Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fermuar Nasıl Bulundu Hiç Merak Ettiniz mi?

Anasayfa > Iq

Hayatımızın birçok alanında kullandığımız fermuarların olmadığını bir düşünün? Sert bir rüzgârlı havada açık kalan mont, sıcak bir yaz gününde açık kalan çadır sizi ne kadar memnun edebilir? İcatların ortaya çıkması günlük hayatımızın ihtiyaçlarından doğmaktadır.  Fermuarda bu şekilde ihtiyaçlarımızdan dolayı ortaya çıkmıştır. 

Günlük yaşantımızda önemli bir yere sahip olan fermuarları ilk olarak Whitcomb ilkel yöntemler kullanarak belirli bir forma getirmiş ve ‘Claps Loker’ ismiyle patentini almıştır. Ancak bu sadece bir ayakkabı fermuarı olarak kullanılıyordu. Fermuarların rahat bir şekilde kullanılması için tasarım yönünden geliştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu fermuarlar hem kullanımı bakımından zor, hem de maliyet bakımından yüksek fiyatlar çıkarmaktaydı. Örneğin pantolona takılan fermuarın fiyatı pantolondan daha pahalıya satın alınıyordu. Bu yüzden geliştirilmesi gerekiyordu. Ancak uzun yıllar ilkel yöntemler ile tasarlanan fermuar kullanılmaya devam etmiştir. 

Modern Fermuarlar 

Gideon Sundback fermuar ile ilgili çalışmalar yaparak yeni bir tasarım ortaya koymuştur. Modern fermuarın geliştiricisi olan Gideon Sundback İsveçli bir elektrik mühendisidir. ‘Ayrılabilir tutucu’  adıyla günümüzde kullanılan fermuar kelimesinin patentini de alan Gideon Sundback, fermuarın bugün ki halini almasında büyük katkılar sağlamıştır. 

Zamanla yenilenen tasarımlar ve üretiminde kullanılan ham maddesine göre fermuar modelleri ortaya çıkmıştır. Naylon fermuar, kemik fermuar ve metal fermuar olarak ayrılan fermuar çeşitleri kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Toptan fermuar satışı yapan firmamızdan fermuar fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Kaynak : http://fermuar.com/fermuar/

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?