Evrimin Cinsiyet Rollerindeki Etkileri: Kadın ve Erkek Seri Katillerin Kurbanlarını Seçme Konusundaki Farklılıkları!

4PAYLAŞIM

İnsanların geçmişteki avcılık ve toplayıcılık rollerine bakınca seri katillerin kurbanlarını nasıl seçtiklerini bir nebze anlayabiliriz. Penn State'den bir evrim psikologu tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre kadın ve erkek katiller arasında görülen farklılıklar, insan tarihinin birçoğu tarafından sürdürülen cinsiyete özgü davranışlarının bir ürünü olabilir. Detayları Daily Mail'den sizler için derledik.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/...

Erkek seri katiller, kurbanlarını 'avlamak' için genellikle hiç tanımadıkları insanları takip ederek ve iz sürerek ilerlerken; kadın seri katiller 'toplayıcılar' olarak çevrelerindeki tanıdıkları kişiler arasından kurbanlarını ararlar.

Penn State'den Doçent Doktor Marissa Harrison konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Eğer bir cinayet herhangi bir bilinen şüpheli olmadan işlenmediyse, suçu işleyenin nasıl biri olabileceği konusunda bir profil oluşturmak için suça dair bazı detayları kullanabilirsiniz. Bu nedenle eğer erkeklerin bir suçu belli bir yolla işlemesi olasıysa ve kadınların da diğer suçları işlemesi daha olasıysa, bu araştırma soruşturmayı yapanların doğru bir yolda ilerlemesini sağlayabilir."

Harrison'a göre erkek ve kadın seri katilleri birbirinden ayıran bazı önemli detaylar var.

Bu yeni araştırmada, araştırmacılar 55 kadın ve 55 erkek seri katilden veriler topladılar. Erkek seri katillerin, yabancıları öldürme olasılığının neredeyse altı kat daha olası olduğunu; kadın seri katillerin ise tanıdıklarını hedef alma olasılığının iki katı daha olası olduğunu iddia ettiler.

İnsanların, tarihin neredeyse %95'lik bir kısmında avcı-toplayıcı olarak yaşadığı düşünülünce, araştırmacılar bu davranışların evrimle alakalı olduğunu söylediler.

"Tarihsel olarak, erkekler hayvanları kurbanları olarak avladılar ve kadınlar da tahıl ve bitki gibi kaynakları yiyecek olarak topladılar. Evrim psikologu olarak bu eski rollerin, erkek ve kadın seri katillerin kurbanlarını seçme biçiminde etkili olup olmadığını merak ediyorum. Bizim örneklerimizde, suç süreci boyunca kurbanlarını takip eden iki kadın seri katil var. İlginç bir şekilde raporlar da erkeklerin de bu suçlara dahil olduğunu gösteriyor."

Araştırmacılara göre cinsiyet farklılıklarının etkilediği yalnızca davranışlar değil. Aynı zamanda suçların medyada yansıtılma biçimi de cinsiyet yanlılıklarını gösteriyor.

"Kadınlara, cinsiyetlerini simgelemek için Kaplan Kadın veya Neşeli Jane gibi takma isimler verilmesi çok daha olası. Ama erkeklerde işlenen suçların vahşetini göstermek için daha sert isimler veriliyor.''

Ama araştırmacılara göre evrim her ne kadar bazı farklılıkları açıklamaya yardımcı olsa da, bazı insanların katil olmak için yaratıldığı anlamına gelmiyor.

"Evrim bazı şeyleri bazı yollarla yapmanızın önceden belli olduğu anlamına gelmiyor. Yalnızca evrimsel geçmiş göz önünde bulundurularak bazı davranışlar konusunda tahminlerin yapılabileceğini gösteriyor. Bu nedenle bazı davranışların geçmişten günümüze gelişen bazı cinsiyete özgü davranışları veya görevleri anımsattığını düşünüyorum. Ve belki de evrimsel açıdan bakınca bunu daha iyi anlayabiliriz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
delirmesanati

"Tarihsel olarak, erkekler hayvanları kurbanları olarak avladılar ve kadınlar da tahıl ve bitki gibi kaynakları yiyecek olarak topladılar." Bu yalnızca bir teori hatta şu anda çürütülmeye çok yakın bir teori. O yüzden bunun üzerinden psikolojik sonuç çıkarmak hatalı.

feyk

sadece teoridir, curutulmustur, curutulecektir diyenler ne kadar cahilce konustuklarinin bir farkinda olsalar utanclarindan ne yaparlardi acaba. neyin ne oldugunu anlamak icin bilimsel yayinlara, dergilere soyle azcik ucundan bakmak yeter halbuki.

queen_of_the_7_kingdoms

kadınların avı intikam üzerine kuruludur,erkeklerin içgüdüsel

feyk

guzel bir yazi olmus. keske biraz daha uzun olsaymis. evrim ve dogal seleksiyon ozunde cok basit bir fikir olsada dunyayi, dogayi ve insanlarin sosyal yapilarini, davranislarini aciklamada inanilmaz basarili bir arac. en karmasik insan davranisinin bile eger herkezde gorulen yaygin bir durumsa dogal seleksiyon ve evrimle mantikli bir aciklamasi her zaman oluyor. bir kere anafikri yakaladiginizda cevrenizdeki olaylarin ozunu bu sekilde aciklamak eglenceli bir dedektif hikayesine donusuyor. tabi arastirmayi, dusunmeyi ve aklini kullanmayi seven insanlar icin.

Görüş Bildir