Görüş Bildir

'Fahiş Kira' Düzenlemesinin Detayları Ortaya Çıktı

Anasayfa
 > Gündem

Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri haline gelen yüksek kiralara karşı hükümet tarafından hamle geldi. Fahiş kiralara karşı bir paket hazırlamaya koyulan hükümetin masasındaki detaylar ortaya çıktı. 

Sabah gazetesinden Seda Tabak'ın haberine göre, dün akşam saatlerinde üç bakanlık bir araya gelerek fahiş kira önlemlerini masaya yatırdı.

Yapılan görüşmelerde öne çıkan çözüm önerileri şöyle:

Yapılan görüşmelerde öne çıkan çözüm önerileri şöyle:
  • TÜFE oranını aşan kira uygulamasını denetleyip ceza vermek

  • TOKİ, belediye ve şirketlere kiralık sosyal konut ürettirmek

  • Büyükşehirlerdeki kira artışlarına sınır getirmek

Çözüm fikirleri Erdoğan'a sunulacak

Çözüm fikirleri Erdoğan'a sunulacak

Ortaya çıkan formüllerin, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra son şeklini alması ve kamuoyuna açıklanması planlanıyor.

Kira artış oranları da gündeme geldi. Borçlar Kanunu'na göre 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE'ye göre yapılıyor. 5 yıldan sonra ev sahipleri isterse, yeni kira tespiti yapıyor. 

Bu da rayiç bedel üzerinden gerçekleşiyor. Ancak, enflasyondaki artış nedeniyle ev sahipleri yüksek artışa zorluyor. Bunun denetlenmesi için de mekanizma kurulabileceği belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
45
27
11
6
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

İstediğiniz kadar araştırın, bir şeyler yapmaya çalışın. Akladığınız paralar yüzünden bu haldeyiz. Bende kiradayım adam gelip 600 lira zam yapsa s.ke s.ke ve... Devamını Gör

Fstack

Keşke 600 tl ile kalsa o zamlar. Ev sahiplerinin bazıları 6 ayda bir zam yapıyor, 2500₺ lik ev şuanda 5000₺ oldu

Ismail Tatlici

mal sahibini kötü göstermeye çalışarak bu zammı mal sahipleri yapıyor, bizim suçumuz yok moduna girerek bir yere varılamaz. Rayiç bedellerin altında kira ala... Devamını Gör

Vedat Kaplan

iyice sıçtınız şimdi sıvayıp daha kötü yapacaksınız