Fransa'da 'Gece Ayakta' Eylemleri Ülke Geneline Yayılıyor

 > 
42PAYLAŞIM

Fransa'nın çeşitli şehirlerinde çalışma yasasını protesto eden göstericiler polisle çatıştı. Resmi kaynaklara göre 3'ü ağır 24 polis yaralandı. 124 gösterici gözaltına alındı.

Fransa’da hükümetin ‘çalışma piyasasına esneklik kazandırmak’ amacıyla çıkardığını söylediği İş Kanunu ülke genelinde protesto eylemlerine neden oluyor. Sendikalar, öğrenci birlikleri ve gençlik örgütlerinin çağrılarıyla düzenlenen gösterilere polis müdahale etti. Göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.

Fransa’nın en büyük işçi konfederasyonu CGT’ye göre 500.000 kişi eylemlere katıldı.

Fransa genelinde yedi sendika gösterilere katıldı. Paris, Marsilya, Nantes şehirlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Yetkililere göre 170.000 Fransa’nın en büyük işçi konfederasyonu CGT’ye göre 500.000 kişi eylemlere katıldı.

Olaylara müdahale sırasında üçü ağır 24 polisin yaralandı

Paris’in yanı sıra Nantes’da düzenlenen yürüyüşte 25, Marsilya’da 57 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ülke genelindeki eylemlerde 124 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Bakan Cazeneuve, olaylara müdahale sırasında üçü ağır 24 polisin yaralandığını kaydetti.

Yeni yasa iş güvencesine saldırıyor

AP/Claude Paris

Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls, yeni yasayı rekor seviyeye ulaşan işsizlik oranını aşağıya çekebilmek amacıyla çıkardıklarını savunuyor.

Reform paketi, haftalık çalışma süresini 35 saat olarak belirleyen maddeyi gevşetirken, işten çıkarmaları düzenleyen yasanın da hafifletilmesini ön görüyor. Tasarı halindeki pakete göre günlük azami 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma limiti düşürülecek, fazla mesailerde beş kata kadar daha az ödeme yapılacak. Paket, şirket ve işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük, çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalışabilmesini öngörüyor.

Gece Ayakta

Hollande, Sosyalist Parti’nin özellikle sol kanadı tarafından, birebir işveren kesiminin talebini yerine getirmekle suçlanıyor.

31 Mart’tan beri işsizler, öğrenciler, emekliler, işçiler, güvencesiz çalışanlar, beyaz yakalar, evsizler ve daha birçok başka gruptan insan her gece Paris’in en büyük meydanlarından olan Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp eylem yapıyor. “Nuit Debout” (Gece Ayakta) adı verilen eylemler ülke geneline yayılırken Fransız medyası, bu eylemlerle New York’taki “Occupy Wall Streeet” ve Madrid’deki “İndgnados” hareketleri arasında benzerlik bulunduğu belirtiyor. 

Deutsche Welle TürkçeZETE

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir