Görüş Bildir
Haberler
Facebook'ta Birini Arkadaşlıktan Çıkarmadan Önce 2 Kere Düşünmenizi Sağlayacak 9 Sıradışı Hikaye

Facebook'ta Birini Arkadaşlıktan Çıkarmadan Önce 2 Kere Düşünmenizi Sağlayacak 9 Sıradışı Hikaye

müstesna
09.03.2015 - 22:10 Son Güncelleme: 12.03.2015 - 18:18

''Facebook'tan silmek'' ilişkide olup bitenlere tepki göstermek adına, son günlerin en afili hareketi ve hatta belki de bir insana yapılabilecek en kötü şey. Artık ''O kadar kızdım ki; Facebook'tan sildim!'' cümlesine herkes çok aşina fakat silinen arkadaşlarınız her zaman tepkisiz kalmayabilir.

İbret-i alem olan bu olaylardan sonra, siz siz olun arkadaşlarınızı silmeden önce iki kere düşünün.

Kaynak: http://www.oddee.com/item_98811.aspx
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Facebook'tan Silinince Nedimesi Olduğu Arkadaşının Evini Ateşe Verdi

1. Facebook'tan Silinince Nedimesi Olduğu Arkadaşının Evini Ateşe Verdi

2011'in Kasım ayında ABD'nin Iowa eyaletinin başkenti Des Moines'de bir kadın, yaşadıkları tartışmadan sonra kendisini Facebook'tan silen eski bir arkadaşının evini kundaklamaktan tutuklandı.   

30 yaşındaki Jennifer Christine Harris, Jim ve Nikki Rasmussen çiftinin evini yakmasının ardından kundakçılıkla suçlandı. Rasmussen çiftinin evlilik töreninde baş nedime olan Jennifer aynı zamanda bir ilkokul öğretmeniydi. Peki iyilik meleği Jennifer nasıl bir kundakçıya dönüştü?

Nikki ve Jennifer'ın arkadaşlığı, Jennifer'ın doğum günü partisini planlarken yaşadıkları tartışmayla bozulmuştu. Ardından Jennifer, Facebook aracılığıyla Nikki'yi yerden yere vurmaya başladığında Nikki de doğal olarak eski nedimesini arkadaşlıktan çıkarıp, engelledi. Hikaye buraya kadar oldukça sıradan ama Nikki bu durumda içine kapanmak yerine, Rasmussen çiftinin evini ateşe verdi.

Tam evlerinin dış kaplaması erimeye başladığı esnada uyanan zavallı çift yangından kılpayı kurtuldu.

2. Facebook'ta ''İlişkisi Yok'' Görünen Sevgilisine Girişti

2. Facebook'ta ''İlişkisi Yok'' Görünen Sevgilisine Girişti

2012'nin Şubat ayında, transseksüel bir kadın, kendisini Facebook'ta arkadaşlıktan silerek, bekar gözüken sevgilisine makas, bıçak ve hatta çatallı saldırı düzenledi.  

Cinsiyetini değiştirse de ülkesinin yasaları kapsamında ismini değiştiremeyen  25 yaşındaki Filipino kadın, William Hanz De Veyra Arriesgado, Avustralyalı sevgilisini ağır yaralayınca 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

William, 47 yaşındaki banka çalışanı sevgilisi Colin James Peady'yi 16 farklı yerinden, ağır yaraladı. 

Çift önce, Singapur, Duxton Road'daki bir barda, Colin'in Facebook durumu üzerine tartıştı.

Colin, Changi'de kiraladığı eve yalnız geri dönse de William eve geldi ve tartışmaya yeniden başladılar. William eline geçirdiği 20 cm'lik bıçakla, sevgilisini birçok yerinden yaraladı. 

Colin, göz çevresi ve yüzü de olmak üzere vücudunun kesilen yerleri ve karnındaki bıçak yaralarıyla kalakaldı. Ve böylece, Facebook durumunun bedelini biraz ağır ödedi.

3. Facebook'ta Arkadaşlıktan Çıkardıkları Kadının Babası Tarafından Öldürülen Çift

3. Facebook'ta Arkadaşlıktan Çıkardıkları Kadının Babası Tarafından Öldürülen Çift

2012'nin Kasım ayında, 36 yaşındaki Billy Payne ve 23 yaşındaki kız arkadaşı Billie Jean Hayworth, 30 yaşındaki Jenelle Potter'ı, ortak bir kararla Facebook'ta arkadaşlıktan çıkardılar. 

Babası kadar olmasa da, Jenelle çok üzülmüştü. 60 yaşındaki babası, Marvin ''Buddy'' Potter, kızının başına gelenleri öğrenince o kadar sinirlenmişti ki; anlatılanlara göre Jenelle'a karşı boş olmayan, 38 yaşındaki Jamie Lynn Curd ile beraber, Payne ve Hayworth'ü öldürdü.

Çiftten geriye, yalnızca, Hayworth'ün kollarında sağ salim bulunan, 8 aylık oğulları kaldı.

Çift, onları en son işe gitmeden önce gören Payne'in babasıyla birlikte yaşadıkları evde öldürülmüştü. Anlattıklarına göre işe gitmeden önce her şey yolundaydı ve Hayworth bebekle ilgileniyordu. Yaklaşık 5 saat sonra, eski bir komşuları, onlara teslim edilen postasını almak için eve uğradı ve talihsiz bir tabloyla karşılaştı. Payne yatak odasında, Hayworth ise bebek odasında ölü bulundu. Çiftin ikisi de kafalarından vurulmuştu.

Cinayetten önce, Payne'in babasının kuzeni olan Potter, iki farklı sözlü kavgaya karışmıştı. Bir yıl önce ise Payne ve Hayworth, arkadaşlıktan çıkarıldıktan sonra, telefon ve internet üzerinden onları taciz ettiği gerekçesiyle, Jenelle'i polise şikayet etmişlerdi.

4. Bir Kız Tarafından Facebook'tan Silinince Kendini Öldüren Genç

4. Bir Kız Tarafından Facebook'tan Silinince Kendini Öldüren Genç

2009 yılında, 21 yaşındaki Britanyalı Simon Foxley, Facebook'ta bir kız tarafından silinince kendini astı.

Gloucestershire'da yaşayan Foxley, Facebook'ta tanıştığı kıza ilgi duymaya başlamıştı. Ama kıza açıldığında istediği tepkiyi alamadığı yetmezmiş gibi bir de arkadaşlıktan çıkarıldı. Foxley esas kızla iletişime geçmek için ne kadar uğraştıysa da, anlatılanlara göre kızın arkadaşları Foxley'i küfürlü mesaj yağmuruna tutarak, kızın peşini bırakmasını söylediler.

''Geber git!'' yazılı bir mesajı okumasının ardından, Foxley, evinin bahçesinde kendini astı. Cansız bedeni, 56 yaşındaki babası ve 18 yaşındaki erkek kardeşi tarafından bulundu.

Ailesi, Facebook'ta arkadaşlıktan çıkarılmasının ve aldığı tehditlerin, Foxley'i derinden sarstığını söyledi.

Foxley kendini öldürmeden önce bir de intihar notu yazdı. Son cümleleri şunlardı: ''Yaptığınız tüm iyilikler için teşekkür ederim. Umarım hepiniz yaşamınızın ve onu paylaştığınız insanların kıymetini bilirsiniz.

5. Venezuela'da Vatandaşa Facebook Kapattıran Devlet Bakanı

5. Venezuela'da Vatandaşa Facebook Kapattıran Devlet Bakanı

Birleşik Devletleri'n istihbaratının köstebeği Snowden'ın saklandığı Venezuela'da bir devlet bakanı, Birleşik Devletler'in gözetlemelerine maruz kalmasınlar diye vatandaşlarına Facebook hesaplarını kapatmalarını söyledi.

Cezaevleri Bakanı Maria Iris Varela Twitter hesabından şunları iletti: ''Venezuelalı Kardeşlerim: Facebook hesaplarınızı kapatın çünkü istemeyerek CIA için çalışıyorsunuz. Snowden olayına bir göz atın!'' 

Snowden, Amerika'nın kanunlarından paçayı kurtarabilmek için, daha önce 27 ülkeye daha sığınmayı denemişti. Ayrıca Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın eski bir çalışanı, Facebook ve diğer internet devlerinin üzerinden, çok sayıda kullanıcının özel internet verilerine ulaştıklarını söyledi.

6. Kızına Facebook Hesabını 200$ Karşılığında Kapattıran Baba

6. Kızına Facebook Hesabını 200$ Karşılığında Kapattıran Baba

Çocuklarını Facebook'tan uzak tutabilmek için, bilgisayarı kaldırmak ya da internet bağlantısını kestirmekle tehdit eden anne babalar, Boston'da bir ailenin bulduğu çözüme şans vermek isteyebilir.

Paul Baier, kızının Facebook hesabını, Nisan ayından Haziran ayının sonuna kadar kapalı tutması için, ona 200$ ödemeyi kabul etti. Hatta baba kız bu anlaşmayı kağıda döktü ve Baier bunu blogunda paylaştı. Belirli tarih aralıklarıyla doldurulan sözleşme, Baier ve kızı tarafından imzalandı. Baier'in kimseyi şaşırtmayan sözlerine göre, bu sözleşme kızının fikriydi.

7. Suçunu Yüzüne Vuran Annesini Facebook'tan Silmekle Tehdit Eden Hırsız

7. Suçunu Yüzüne Vuran Annesini Facebook'tan Silmekle Tehdit Eden Hırsız

Temizlemek için gittiği evleri soyduğu iddaa edilen, uyuşturucu bağımlısı Charlie Cooper İngiliz polisi tarafından yakalandı.

Yerel bir gazetede fotoğrafını ve tutuklanma haberini gören Charlie, Facebook hesabında bu gazeteyle ilgili yakınmaya başladı. Çünkü ona göre, gazete fotoğrafı kullanmak için Charlie'den izin almalıydı.

Tam da bu noktada annesi Charlie'ye cevap verdi: ''Mahkemeler fotoğraflarının kullanılmasına izin verdiyse, senin iznine ihtiyaçları yok.'' 

Çileden çıkan Charlie annesine yanıt verdi: ''Tabi ki iznime ihtiyaçları var. Fotoğrafımın kullanılmasını istemiyorum. İşte o kadar.''

Charlie için bardağı taşıran son damla annesinin bu sözleri oldu: ''OLAN OLDU. MÜCEVHERLERİNİ ÇALDIĞIN KADIN DA BUNU İSTEMEMİŞTİ AMA SEN YAPTIN. İŞTE O KADAR.'' 

Bu sözlerinin ardından, annesini arkadaşlıktan çıkaran Charlie onu engellemekle tehdit etmeyi ihmal etmedi.

Charlie tutuklandığı için, gazetenin o fotoğrafı yayınlamadan önce onun iznine gerçekten de ihtiyacı yoktu.

8. Sizin Yerinize Sahte Arkadaşlarınızı Facebook'tan Silen İnternet Sitesi

8. Sizin Yerinize Sahte Arkadaşlarınızı Facebook'tan Silen İnternet Sitesi

Bu, bakış açısına bağlı olarak, sosyal medyanın ne kadar geliştiğinin bir örneği ya da ne kadar kontrolden çıktığının göstergesi olabilir.

Yeni bir internet sitesi olan ''Friend Fracker'' Facebook anasayfasında boşuna yer kaplayan fazlaca arkadaşı olanlar için yaratıldı.

Site aynı zamanda vicdanınızı da rahatlatıyor. Onları silmek istiyor ama silemiyorsanız ve suçlu hissediyorsanız işte karşınızda: ''Friend Fracker''!

Bu site adeta siber bir kiralık katil görevi görüyor. Siteye Facebook hesabınızla bağlanıyorsunuz ve sizin yerinize gerçek arkadaşlarınızı tespit edip, geri kalanın on tanesini arkadaşlıktan çıkarıyor.

Sistem, sildiklerini size kesinlikle göstermiyor ama arkadaşlık listeleri öylesine tıka basa dolu ki kimse silinenlerin farkına varamıyor, hatta belki de silindiğinin. 

''Friend Fracker'', Meksikalı elektronik ustası Rafael Lozano Hemmer ve Chicago'da yaşayan teknoloji mühendisi Harper Reed tarafından yaratıldı. Reed aynı zamanda Başkan Obama'nın yeniden seçim kampanyasında Baş Teknoloji Sorumlusu'ydu.

9. IMF'yi Facebook'tan Silen Macaristan Başbakanı

9. IMF'yi Facebook'tan Silen Macaristan Başbakanı

IMF ile inişli çıkışlı bir ilişkisi olan Macaristan başbakanı, Facebook aracılığıyla bu kurumu arkadaşlıktan çıkardı ve ağır kredi şartlarını reddetti.

Başbakan Viktor Orban, resmi Facebook sayfasından yayınladığı videoda, Macaristan'ın IMF şartlarını kabul edemeyeceğinin mesajını verdi. Ayrıca, Orban'a göre bu şartların hiçbiri Macaristan'ın menfaatlerine uygun değildi.

Başbakan'ın açıklamaları piyasaları şaşkınlığa uğrattı çünkü öncesinde IMF ve Avrupa Birliği ile yürütülen görüşmelerin, yapılan programa göre devam edeceğini ve her iki tarafın uzlaşmaya hazır olduğunu söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
35
29
24
14
8
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Beni de bir sürü eski okul, kurs arkadaşlarım kendi arkadaşlıktan siliyorlar. Bir gün olsun onları katletmek gibi eylem hiç aklıma gelmedi. Ne de kendi canım... Devamını Gör

huzunkovankusu

daha büyük sorunlarda yaşadım ama kimseyle bu boyuta gelmedim ne sağlam sinir sistemim varmış benim

Deli Cevat

"OLAN OLDU. MÜCEVHERLERİNİ ÇALDIĞIN KADIN DA BUNU İSTEMEMİŞTİ AMA SEN YAPTIN. İŞTE O KADAR." :D