Fatma’nın İlham Veren Hikâyesi: Dört Çocuğuyla Terk Edildi, Gündeliğe Giderek Geçimini Sağladı, Şimdi Temizlik Şirketi Var!

6.6bPAYLAŞIM

Bugün size ilham verecek bir kadının hikâyesini anlatacağız; biri dört günlük olan dört çocuğuyla terk edildikten sonra gündeliğe gitmeye başlayan ve sonunda azmiyle kendi temizlik şirketini kuran Fatma'nın hikâyesi bu... 

Medyascope'tan Büşra Cebeci'nin görüştüğü bu müthiş kadın hakkındaki ayrıntılara yakından bakalım...

Not: İlk görsel dışındakiler temsilidir, Fatma ya da ailesiyle herhangi bir ilgisi yoktur.

Kaynak: https://medyascope.tv/2019/03/09/birakin...

Fatma henüz 24 yaşındayken dört çocuğuyla birlikte terk edildi. Ortadan kaybolan eşinin ardından borç içinde kaldı ancak yılmadı. Çalıştı, daha çok çalıştı ve bugün kendi işinin patronu olarak hayatına devam ediyor…

medyascope.tv

Medyascope’tan Büşra Cebeci’nin görüştüğü Fatma, bir gecekonduda yaşıyordu. Biri henüz dört günlük olan dört çocuğuyla yapayalnız kaldı, borçlardan dolayı bakkal ekmek bile vermedi, utandığı için komşularıyla irtibatı kesti. Üç ay sonra eve dönen eşine tepki gösterdi, geçmişe sünger çekerek çalışmaya karar verdi ve kadınların ne kadar güçlü varlıklar olduğunu herkese kanıtladı. En çok da kendisine!

“Kaç defa ‘Yemek ha pişti, ha pişecek’ diye diye çocuklarımı aç uyuttum…”

Eşi tarafından dört çocuğuyla birlikte terk edildikten sonra içinde bulunduğu durum anlaşılmasın diye komşularıyla görüşmeyi bırakan 45 yaşındaki Fatma, o günlerin kendisi ve çocukları için çok zor geçtiğini şu sözlerle anlatıyor: “Kaç defa ‘Yemek ha pişti, ha pişecek’ diye diye çocuklarımı aç uyuttum.” Güzel yürekli bir komşusunun durumu anladığını ve bahaneyle sürekli erzak getirdiğini aktaran Fatma, kaçak elektrik kullanmanın yolunu da aynı komşusundan öğrendiğini ifade ediyor.

“Çalışmaya başladın, yüzümüzü yere eğdirdin.”

Fatma’nın eşi evi terk ettikten üç ay sonra döndü ancak yine işsizdi. Bebeğini sürekli götürdüğü doktora durumu anlatan bir mektup yazdı ve iş istedi. İnsanlığın ölmediğini, iyiliğin hâlâ içimizde olduğunu kanıtlayan doktor hastane yönetimi ile görüştü ve Fatma ameliyathanede çalışmaya başladı. İlk kez evine ekmek getiren Fatma’ya hem eşi hem de eşinin ailesi tepki gösterdi. Destek görmediği gibi bir de can sıkıcı söylemlerle karşılaştı, “Çalışmaya başladın, yüzümüzü eğdirdin” sözlerine rağmen önüne bakmaya ve yoluna devam etmeye karar verdi. Rahatsızlanarak ayrıldığı işinin ardından apartmanlarda merdiven silmeye, Kur’an kursundaki hocaların yardımıyla evlere temizliğe gitmeye başladı. İşlerine sıkı sıkı sarılan Fatma eşinin borçlarını ödedi ve herkese ders olacak şu sözlerle o günleri hatırladı: “İyi ki de hiçbir şey vermediler bana, iyi ki de her şeyi kendim yaptım da onlara minnet borcum olmadı.”

