Görüş Bildir
Haberler
Evlenmeyi Planladığınız Kişinin Bütün Kalbiyle Dürüstçe Cevaplaması Gereken 14 Kritik Soru

etiket Evlenmeyi Planladığınız Kişinin Bütün Kalbiyle Dürüstçe Cevaplaması Gereken 14 Kritik Soru

cakyz
10.11.2014 - 17:15 Son Güncelleme: 27.11.2016 - 16:47

Evlilik mükemmel bir şeydir. Genç yaşlarda, insan genellikle evliliğin gereksiz ve saçma olduğunu düşünür ama özellike 30'lu yaşlara yaklaşan insanlar, hayatının geri kalanını paylaşabileceği ve sevebileceği birine ihtiyaç duyduğunu farkeder. Fakat unutulmamalı ki, evlilik yalnızca düğün anı veya düğünden sonraki birkaç yıl değildir. O bir ömür boyu sürer ve sizin tüm yaşamınızı değiştirir. Bu nedenle, evlenmeyi düşündüğümüz kişi, hayatımızın geri kalanını gerçekten paylaşmayı arzuladığımız biri olmalı ve bizi her konuda rahatlatmalı. Peki o konular neler? İşte evlenmeyi düşündüğünüz kişinin, gerçekten hayat arkadaşınız olduğundan emin olmak için ona sormanız gereken 14 kritik soru;

Kaynak: http://elitedaily.com/dating/15-quest...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Beni neden seviyorsun?

1. Beni neden seviyorsun?

İnsanlar genellikle bu sorunun cevaplanmaması gerektiğini düşünür. Yani sevgi öyle bir şeydir ki, karşınızdaki onu hisseder ve sözcüklere ihtiyaç duymaz. Eğer bu insanlara 'neden beni seviyorsun?' diye sorarsanız, birçoğu 'seni seviyorum çünkü seviyorum' gibi, aslında temelleri sağlam olmayan cevaplar verecektir. Fakat birini neden sevdiğinizi veya birisi tarafından neden sevildiğinizi bilmek gerçekten çok önemlidir çünkü böylelikle, sevginizin nasıl bir temele dayandığını ve geleceğini görebilirsiniz.

Birini sevmek bencil bir eylem olabilir, bunda bir sorun yok. Fakat bu bencil eylemin nedenini hem kendimize, hem de sevdiğimiz kişiye açıklayabiliyor olmamız gerekir. Eğer birisi ile evlenecekseniz, önce kendinize sorun: Onu neden seviyorum? Bulduğunuz cevabı enine boyuna düşünün ve bu sevginin kalıcı olup olmadığını değerlendirin. Ardından, karşınızdaki insana sorun: Beni neden seviyorsun? Bu kişi öyle bir cevap vermeli ki, size yalnızca mutlu evlilik günlerinizi planlamak kalmalı.

2. Hayatının geri kalanını neden benimle geçirmek istiyorsun?

2. Hayatının geri kalanını neden benimle geçirmek istiyorsun?

'Çünkü seni seviyorum' iyi bir cevap olmayacaktır. Hayat bir yolculuktur ve aslında yalnız başınıza çıkmamanız gereken bir yolculuktur. Fakat herkesin aklında aynı yöne seyahat etmek yoktur. Farklı şeylere yönelmek veya farklı istikamete yol almak, her insanın hakkıdır ve doğaldır. Evlenmeyi planladığınız kişi ile bu konuda mutlak bir anlaşmaya varmalısınız. Bu kişi hayatta neler beklediğini ve gelecekte nasıl bir hayata sahip olmak istediğini size açık bir şekilde söyleyebilmelidir.

3. Aşkımızı canlı tutmak için elinden gelen her şeyi yapacak mısın?

3. Aşkımızı canlı tutmak için elinden gelen her şeyi yapacak mısın?
s1123.photobucket.com

Uzun evlilik yılları boyunca, aşkınızı canlı tutmak hiç de kolay bir eylem değildir. Bu nedenle, evlenmeyi arzuladığınız insan, aşkını canlı tutmak konusunda -en azından bu anlamda elinden gelen her şeyi yapmak konusunda- size söz verebilmelidir. Evliliğin ilerleyen yıllarında, çocuklardır iş güçtür derken, ikiniz de hayatın akışına katılacaksınız ve birbirinizi birer 'hayat destekçisi' olarak göreceksiniz. Bu kötü bir şey değildir, aksine evliliğin güzel tarafıdır. Fakat bu esnada, birbirinize karşı olan arzularınızı ve aşkınızı hayatta tutabilecek misiniz? Evlenmeden önce bu soruyu mutlaka cevaplayın.

4. Benimle birlikte büyüyerek, hayatı benim gördüğüm açıdan görecek misin?

4. Benimle birlikte büyüyerek, hayatı benim gördüğüm açıdan görecek misin?

Hayatın bizi hangi yöne sürükleyeceğini ve gelecekte nasıl bir insan olacağımızı bilemeyebiliriz fakat partnerimizle birlikte, ortak bir bilinç çerçevesinde büyüyerek, hayatı aynı açıdan algılayabiliriz. Evliliklerin son bulmasının en büyük nedenlerinden birisi de, yıllar geçtikten sonra çiftlerin hayata çok farklı açılardan bakıyor olması aslında. Bu nedenle, evlenmeyi düşündüğünüz kişiye bu soruyu sorarak, aslında geleceğinizi nasıl şekillendireceğinizi belirliyorsunuz.

5. Zor zamanlarda benim yanımda olacak mısın?

5. Zor zamanlarda benim yanımda olacak mısın?

Güzel ve mutlu zamanlar yaş pasta gibidir; herkes sever ve bir çırpıda yenir. Fakat zor zamanlar, insanların gerçekten birbirine tutunması ve birbirinden destek alması gereken zamanlardır. Güzel günlerde partnerinize 'senin için her şeyi yaparım' demek oldukça kolaydır ama aynı şeyi kötü günlerde söyleyebilmek, gerçekten büyük bir aşk ve sevgi ister. Bu nedenle, evlenmeyi düşündüğünüz kişiye sorun: Zor zamanlarda benim yanımda olacak mısın? Karşınızdaki insanın bu soruya vereceği cevabın samimiyetine bakın ve onun gözlerindeki gerçek cevabı görmeye çalışın. Eğer cevap hala 'evet' ise, bu insanla hiç korkmadan her yola gidebilir ve kendinizi yalnız hissetmekten kurtulabilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Aramızdaki barışın korunması için, bazı savaşları kaybetmeye hazır mısın?

6. Aramızdaki barışın korunması için, bazı savaşları kaybetmeye hazır mısın?

Başarılı bir evliliğin sırrı, çiftlerin egolarını kontrol edebilmelerinden geçiyor. Ne kadar yarışmacı bir karaktere sahip olursak olalım, zaman zaman bazı mücadeleleri kaybetmemiz de gerekiyor. Bilmeniz gereken şey şu: Çiftler arasında yaşanan tartışmaların belki de %99'u 'fikirler' temeline dayanıyor, 'gerçekler' üzerine değil. Bu nedenle, bu tip tartışmalardan bir kişinin geri adım atıp, tartışmadan isteyerek malup ayrılması gerekiyor. Şimdi siz bunu anladığınıza göre, sıra evlenmeyi düşündüğünüz kişiye de bu soruyu sormakta: Onlar da gerektiği taktirde bazı savaşları kaybetmeye hazırlar mı?

7. Evliliğimizi, hayattaki diğer her şeyden daha değerli göreceğine söz verebilir misin?

7. Evliliğimizi, hayattaki diğer her şeyden daha değerli göreceğine söz verebilir misin?

Hayatta karşımıza binlerce fırsat çıkar ve eğer düzenimizi tam oturtmamışsak, bu fırsatlar iştahımızı kabartabilir. Fakat evli olduğumuz zaman, bu fırsatları değerlendirmeye ne vakit olacak ne de imkan. Bu durum evliliğin kötü bir yanı gibi görünse de, aslında tam tersi. Evliliği, hayatınızın geri kalanını inşa edebileceğiniz mükemmel bir arazi olarak görmelisiniz. Oraya yerleşeceksiniz ve kendi düzeniniz içerisinde yaşayacaksınız. Bu durumda, hayatta karşınıza çıkabilecek her fırsatı değerlendiremeyebilir ve bu fırsatlardan vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Peki evlenmeyi düşündüğünüz kişi de buna hazır mı?

8. İyi bir ebeveyn olabilecek misin?

8. İyi bir ebeveyn olabilecek misin?

İyi bir ebeveyn olup olmayacağımızı nasıl bilebiliriz? Aslında cevap çok basit: İyi bir ebeveyn olmayı istiyorsak, gerçekten bunu başarabiliriz. Peki bunu gerçekten istiyor muyum? Eğer anne/baba olmayı düşünüyorsanız, bu soruya vereceğiniz cevap kesinlikle 'evet' olmalı. Peki ya karşımızdaki insanın iyi bir ebeveyn olup olamayacağını nasıl bilebiliriz? Bu sorunun cevabı da basit aslında: Evlenmeyi düşündüğümüz kişiye bu konudaki fikirlerini sormalıyız. Eğer partnerimiz iyi bir ebeveyn olmayı istiyorsa ve bunun için elinden gelen her şeyi yapacağını söylüyorsa, o zaman bir sorunumuz yok demektir.

9. Beni ne kadar sevdiğini, bana düzenli olarak hatırlatacak mısın?

9. Beni ne kadar sevdiğini, bana düzenli olarak hatırlatacak mısın?

'İnsanlar sevildiklerini duymayı isterler' lafı doğrudur ama aynı zamanda, insanlar sevildiklerini duymaya ihtiyaç duyarlar. Yani bu durum yalnızca bir istekten ziyade bir ihtiyaçtır da. Bu nedenle, evlenmeyi düşündüğümüz kişinin bu konuda bizimle aynı fikirde olduğundan emin olarak, geleceğimizi garantiye almalıyız :) Aslında bu bir çeşit karşılıklı anlaşmadır: Eğer birbirinizi seviyorsanız ve hayatınızın geri kalanını birlikte geçirmek istiyorsanız, o halde birbirinizin ihtiyaçlarını da karşılayacağınız konusunda karşınızdakine güven vermeli ve ona güvenmelisiniz.

