Görüş Bildir

Fransa’da Öğrencilerle Polis Çatıştı: 100’den Fazla Gözaltı

Anasayfa > Gündem

Fransa’nın başkenti Paris’te, sokağa inen öğrencilerle polis birbirine girdi. Öğrenciler, çalışma bakanının adının verildiği ‘El Khomri Yasası’ yani çalışma yasa tasarına öfkeli.

Tasarının geri çekilmesini isteyen ve ‘Nuit Debout’ (Gece Ayakta) adlı hareket başlatan gençler, son bir kaç gündür Cumhuriyet Meydanı’ndan ayrılmıyor.

5 Nisan’daki gösteriye üç binden fazla öğrenci katıldı. Aralarında maskeli olanlar da vardı. Güvenlik güçleri, kendilerine taş fırlatan eylemcilere göz yaşartıcı bomba ve coplarla müdahale etti, 100’den fazla kişi gözaltına alındı.

Hükümete tepkili öğrencilerden bazılarının görüşleri şu yönde:

Hükümete tepkili öğrencilerden bazılarının görüşleri şu yönde:

“Biz buraya inandığımız değerler için geldik. Etrafı yakıp yıkmak ya da polislere saldırmak için değil. Biz sesimizi duyurmak için buradayız ve duyurana kadar da gitmeyeceğiz.”

“Ben henüz lise öğrencisiyim. Çalışmama daha bir kaç yıl var ama değişikliği bugünden yapmamız gerekiyor. Yarını beklemeden bugünden değişikliklere imza atılmalı çünkü ne de olsa yarının geleceği biziz.”

Gençler ve sendikalar ‘eylemlere devam’ dedi

Gençler ve sendikalar ‘eylemlere devam’ dedi

Söz konusu tasarı, işten atılmalar hususunda işverenlere daha geniş haklar tanıyor ve haftalık yasal çalışma süresinin artırmasını kapsıyor. Tasarı bugün (5 Nisan) meclis komisyonu tarafından gözden geçirilecek, 3 Mayıs’ta da tartışmaya açılacak.

Bu sırada öğrenciler eylemlerini sürdürürken sendikalar da 9 Nisan’da yeniden meydanlara inmeyi planlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
7
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?