“Bırak çalışmayı, okuma yazma öğrenmeye bile hakkım yoktu benim…”

Evlendiği ilk dönemlerde çalışmayı aklının ucundan bile geçirmediğini anlatan Fatma, kız çocuğu olduğu için okutulmadığını şu sözlerle ifade ediyor: “Bırak şimdi çalışmayı, küçükken kız çocuğu olduğum için okuma yazma öğrenmeye bile hakkım yoktu. Babamdan çok, amcamın sözü geçerdi bizde.” Çalışma hayatına girmesiyle birlikte özgüveninin yerine geldiğini de gururla anlatıyor.

“İyi ki onlardan hiçbir şey almadım, iyi ki üzerlerimde hiç hakları yok.”

Yıllarca temizliğe gittikten ve sigortasız bir şekilde çalıştıktan sonra bir temizlik şirketinde işe başlayan Fatma, şirketin el değiştirmesiyle birlikte işten ayrıldı ve yanına birkaç arkadaşını da alarak evlere temizliğe gitmeye başladı. KOSGEB’in desteğini öğrendikten sonra projesini yazdı, resmi olarak iş yerini açtı, reklam bastırdı ve kısa sürede taleplere yetişemeyecek hale geldi. Ailesinin, eşinin desteğini almadan zafere ulaşan ve ailesi için bir hayat kuran Fatma, kimseye öfkeli değil… Ama sitemli olduğu şu sözlerinden belli elbette: “İyi ki onlardan tek bir şey almadım da bana hakları geçmedi. Üç gün çalışıyorsam beş gün geziyorum. Ne bir ev aldım ne bir yatırım yaptım. Çalışıyorum, çalıştığımı harcıyorum. Çocuklarımın bir dediğini iki etmiyorum. Ben çok yalnız kaldım ama imkanım el verdikçe bugün yetişebildiğim herkese yetişmeye çalışıyorum.”

Kadınların dayanışması ile ayakta duran ve bünyesinde çalıştırdığı kadınların kendisi gibi kötü tecrübeler yaşamaması için elinden geleni yapan Fatma'yı ayakta alkışlıyoruz! 👏

Herkese örnek olması dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
su-toprak1

Fatma hanımı saygıyla ve minnetle alkışlıyorum. İnsanlara umut ve gelecek aşılamanız dileğiyle...

canbaz67

Başımızı öne eğdin, bize laf getirdin gibi baskılara kulak asmayıp, işini yaptığı için kendisini tebrik ediyorum.

enes-uzunoglu1

kadının erkeğe muhtaç olmadığını bilmesi lazım o gücün içinde oldunu bilmesi lazım.

tuzukuru

olaya bak. ne demek okutulmamış? boşanmama sebebi neymiş? haberi mi yokmuş? cesaret mi edememiş? cesaret edememe sebebi neymiş? bu olaydan ülkedeki eksikleri açıkça tespit edip gerekeni yapalım. değiştirilmesi gereken hangi anlayış ya da kanunsa değiştirelim demek yerine yok neden çocuk yapmış? yok efendim niye boşanmamış? ilk sorularda tıkalı kalıyoruz. zaten çalışan akıllarımızın bir tık ileri gidip yapıcı düzeye gelmesi gerekiyor.

seher-songul-cadir

kaç yaşında doğurmaya başladın da 24 yaşında 4 çocuğun var yolunda gitmeyen bir evlilikte 4 çocuğu nie doğurdun? çalışmaya başladın destekçinde yok ama sen temizliğe gitmeye başladın naptın 4 çocuğu sırtınamı bağlayıp işini gördün ve iş verenlerde bunu onayladı öylemi ? buraya kadar başardın da o işsiz kocayı geri eve alıp ailesiyle beraber seni yermelerine de göz yumdun ha nie ? gururla bahsettiğin başarı öykünde yüzünü saklamak nie ? durumu farkedip sana yardım eden kaçak elektriği öğretti ve sen herkesin kesesinden gasp ettin bundan da gurur duydunmu komşun kiranıda ödedimi vs vs başarı öyküsü anlatayım derken batıosunuz haberiniz yok bari biraz destekli atın

Görüş Bildir