10. Eğer kendimi destekleyemeyecek durumda olursam, beni desteklemek için yanımda olacak mısın?

10. Eğer kendimi destekleyemeyecek durumda olursam, beni desteklemek için yanımda olacak mısın?

Maddi olarak değil, manevi olarak. Hatta bazı durumlarda fiziksel olarak. Hayatın bizlere ne getireceğini bilemeyiz; sıradışı şeyler olur, bizi zayıflatan olaylar başımıza gelir ve bazen bizleri kalıcı olarak hasara uğratan olaylarla karşılaşırız. Eğer hayat yolculuğuna bir partner ile çıkmaya karar verdiysek, bu kişinin bizi her durumda destekleyeceğinden mutlaka ama mutlaka emin olmalıyız.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Hayattaki hedeflerini ve hayallerini takip etmeye devam edecek misin?

11. Hayattaki hedeflerini ve hayallerini takip etmeye devam edecek misin?

Evlilik, olduğunuz kişiyi tamamen bir kenara bırakarak yeni bir insan olmak demek değildir. Elbette hayatınızda birçok şey değişecek ama bazı şeylerin de aynı kalması gerekir. Örneğin, belli bir kariyer planı olan bir kişi, evlendiği zaman bu planından vazgeçmemeli ve başarıya ulaşmak için var gücüyle çalışmaya devam etmelidir. Böylece, kişiler hayatta olmak istedikleri kişi olarak kalmaya devam ederler ve kişiliklerini korurlar. Evliliğin güzel yanı budur: Kendi karakterimizi koruyarak, karşımızdaki insanla dünyalarımızı birleştiririz ve hayata bakışımızı aynı noktaya sabitleyerek, anlayışlı ve saygılı bir birlikteliğe sahip oluruz.

12. Kendine iyi bakarak sağlıklı bir hayat yaşayacak mısın?

12. Kendine iyi bakarak sağlıklı bir hayat yaşayacak mısın?

Evlenmeyi düşündüğünüz kişi sağlıklı beslenerek ve spor yaparak, dinamik ve sağlıklı bir hayat yaşamayı planlıyor mu? Yine aynı kişi, düzenli olarak doktor kontrolüne gidecek ve kendisi için gerekli görülen vitaminleri alacak mı? Bu soruları karşınızdakine sormak size aptalca gelebilir fakat bana inanın ki, kişilerin hayatlarına dikkat etmedikleri için onlarca evliliğin sona erdiğini görmüşlüğüm var.

13. Eğer bu hayattan ilk ayrılacak kişi ben olursam, son dakikama kadar benim yanımda olacak mısın?

13. Eğer bu hayattan ilk ayrılacak kişi ben olursam, son dakikama kadar benim yanımda olacak mısın?

Evlenmeyi düşündüğünüz kişi, yaşlandığınızda onun elini tutamayacak kadar güçsüz olduğunuzda bile, sizin elinizi tutarak size gülümseyecek mi? Hayatınızın son dakikalarında sizi öperek, size 'hayatımı anlamlı kıldığın için teşekkür ederim' diyecek mi? Elbette bu dünyadan ilk kimin ayrılacağını bilemezsiniz fakat birlikte olduğunuz kişinin, son dakikanıza kadar yanınızda olacağını bilmek sizi rahatlatır ve daha mutlu yapar.

14. Eğer bu dünyadan erken ayrılırsam, ikimiz için de mutlu bir şekilde yaşamaya devam edeceğine söz veriyor musun?

14. Eğer bu dünyadan erken ayrılırsam, ikimiz için de mutlu bir şekilde yaşamaya devam edeceğine söz veriyor musun?

Biliyorum, bu soruyu karşınızdaki insana sormak oldukça garip ve utandırıcı. Fakat unutmayın: Siz onu seviyorsunuz ve hayatta ne olursa olsun, mutlu olmasını istiyorsunuz. Sevgi işte böyle bir şey, eğer siz orada olmasanız bile karşınızdakinin mutlu olmasını istersiniz. Örneğin, eğer çocuk sahibiyseniz, partnerinizin çocuklarınıza bakarak onları yetiştirmesini ve hep beraber mutlu olmalarını istersiniz.

Her şeyden öte, evleneceğiniz kişi her konuyu rahatlıkla konuşabileceğiniz bir kişi olmalı ve ona soracağınız bu tarz hiçbir bir soruyu yadırgamamalı. İşte bu nedenle, aklınıza takılan diğer her şeyi ona sorun ve bu evliliğin sizi mutlu yapacağından emin olun.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1579
533
264
234
128
118
89