Feyzioğlu Duyurdu: 'Hukuk Fakültesini Bitirenlere Baraj Sınavı Geliyor'

 > 
100PAYLAŞIM

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Samsun'da katıldığı bir etkinlikte 'Hukuk fakültesini bitirenlere baraj sınavı getirileceğini' açıkladı. 

Metin Feyzioğlu, Samsun'da genç avukatlara tecrübelerini anlattı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Samsun'da düzenlenen bir etkinlikte konuştu. 

AA'nın aktardığı bilgiye göre genç avukatlarla tecrübelerini paylaşan Feyzioğlu, 'Avukatlığa giriş sınavı' tartışmasıyla ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

'Avukat, hakim, savcı ve noter adaylarına bir baraj sınavı geliyor'

Feyzioğlu, Adalet Bakanlığı ile bir yargı reformu içinde olduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Umut ediyorum nisan ayında Sayın Bakan tüm ayrıntılarını açıklayacak. Yıllardır avukatlık sınavı peşindeydik. Avukatlık sınavı olmayacak ama başka bir şey olacak. Hukuk fakültesini bitirenlerden avukat, hakim, savcı veya noter adaylığına başvuracak olanların, bu mesleklere girişte aşmaları gereken bir baraj sınavı geliyor. Baraj muhtemelen 70 olacak."

Hukuk fakültesi mezunlarına 'rütbeli polislik'

Feyzioğlu, barajı geçemeyen öğrencilerin okullarda kontenjanı doldurmaması gerektiğini söyledi ve aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Sınava girmeyen veya sınavı geçemeyenlere de elbette iş bulmak lazım. Yıllarca polis akademisi öğrencilerine hukuk dersi vermeye çalıştık. Başarılı olamadık, çünkü dünyaya bakış açımız farklı. Dünya bunun yolunu bulmuş. Hukuk fakültesi mezunlarını rütbeli polisliğe yönlendiriyor. Gerçekten çözüm oluyor. İlk adımdan itibaren hukuk kurallarını hukukçu gibi bilen bir kişinin iyi bir polislik eğitimi almasından söz ediyorum. Buna Adalet Bakanımız son derece sıcak bakıyor. Bildiğim kadarıyla İçişleri Bakanımız da çok sıcak bakıyor."

'Orta vadede tüm avukat, hakim ve savcılara yüksek lisans ve devlet sınavı zorunluluğu'

Barolar Birliği Başkanı, düşünülen reform için "Orta vadede tüm avukat, hakim ve savcıların Fransa'da olduğu gibi yüksek lisans zorunluluğuna tabi tutulması, Almanya'daki gibi iki devlet sınavından sonra mesleğe başlamaları gerekir" dedi ve yeni adımların sinyalini verdi.

Feyzioğlu'nun 'sınav' açıklamasına sosyal medyadan birçok yorum geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir