Dünyanın En Pahalı İlacını Üreten Novartis'in Diğer İlaçları İçin Doktorlar Boykot Çağrısı Yaptı

1.6bPAYLAŞIM

Bu iş nereye varacak merak ediyorum.

Türkiye'de SMA hastası olan ve tedavi arayan onlarca çocuğumuz var. Motor nöron hastalıklarından biri olan, beyin ve omurilikte kaslara emir gitmesini sağlayan sinir hücrelerinin (motor nöronlar) yıkımı sonucu meydana gelen bu rahatsızlığın tedavisi oldukça zor ve pahalı.

Türkiye'de işe yaradığı ispat edilen ve devletin karşıladığı bazı ilaçlar ve tedavi yöntemleri de var ve uygun olan hastalara tedavi sağlanıyor fakat uzun süreli bu çocuklarımızın acısını dindirecek, normal bir yaşantıya kavuşturacak güçte değil. Anlayacağınız tam anlamıyla "Bu tedavi yüzde yüz etkili" ya da "Bu ilaç kesinlikle çocuğunuzu iyileştiriyor" diyebileceğimiz bir uygulama yok.

www.dw.com

Fakat aileler dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Novartis'te deneysel aşamada olan "Zolgensma" isimli dünyanın en pahalı ilacına ulaşmak için ellerinden geleni yapıyor.

Evet, deneysel bir aşamada ve yukarıda da bahsettiğim gibi yüzde yüz iyileştirdiğine dair bir kesinlik yok. Yine de aileler aşırı derece pahalı da olsa -yaklaşık 2.1 milyon dolar- bir umuttur deyip kampanyalar düzenliyorlar.

Birçok aile de bu miktarı toplayıp çocuğunu yurt dışına götürmeyi de başardı. Sonuç ne olur bilemiyoruz...

Şu sıralar da Varlık Fonu'na aktarılan Milli Piyango ikramiyesinin SMA hastası çocuklar için kullanılması yönünde bir talep de var.

Sosyal Medyadan Çağrı: Varlık Fonu'na Aktarılan Milli Piyango İkramiyesi SMA Hastası Çocuklar İçin Kullanılsın - onedio.com
Sosyal Medyadan Çağrı: Varlık Fonu'na Aktarılan Milli Piyango İkramiyesi SMA Hastası Çocuklar İçin Kullanılsın - onedio.com

Bunun yanında yaklaşık 2.1 milyon dolara satılan bu ilacın fiyatının maliyetle ilgili olmadığını açıkça söylediği bilinen Novartis şirketi de tepki görüyor.

Tepki gösterenler arasındaki bazı doktorlar da Novartis'in ürettiği ilaçları boykot ederek hastalarına yazmayacaklarını söyledi.

Doktorların bu boykotuna diğer kullanıcılar da destek vererek diğer doktorlara da bu boykota katılmaları için çağrıda bulundu.

Bu boykot çağrısının yanlış olduğunu ve etik olmadığını düşünenler de vardı.

Açıkçası ben de emin değilim. Evet, bu ilaç şirketinin yaptığı vahşi kapitalizmi beslemek fakat ilaç yazılması gerekiyorsa yazmak zorunda değil midir bir doktor? Sonuçta mesele sağlık... Nasıl sürdürülür bu boykot bilmediğimden soruyorum...

Aranızda bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa hep birlikte konuşalım diyorum ben.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Helal olsun hepsine, devletleri halkla karşı karşıya getirerek her sene milyarlarca dolar ciro yapıp insanlığa bedelsiz hiçbirşey katmayan kapitalizme lanet olsun.

Gizli Kullanıcı

Tedavisi zor ve pahalı hastalıklar da genelde hep fakirleri bulur. Çünkü fakiri allah bile sevmez. Kaldı ki bu konuda ilaç firmasını suçlamak anlamsız. Allah'ın sevmediği fakiri ilaç firması neden kollasın?

durukes

"Fakiri Allah bile sevmez" mi dedin sen!??!?!?! Umarım şaka yapıyorsundur çünkü hastalıkların genellikle fakirleri bulması onların suçu diye bir şey mi var?! Tamam, belki bazıları kötülük yapmıştır da ondan dolayı cezalandırılmıştır vb. ama her fakir kötü ve Allah fakirleri sevmiyor diye bir şey yok!! Hem sırf milyonları yok diye her insan fakir sayılır senin dediğine göre :/ Kusura bakma ama ben bu düşüncenin uygunsuz ve adaletsiz olduğunu düşünüyorum...

logicaldoor

Arapların hayal dünyasındaki tanrı adil değil zaten...

ahmet-hakan-keskin

İslam'da Allah adaleti Ahirette sağlayacağını söylüyor boş yapmayın

cemil-harbiyeli

bu boykota eczanelerde katılmalı Novartis ilaçlarını bulundurmasınlar

buko

doktorumuza da hatırlatalım Novartis kullanmıyoruz diye

bookworm

Bir ilacı keşfetmek için onlarca bilim adamı senelerce çalışıyor ve büyük masraflar ile bunu geliştiriyor. Burada bir ilaç firmasını boykot etmeniz demek hastalıklara karşı üretilecek olan arge çalışmalarını da engellemeniz anlamına geliyor. Doğal olarak onların harcadıkları parayı çıkarana kadar fiyat düşmesini bekleyemezsiniz. Tam da bu nokta da devletler bunun için var! Neden vergi veriyoruz? insanca yaşamak için... Halk arasında devletin ismi nedir? Devlet Baba! Peki hangi baba çocuklarına kıyar? Bizim ki kıyıyor görünüşe göre. Adamlar akılları başlarına gelince sigara içmeye başlıyor sonra akciğer kanseri, koah vs. kendi eli ile kendini oraya getirmiş ama benim vergim ile tedavi görüyor! Burada daha el kadar çocuklar dururken üstelik! Devletin bu ilacı geri ödemeye alması lazım, bir boykot yapılacaksa böyle yapılması gerekiyor! Diyanet 70 mercedes istemiş, yarısına çok rahat karşılanır her şey, ama yok ilaç firmasını boykot edelim, beylerimiz de yesinler.

Görüş Bildir