Fahrettin Koca Yanlış Anlaşılmış: 'Sayılar Sadece DSÖ'ye Bildirilecek, Vatandaşla Paylaşılmayacak'

 > 
128PAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 pozitif sayılarının gizlendiği yönündeki iddiaları cevaplarken, “15 Ekim’den sonra semptomu olmasa da kesitsel taramaları paylaşacağız” demişti. Sağlık Bakanlığı kaynakları, açıklamanın yanlış algılandığını, bu sayıların vatandaşla değil sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “15 Ekim'den sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız” demişti.

Detaylar 👇

Fahrettin Koca: 'Bu Ayın 15'inden İtibaren Bütün Rakamları Açıklayıp Bildireceğiz' - onedio.com
Fahrettin Koca: 'Bu Ayın 15'inden İtibaren Bütün Rakamları Açıklayıp Bildireceğiz' - onedio.com

Vaka sayısının gizlendiği konusunda ciddi tartışmaların yaşandığı bir ortamda bu açıklama, “Bütün rakamlar artık toplumla paylaşılacak” şeklinde algılandı.

Ancak Bakan Koca'nın işaret ettiği 15 Ekim'de açıklanan tabloda hiçbir değişiklik olmadı. 👇

Detaylar 👇

15 Ekim Korona Tablosu: 66 Can Kaybı, 1693 Yeni Hasta - onedio.com
15 Ekim Korona Tablosu: 66 Can Kaybı, 1693 Yeni Hasta - onedio.com

'DSÖ'ye bildirilecek, günlük tabloya dahil edilmeyecek'

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre Sağlık Bakanlığı kaynakları, rakamların toplumla paylaşılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Habere göre Sağlık Bakanlığı kaynaklarının açıklaması özetle şöyle:

  • Sayın Bakan geçtiğimiz hafta açıklamasında ‘kesitsel tarama’dan bahsetmişti. Kastettiği, yurt dışı çıkışlarda yapılan testler, sporculara, askerlere v.b yapılan testlerdir.

  • Kesitsel taramalarda elde ettiğimiz sayıları da, bugüne kadar Dünya Sağlık Örgütü'ne gerçekleştirdiğimiz rutin bilgi akışındaki rakamların arasına dahil ediyoruz.

  • Bundan sonraki süreçte, nasıl normal hasta sayılarıyla ilgili bildiriyorsak, bu kesitsel taramaların da akıbetlerini oraya bildirmiş olacağız. Ama yanlış anlaşılmasın, bu günlük tabloya dahil edilmeyecek.

  • Sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşım noktasında bu sağlanacak. Şunu da vurgulamak isteriz, Dünya Sağlık Örgütü'nün bizden böyle bir talebi olmadı. Biz bu noktada şeffaflığı gün yüzünde tutmak açısından paylaşmış olacağız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir