Fatih Altaylı Diyanet İşleri Başkanı'na Yüklendi: 'Milleti Dinden Soğuttunuz'

 > 
661PAYLAŞIM

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş "Kuran kurslarında bir tuğlası olana cennetten bir ev verileceği" şeklinde açıklamasına gelen eleştirilere yanıt verdi. Gazeteci Fatih Altaylı, Erbaş'ın açıklamasına tepki gösterdi. Altaylı, "Giderek Hristiyanlığın çürüme dönemine benzetiyorsunuz İslam’ı. Gençler boşuna deist olmuyor!" dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yatılı bir Kuran kursunun açılışını yaptı. Erbaş'ın açılış töreninde kullandığı ifadeler tartışma yarattı. Kuran kurslarının "şeytandan korunmuş bölgeler" olduğunu belirten Erbaş ayrıca bir hadisten örnek vererek "Kuran kurslarında bir tuğlası olana cennetten bir ev verileceğini" söyledi. 

Diyanet İşleri Başkanı'nın bu sözleri, Ortaçağ Avrupası'nda Katolik Kilisesi tarafından uygulanan 'Endüljans' uygulamasına benzetildi. Bu benzetmeyi yapanlardan biri de Habertürk yazarı Fatih Altaylı oldu.

Diyanet İşleri Başkanı: 'Kuran Kurslarında Bir Tuğlası Olana Cennette Ev Verilecek' - onedio.com
Diyanet İşleri Başkanı: 'Kuran Kurslarında Bir Tuğlası Olana Cennette Ev Verilecek' - onedio.com

"Ayet ve hadislerle ilgili konuşanları hassas davranmaya davet ediyorum"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kendisine gelen eleştirilere Twitter hesabından yanıt verdi.

Ali Erbaş tepkilere şöyle yanıt verdi:

"Geçtiğimiz günlerde bir ilçemizde vatandaşlarımızın büyük fedakârlıklarla yaptırdığı güzel bir Kur’an kursu ve mescidinin açılışında Peygamber Efendimizin (s.a.s.), “Her kim Allah için bir mescit yaparsa/yaptırırsa, Allah da onun için cennette benzeri bir ev yapar.”(Sahih-i Müslim, Zühd, 44) hadis-i şerifini paylaştım. İlçe sakinlerinin her birinin bu Kur’an kursu ve mescidinin yapımında emeği olduğu için onların emeğine hürmeten, burada bir tuğla kadar dahi katkısı olanın bu müjdeden nasipleneceğini hatırlattım.

Peygamber Efendimizin (s.a.s.) bu hadis-i şerifiyle ilgili bazı medya mecralarında yapılan bir takım paylaşımları, konuşmaları, hadis-i şerife karşı özensiz ve gelişigüzel yorumları büyük bir hayret ve üzüntü ile takip ettim.
Önemle bir kez daha ifade etmeliyim ki, samimiyetle yapılan küçük iyiliklere büyük mükâfatlar müjdeleyen, “İman edip iyi işler yapanlara konak olarak firdevs cennetleri vardır” (Kehf, 107) ayet-i kerimesi ve “Günahkar olmasına rağmen, bir köpeğe kuyudan su çekip içirdiği için cennetle müjdelenen bir kadın” (Sahih-i Buhari, Şirb, 9) hadis-i şerifinde olduğu gibi pek çok ayet ve hadis vardır.

Bu vesileyle, ayet ve hadislerle ilgili konuşan, yorum yapan herkesi azami düzeyde dikkatli olmaya ve hassas davranmaya davet ediyorum.”

"Gençler boşuna deist olmuyor!"

Fatih Altaylı bugün köşesinde "Milleti dinden soğuttunuz" ara başlıklı bölümde Erbaş'ın yaptığı açıklamayı eleştirdi. Altaylı şöyle dedi:

"Diyanet İşleri Başkanı cennetten arazi hatta bitmiş konut satmasını eleştirenlere çok kızmış ve resmi açıklama yapmış. “Ben Peygamber efendimizin hadislerini aktardım” diyerek. Yani diyor ki, “Benimle dalga geçen Peygamber efendimizle geçmiş olur”.

Yok ya! Hadi göster bana bir tane hadisi şerif “Kuran kursuna bağış yapan cennette ev sahibi olur” diyen.

Hz. Muhammed’in dediği açık. En ahmak bile anlasın diye. İyilik yapmayı, iyi insan olmayı teşvik ediyor. “Köpeğe su veren kadına cennet müjdelenmesi” ile senin Kuran kursuna tuğla verene cennette ev verilmesi aynı şey mi! Giderek Hristiyanlığın çürüme dönemine benzetiyorsunuz İslam’ı. Gençler boşuna deist olmuyor!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir