Evdeki Atık Malzemelerle Yapabileceğiniz 12 Etkinlik

10PAYLAŞIM

Sürekli evde olduğumuz bu günlerde çocukları oyalamak için de biraz yaratıcı olmak gerekiyor. İşte size evdeki atık malzemeler ile yapabileceğiniz 12 harika etkinlik.

1. Şişe kapaklarıyla çocuklarınıza harfleri öğretin.

Şişeleri kullanarak bir kartona 29 tane daire çizin. Dilerseniz aynısını İngilizce alfabe için de yapabilirsiniz. 

Dairelerin içine küçük harfleri yazın. Kapakların üzerine ise büyük harfleri. Böylece çocuklar küçük ve büyük harfleri de eşleştirerek öğrenmiş olacak.

Bu kapaklarla oynayabileceğiniz oyunlardan bazıları:

  • Mavi kapaklardaki harfleri yerine koy ve o harfle başlayan bir kelime söyle. Sırasıyla diğer renkleri de yapabilirsiniz.

  • Kendi ismindeki harfleri kapama oyunu. Bunu başka isimler vererek genişletebilirsiniz.

  • Bütün kapakları A'dan Z'ye yanyana dizin. Alfabe şarkısını söyleyerek de yapabilirsiniz.

  • Sadece kuyruklu harfleri kapama oyunu. (g,p,y,j)

2. Matematik en güzel oyunla öğrenilir. Tek ihtiyacınız olan şişe kapakları ve kağıt kalem.

Ççocuğunuza söyleyeceğiniz rakam kadar kapak almasını ve onları sayarak sonuca ulaşmasını sağlayacaksınız. Rakamı bilse de bazen görsel olarak rakamları şaşırabilirler. O yüzden de kağıtlara yazarak sonucu kağıtlardan da göstermesini isteyebilirsiniz.

3. Ayakkabı kutusundan pizza fırını yaparak pizzacılık oynayabilirsiniz. Rol oyunlarının çocuğunuzun gelişimine büyük katkı sağladığını unutmayın.

Pizza tahtasını, ayakkabı kutusundan geçebilecek büyüklükte kesmeyi unutmayın. Pizzanızı nasıl süsleyeceğiniz ise tamamen size kalmış. Evde varsa eski kumaşlardan veya keçe artıklarından faydalanabilirsiniz.

4. Legolarınız için okul inşa etmeye ne dersiniz?

Bir ayakkabı kutusu ve koli bandı ile legolarınız için bir okul yapabilirsiniz. Bir maket bıçağı yardımı ile kapı ve pencere bölümlerini kesebilir daha sonra dilerseniz okulunuzun duvarlarını rengarenk boyayabilirsiniz.

5. Şişeden marakas yapabilirsiniz. Daha sonra da yaptığınız marakas ile ritm çalışmaları yapabilirsiniz.

Marakas yapımı için ihtiyacınız olanlar; minik plastik bir şişe, çakıl taşları veya bakliyat, bir tahta parçası ve silikon tabancası. Ayrıca marakasınızı sitediğiniz gib boyamak için akrilik boyaya da ihtiyacınız olacak.

Şişeyi çakıl taşları veya evdeki bakliyatlar ile doldurun. Birkaç farklı marakas yapabilir her birinin içine farklı materyal koyabilirsiniz.

Şişenizin ağzına uygun bir tahta parçası varsa onu silikonla yapıştırın veya yoksa sadece kapak kısmını açılmasın diye iyice silikonlayın.

Minik şişeniz yoksa, oyun hamurlarının kabını da kullanabilirsiniz. İki kabı ağızlarının açık olduğu kısımlarından silikonlamanız yeterli olacaktır.

6. Kartondan televizyon yapın. İster çocuğunuz bir televizyon yıldızı olsun ister siz haber spikeri olun. Ya da uzunca bir kağıda resimler çizerek televizyonda çizgi film yayını da yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey koli kutusu. Bu kutu ile yapacağınız televizyon ile saatlerce oynayabilirsiniz.

7. Tuvalet kağıdı ruloları ile baskı çalışması yapın.

Bunun için parmak boyası kullanabilirsiniz. Çocuğunuz yaşı küçükse sadece daireler yapabilir. Büyükse, dairelerden tırtıl veya tren yapabilir.

8. Eski çoraplardan oyuncak yapın. 1 çift eski beyaz çorap, pirinç, düğme ve lastikle bu şirin kardan adamları yapabilirsiniz.

Beyaz spor çoraplarınızın taban kısımlarını kesin çünkü onları daha sonra resimdeki gibi bere olarak kullanacağız.

Çorabın üst kısmının iki tarafı da açık şu anda. Çorabı ters düz edip bir lastikle tek tarafını sıkıca bağlayıp tekrar düz haline getirin. İçine pirinç doldurun, gövdesi için yeterli pirinç olduğunda lastikle o kısmı bağlayın ve kafa kısmını doldurmaya başlayın. Kafa kısmı gövdeden küçük olmalı. Kafa kısmını da doldurunca yine bir lastikle sıkıca bağlayın. Düğme dikebilir, atkı ile süsleyebilirsiniz. İlk başta kestiğimiz kısımları da bere olarak kullanabilirsiniz.

9. Mini langırt yapımı için tek ihtiyacınız olan bir ayakkabı kutusu, 4 tane çubuk ve mandal. Nasıl yapılacağını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

10. Kolilerden harika bir mutfak yapabilirsiniz.

Eski CD'leri ocak yapımında kullanabilir. Şişe kapakları ile fırın düğmelerini yapabilirsiniz.

11. Deterjan şişelerinden minik oyuncaklar için evler yapabilirsiniz.

12. Plastik şişelerden çok şirin saksılar yaparak çocuğunuzla beraber bir şeyler dikebilirsiniz. Ektiğiniz bitkileri sulama görevini çocuğunuza verin. Bu, sorumluluk duygusu kazanması için keyifli bir yol olacaktır. Ayrıca bu sayede, bitkilerin büyüdüklerini deneyimleyerek gözlemleme şansları da olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir 👇👇

Çocuklarınızla Birlikte Evde Yapabileceğiniz 13 Eğlenceli ve Eğitici Aktivite - onedio.com
Çocuklarınızla Birlikte Evde Yapabileceğiniz 13 Eğlenceli ve Eğitici Aktivite - onedio.com
"Bu Çocuklar Evdeyken Enerjilerini Nasıl Atacak?" Diye Düşünenlere Birbirinden Eğlenceli ve Hareketli 12 Aktivite - onedio.com
"Bu Çocuklar Evdeyken Enerjilerini Nasıl Atacak?" Diye Düşünenlere Birbirinden Eğlenceli ve Hareketli 12 Aktivite - onedio.com
Tüm Aile İçin Eğlence Zamanı: Çok Fazla Bilinmeyen Eğitici Kutu Oyunları - onedio.com
Tüm Aile İçin Eğlence Zamanı: Çok Fazla Bilinmeyen Eğitici Kutu Oyunları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tamer-temel

beğenmedim

Görüş Bildir