Görüş Bildir
Haberler
FIFA İsrail'in Üyeliğini Askıya Almayı Görüşecek

FIFA İsrail'in Üyeliğini Askıya Almayı Görüşecek

Ulaş
04.05.2015 - 19:47
İçeriğin Devamı Aşağıda

Filistin Futbol Federasyonu'nun (PFA), FIFA'ya, İsrail Futbol Federasyonu'nun (IFA) üyeliğinin askıya alınması için yaptığı başvuru kabul edildi

FIFA, 65. kongresinin gündemini, internet sitesinden paylaştı. Mevcut FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, FIFA Başkan Yardımcısı ve Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael van Praag ve Portekizli eski futbolcu Luis Figo'nun başkanlık için yarışacağı kongredeki göndemin 15. maddesi, 'PFA'nın, IFA'nın üyeliğinin askıya alınması teklifinin görüşülmesi'ne ayrıldı.

Teklifin yürürlüğe konması için FIFA üyesi 209 federasyondan 4'te 3'ünün onayı gerekiyor.

Batı Şeria ile Gazze arasındaki geçişlerde İsrail'in katı güvenlik kontrolüne tabi tutuldukları, çoğunlukla da engellendikleri şikayetiyle FIFA'dan, IFA'ya yaptırımda bulunmasını isteyen PFA, 'iki federasyon arasındaki kişi (futbolcu, teknik direktör, hakem) ve malların, Filistin'e giriş-çıkışı ile dolaşımının kolaylaştırılmasını' istemişti.

Blatter'in, Filistin ile İsrail Futbol Federasyonları arasında sağlıklı bir diyalog kurulması amacıyla 23 Eylül 2013'te ilk adımı atarak iki federasyonun başkanlarının yanı sıra Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ve Asya Futbol Konfederasyonu'ndan (AFC) temsilcilerin de katıldığı görüşmeleri başlatma girişimlerine rağmen henüz bir sonuç alınamadı.

  • AA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0