Görüş Bildir
Haberler
Fatih Portakal Hakkında Üç Yıla Kadar Hapis İstemiyle Dava Açıldı

etiket Fatih Portakal Hakkında Üç Yıla Kadar Hapis İstemiyle Dava Açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Fatih Portakal hakkında 'Tekalif-i Milliye'yi hatırlatarak paylaştığı Twitter mesajı nedeniyle Bankacılık Kanunu'nun 'İtibarın Korunması' başlıklı 74'üncü maddesini ihlal suçlamasıyla dava açtı. Portakal'ın üç yıla kadar hapsi isteniyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakcılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından FOX TV Haber Sunucusu Fatih Portakal hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Başsavcılık, Portakal hakkında Bankacılık Kanunu'nun 74'üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İddianamede Portakal'ın 6 Nisan tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında Tekalifi Milliye'yi hatırlatarak, 'Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef' ifadesiyle, Bankacılık Kanunu'nun 74'ncü maddesini ihlal ettiği belirtildi. 

Başsavcılık, Portakal'ın sosyal medya paylaşımının, bankalarda mevduatı veya tasarrufu bulunan mudilerin paralarının devlet tarafından korona virüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilmesi yaptı. Soruşturma kapsamında Portakal'ın şikayete konu Twitter linkine İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin 8 Nisan tarihinde erişimin engellenmesi kararı verildiği de iddianamede belirtildi.

"İtibarın korunması" maddesini ihlal suçlaması

"İtibarın korunması" maddesini ihlal suçlaması

İddianamede 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 'İtibarın Korunması' başlıklı 74'üncü maddesinin 'Basın Kanunu'nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri aracılığıyla bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz' şeklinde olduğu hatırlatıldı.

Bu hükmün ihlalinin ise aynı Kanunun 158'inci maddesinde şu şekilde düzenlendiği belirtildi; 'Bu Kanunun 74'üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Fiil sonucu özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilebilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur'

'İroni yaptım'

İddianamede Portakal'ın yazılı savunmasına da yer verildi. Portakal'ın ifadesinde 'Paylaşımım tamamen ironi niteliğindedir' dediği kaydedildi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine karşı başlatılan yardım kampanyasına gelen eleştirilere Kurtuluş Savaşı sırasında çıkarılan Tekalifi Milliye kanununu hatırlatarak yanıt vermişti. Gazeteci Fatih Portakal, Erdoğan'ın benzetmesine göndermede bulunup, Twitter hesabından 'Tekalifi Milliye hatırlatılıp “zor günlerden geçiyoruz” denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!' ifadelerini kullanmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı, Fatih Portakal'ın 'yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik' ifadeler kullandığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Erdoğan'ın ardınan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
744
360
107
41
37
37
16
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ilker Ilerler

Hükümeti yönetenler (kendi yetki sorumluluğunda olmayan kişisel hak ve özgürlükleri içeren her konu hakkında) ağzına geleni söyleyecek. Kendinden olmayan her... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Başı kapalı diye üniversiteye veya diğer devlet kurumlarına giremeyenlerde bu özgürlüğe dahil miydi İlker? Yaptıklarınızın, bu cahilliğinizin bir bedeli olac... Devamını Gör

kadir33

3 yıl az degil mi kanka 10-15 yıl açaydınız padişahımız ve divanı hakkında ileri geri konusup duruo sürekli

Holyknowledge

Boş yapma.Sevmesen de SAYGI duymak zorundasın.Bu ülke onu seçimle getirdi.

Bilirkişi Raporu

Bu paylaşım 3 yıl ceza ise halka terörist diyen akepe liderleri ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet almalı.