Görüş Bildir
Haberler
Eski İsrail Başbakanı Olmert'e 'Yolsuzluk' Suçlamasıyla 8 Ay Hapis Cezası

Eski İsrail Başbakanı Olmert'e 'Yolsuzluk' Suçlamasıyla 8 Ay Hapis Cezası

FreiGeist
25.05.2015 - 11:56 Son Güncelleme: 25.05.2015 - 13:59
İçeriğin Devamı Aşağıda

İsrail'in eski başbakanlarından Ehud Olmert, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Olmert, bir Amerikalı işadamından 150 bin dolardan fazla para aldığı gerekçesiyle Mart ayında yeniden yargılanmış ve suçlu bulunmuştu. Olmert'in avukatları kararı temyize götüreceklerini bildirdi.

2006-2009 yılları arasında hükümete başkanlık eden Olmert, bu son cezanın yanı sıra geçen yıl da başka bir rüşvet davasından 6 yıl hapse mahkum edilmişti.

Olmert yolsuzluk suçlamaları yüzünden başbakanlıktan istifa etmek zorunda kalmış ve siyasi hayatı da son bulmuştu.

Ehud Olmert'in görevini bırakması Filistinlilerle yürütülen barış sürecini aksatmış ve bu konuda daha katı bir tutuma sahip Binyamin Netanyahu'nun başbakanlığa seçilmesinin yolunu açmıştı.

'Cadı avı'

'Cadı avı'
media.themalaymailonline.com

Ehud Olmert 2012 yılında New York'ta yaşayan Morris Talansky adlı bankacıdan nakit dolu zarflar kabul ettiği suçlamasından beraat etmişti. Ancak 2000'li yılların başlarında Ticaret ve Sanayi bakanıyken para aldığına dair kayıtların ortaya çıkmasıyla yeniden mahkemeye sevkedildi.

Olmert mahkeme süreçleri boyunca suçlamaları inkar etti ve kendisine yöneltilen suçlamaların 'acımasız bir cadı avı' olarak niteledi.

69 yaşındaki eski başbakan, şu sıralarda 2014 Mayıs'ında verilmiş olan 6 yıl hapis cezasını temyiz sürecini yaşıyor. Söz konusu ceza Olmert'in 1990'larda Kudüs belediye başkanlığı sırasındaki bir emlak anlaşmasıyla ilişkiliydi.

Ehud Olmert, Kudüs'ün tam ortasında yer alan ve Holyland adıyla bilinen tartışmalı konut projesinin projelendirilmesi için rüşvet almakla suçlanmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın