Görüş Bildir
Haberler
Etilen Üretimi ve Duyarlılığı Nedeniyle Kesinlikle Bir Arada Saklamamanız Gereken Gıdalar

Etilen Üretimi ve Duyarlılığı Nedeniyle Kesinlikle Bir Arada Saklamamanız Gereken Gıdalar

Etrafındaki diğer yiyecekleri mahvedebilecek etilen yüzünden asla birbirine yakın saklamamanız gereken gıdalar var.

Etilen, belirli meyve ve sebzelerden olgunlaştıklarında salınan bir gaz hormondur.

Etilen, belirli meyve ve sebzelerden olgunlaştıklarında salınan bir gaz hormondur.

Uluslararası Bitki Büyüme Maddeleri Derneği'ne göre, etilen tüm damarlı bitkilerde üretilir ve tipik olarak ürünün sahip olduğu doku tipine göre değişir.

Etilen üreten gıdalar

Etilen korkutucu gelebilir ama endişelenmeyin, tamamen doğal. Meyve ya da sebzeleri hepimizin bildiği ve sevdiği o mükemmel, sulu ürün haline getirmeye; olgunlaştırmaya yardımcı olan bir gaz.

Elma

Elmalar muhtemelen en yaygın etilen üreticilerinden biridir, bu yüzden onları diğer ürünlerinizden uzak tutun!

Elmalar kilerde 3 hafta, buzdolabında 4-6 haftada veya dondurucuda 8 ay kadar yenilebilir halde kalabilir. 3 hafta içerisinde tüketecekseniz bir kase içerisinde oda sıcaklığında tutabilirsiniz.

Avokado

Etilen üretimi avokado ağaçtan toplandıktan sonra olur ve avokado olgunlaşmaya devam ettikçe artacaktır.

Muz

Muzdaki etilen saptan salınır, böylece sapları plastik ambalajla sararak muzları taze tutabilirsiniz.

Kavun

Henüz kesilmemiş bütün haldeki kavun daha yavaş olgunlaşır ancak kesildiğinde etilen üretimi artar. 

Kilerde 7 haftaya kadar dayanabilir, buzdolabında 2 hafta dayanır ancak kavunu kestiğinizde dayanma süresi sadece 2-4 gündür. 1 ay donmuş olarak saklanabilir.

Armut

Bir armudun olgunlaşma sürecini uzatmak istiyorsanız armudu daha soğuk bir ortama koymak etilen üretimini azaltacaktır.

Kilerde 1- 2 gün; buzdolabında 3-5 gün ve dondurucuda 2 ay dayanabilir.

Şeftali ve erik

Bu iki meyve için etilen üretimi çok benzerdir. Bir şeftali veya erik olgun değilse, etilen üretimi oldukça azdır. Ancak meyveler olgunlaşmaya devam ettikçe, etilen üretimi artmaktadır. Şeftali ve erik, armutla aynı raf ömrüne sahiptir: kilerde olgunlaştığında 1-2 gün, buzdolabında 3-5 gün veya dondurucuda 2 ay. Dolayısıyla, yapacağınız şeftalili tariflerden biri için bir şeftaliyi olgunlaştırmak istiyorsanız, onu bir veya iki gün boyunca dışarıda bırakmak, olgunlaştırmanın en hızlı yolu olabilir. Sadece başka hiçbir gıdanın yakınında saklamayın.

Patates

Diğer etilen üreticilerine kıyasla patatesler (hem normal hem tatlı) çok az miktarda etilen salgılar. Patatesler soğutulursa, yaralanırsa veya çürümeye başlarsa etilen oranı artacaktır.

Çilek

Çilekler genellikle tamamen olgunlaştıklarında toplanırlar. Bu yüzden onları buzdolabında saklamanız süreyi uzatacaktır.

Domates

Domatesler oda ısısında 7 güne kadar saklanabilir. Bununla birlikte, etilene maruz kalmak çok sayıda sebzeyi olumsuz etkileyebildiği için diğer etilen üreten meyveler gibi domatesleri de kendi başlarına bir sepette saklamanız önerilir.

Etilenden etkilenen gıdalar

Etilene duyarlı yiyecekleri etilen üreticilerinden uzak tutmak önemlidir; aksi takdirde gıdalarınız çok daha hızlı bozulabilir.

Brokoli

Brokoli dondurucuda 10-2 aya kadar dayanır ancak buzdolabında etilen üreten gıdalardan uzakta 4 gün kadar taze kalabilir. Daha sonra sararmaya başlar.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası diğer yeşil yapraklı sebzelere kıyasla daha az miktarda etilen üretebilirken, etilene karşı her üründen daha hassastır.

Havuç

Etilene maruz kaldığında, havuç acı bir lezzet geliştirmeye başlar. Havuç buzdolabında 2-3 hafta kadar dayanabilirken, etilene maruz kaldığında bu süre kısalır.

Salatalık

Sebzelerin çoğu etilene duyarlı olma eğilimindedir. Salatalık, etilene maruz kaldığında özellikle muz, kavun veya domates yakınlarındaysa, sararmaya ve çürümeya başlayacaktır.

Marul ve yeşil yapraklı sebzeler

Marul ve yeşil yapraklı sebzeleri de salatalık gibi etilen üreten gıdalardan ayrı şekilde saklamak önerilir.

Soğan

Soğan, patateslere benzer uzun raf ömrüne sahiptir, bu yüzden insanlar bunları genellikle birlikte saklar. Ancak birlikte saklandığında, patatesler etilen ürettiğinden, soğan filizlenmeye başlar ve çürümeye neden olan mantarları çoğaltır.

Bal kabağı

Bal kabağı

Kabağın dışı sert görünebilir ancak içi etilene duyarlıdır! Balkabakğının yanı sıra tüm kabak türleri (yaz ve kış), etilen üreten bir mahsulün etrafında hızla olgunlaşır ve bozulabilir.

Gıdalarınızı daha uzun süre taze tutabilmek için etilen üreten ürünleri ayrı şekilde saklayın ve özellikle etilene karşı duyarlı olan gıdaların yakınında saklamayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
41
8
5
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
fchinaski

15 tane buzdolabi alin bana madem

gaydırı guppak

kısaca "her şey"

demiretkisi

şey ayrı