Görüş Bildir

Europa'nın Görünümü 'Yenilendi'

Anasayfa > Iq > Teknoloji
onedio.com

NASA, Jüpiter'in uydularından Europa'nın fotoğraflarını yeniden düzenleyerek gök cismine ait en iyi fotoğrafı ortaya çıkardı.

Jüpiter'in buzul örtüyle kaplı esrarengiz uydusu Europa, 'yeni bir görünüme' kavuştu. NASA Jet İtiş Gücü (JPL) Laboratvuarı'ndaki gökbilimciler, Galileo uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafları yeniden düzenleyerek Europa'nın 'yeni versiyonunu' hazırladı.

NASA tarafından Europa'nın 'en yüksek çözünürlüklü görüntüsü' olarak belirtilen fotoğraf, Galileo'nun Jüpiter yörüngesinde sırasıyla birinci ve 14'üncü dönüşünü gerçekleştirdiği 1995 ve 1998 yıllarında çekilen fotoğraflarla oluşturuldu.

Buzul yüzeyi gerçek renkle örten gökbilimciler, Europa'nın çıplak gözle bakıldığında görüneek halini ortaya çıkardı. Fotoğraf, gelecekte insanlığın evlerinden biri olabileceği düşünülen Europa'nın uzun çizikler ve çatlaklara sahip yüzeyini de net bir şekilde gözler önüne serdi.

Kızılötesi, yeşil ve mor filtrelerden geçirilen fotoğraflar, Güneş Sistemi'ndeki en düzgün yüzeylere sahip gök cisimlerinden biri olan Europa'nın görünümünü en son haline getirmek için ışık ve renk düzenlemeleri yapıldı.

NASA, yaşam barındırma olasılığı yüksek kabul ettiği Europa araştırmaları için en son olarak ABD Kongresi'nden bütçe sözü almıştı.

  • NASA
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/eur...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?