini anlamadığını belirtti. Aynı şekilde 12 yaşındaki öğrenci Mathilde telefon kullanımı konusunda şu an var olan kurallar bulunduğunu, bu kurallara uymayan öğrencilerin telefonlarına el konulduğunu söyledi.

Ebeveynlerin kafası da en az öğrenciler ve öğretmenler kadar karışık. Yasak karşısında endişelerini dile getirdiler.

'Okul içerisinde kullanımının yasaklanması iyi bir fikir ama okula telefon götürülmesini tamamen yasaklayamazlar. Kızım okula tek başına gidiyor, okuldan tek başına dönüyor. Özellikle kış zamanı hava erken kararıyor. Telefonunu yanında götürmesini istiyorum. Güven veriyor. Ama yasaklamadan ziyade okula sinyal kesici bir sistem kurmalarının daha iyi olduğunu düşünüyorum.'

Şu an konuyla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Bir sonraki eğitim öğretim yılında tamamen uygulamaya geçirilmesi bekleniyor.

Peki okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Olumlu buluyorum.
Yasak değil kısıtlama getirilmeli.
Olumsuz buluyorum.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-kubra-ak

Benim okuduğum zamanlarda telefon yeni yeni türemeye başlamıştı elimizde e-250 vardı. Hocalar arama yapmaya girersi sınıflara ama havaları bir görsen sanki narkotik sınıfı basmış 😂

bizdenizseveriz

hayir burda yasak degilmis gibi bi tavirlar bi sasirmalar laoajdoaidoso

gokhan96

Çocukların elinden telefonu alırsanız bu sefer çocuk dersi taciz eder, arkadaşlarını rahatsız eder, bir insanı zorla eğitemezsin, bari bırakın fırlamaların elinde telefon kalsında hem dersi hem de arkadaşlarını rahatsız etmesin, telefon yasağı çocukları başarılı bir öğrenci yapmaz daha çok başarılı öğrencileri başarısız yapar.

hipergrafi

Öyle uzücü sahnelerle karşılaşıyorum ki... Çocuklar AVM de elinde telefon, oyunundan, çizgi filminden başını kaldırmadan, zombi gibi annesinin arkasından yürüyo. Misafirlikte ver eline telefonu bi saat sesi soluğu çıkmasın, bulaşmasın sana. Bu çocuklarmı telefonu okula yanında götürecek te cıkarıp oynamayacak. Diğer yandan velilerin açısından düşününce de ortalık kötü. Kazık kadar kız kardeşim için bile endişeleniyorum ben. Yanında telefonu olması, endişelenince yada haberleşmek gereken bi durum olunca arayabilmek büyük rahatlık. Okullara jammer yerleştirmek de çözüm değil. Zaten küçük çocuklar sosyal medyadan ziyade oyun için kullanıyor telefonu. İnternete girmeden, telefon çekmiyorken de dikkatini dağıtacak bi çok aktivite var artık telefonlarda. Okula girilirken telefonları toplamak da dikta tadında bi disiplin olur. Üst araması mı yapacaksın, dedektörden mi geçecekler? Ayrıca ne olursa olsun bi hafta geçmeden okula telefon sokmak için alternatif bi çözüm üretecektir çocuklar. Bi yandan kolay ama bazı açılardan çok zor bi devir.

mumtazemre

Darısı Türkiye’nin başına

Görüş Bildir