Esenler Otogarı'nın Otoparkının İSPARK'a Devrine Getirilen İhtiyati Tedbir Kararı Kaldırıldı

 > 
20PAYLAŞIM

Esenler Otogarı'ndaki otoparkların İBB tarafından İSPARK'a devredilmesine mahkeme tarafından ihtiyati tedbir kararı getirilmişti. Tahliye ve olası yıkıma karşı getirilen tedbire İBB itiraz etti. Kararı değerlendiren mahkeme, tedbiri kaldırdı. Karar üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğu da açıklama yaptı. İmamoğlu Kurban Bayramı tatilinde otoparkın ücretsiz olacağını duyurdu. 

Esenler Otogarı'nın otoparklarının işleten Avrasya Terminal İşletmeleri AŞ ile Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği, otoparkın tahliyesi ve olası yıkımın engellenmesine yönelik ihtiyati tedbir konulmasını talep etti. 1 Ağustos'ta sunulan dilekçeyi değerlendiren İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, talebi yerinde görerek 30 bin TL tazminat yatırıldığı takdirde ihtiyati tedbir kararı konulmasına karar verdi.

Esenler Otogarı Otoparkının İSPARK'a Devrine Mahkemeden İhtiyati Tedbir Kararı - onedio.com
Esenler Otogarı Otoparkının İSPARK'a Devrine Mahkemeden İhtiyati Tedbir Kararı - onedio.com

30 bin TL teminatla tedbirin kaldırılması kararı

Bu karara, davalı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından aynı mahkemeye bugün sunulan, "tedbir kararının kaldırılması" talepli dilekçeyle itiraz edildi. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, itirazı değerlendirerek ara karar verdi. Mahkeme,  davalı İBB tarafından 30 bin lira teminat yatırılması karşılığında mahkemenin dünkü ara kararından dönülmesi ve ihtiyati tedbirin kaldırılmasına hükmetti. 

Mahkeme, ara kararının yerine getirilmesi için nöbetçi İstanbul İcra Müdürlüğü'ne yazı yazılmasını ve kararın taraflara tebliğ edilmesini de kararlaştırdı.

"Perşembe günü tüm birimlerimizle Bayrampaşa Otogarı’nda olacağız"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane merkez binasında basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Bayrampaşa Otogarı ile ilgili dün alınan ihtiyati tedbir kararının İBB’nin girişimiyle bugün kaldırıldığını açıklayan Ekrem İmamoğlu “Dün benim de şaşırdığım ve üzüldüğüm bir yargı kararı vardı. Ama bugün İBB Hukuk Müşavirliğimizin girişimiyle bu yürütmeyi durdurma kararı iptal edildi. İhtiyati tedbir kararı kaldırıldı. Şu an önümüzde bir engel yok. Perşembe saat 16:00 itibariyle, tüm birimlerimizle Bayrampaşa Otogarı’nda olacağız. Yani güvenlik firmamız İSTGÜVEN’den İSTAÇ’a, temizliğiyle, zabıtamızla bütünüyle orada olacağız. Hızlıca verilmeyen tüm hizmetlerin verilmesi konusunda tedbirler alacağız. Lavabosundan, tuvaletine ve aydınlatmasına varıncaya kadar ilgileneceğiz. Bu süreç bizim için değerli. Çünkü otogarı yarınlara hazırlayabilmemiz adına önce oradaki tehdit edici durumları ortadan kaldırmamız lazım." dedi.

"9-15 Ağustos arasında ücretsiz"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’na ait olan bir mülkiyette, kullanım süresi dolmuş bir ortamda gerekli tedbirleri alma konusunda ısrarcı ve takipçi olacaklarının altını çizen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konuda sayın Valimiz ile de sıkça istişare halindeyiz. O gün bize emniyet birimleri ile Valiliğe bağlı ilgili diğer kurum ve kuruluşlar da eşlik edecek. İnşallah Perşembe günü 16:00 itibariyle oradayız. Daha öne çekilmesi ihtimalini de açıkçası yakalamak isteriz. Çünkü bir an önce oradaki hizmetin düzgün verilmesi çabası içerisindeyiz. Şu müjdeyi de vermek isterim. Kargaşayı ortadan kaldırmak ve Kurban Bayramının düzgün bir şekilde geçirilmesi adına, bayram süresince (9-15 Ağustos arası) oraya gelip yolcusunu uğurlamak ya da karşılamak isteyen İstanbullu hemşerilerimizin özel araçlarına Bayrampaşa Otoparkı ücretsiz olacak.”

Neler yaşanmıştı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 11 Temmuz'daki toplantısında, otogardaki otoparkların İSPARK tarafından işletilmesine yönelik karar almıştı.

Artık İlk Bir Saat Ücretsiz: Esenler Otogarı'nın Otoparkı İSPARK'a Devredildi - onedio.com
Artık İlk Bir Saat Ücretsiz: Esenler Otogarı'nın Otoparkı İSPARK'a Devredildi - onedio.com

Bu otoparkları işleten Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüsçüler Derneği ile Avrasya Terminal İşletmeleri Anonim Şirketi avukatları, tahliye kararının iptali istemiyle İstanbul 3. İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.

Talebi kabul ederek yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, işlemin yasal dayanağına ilişkin belgelerin kendilerine ulaştırılması için İBB'ye 7 gün süre vermişti

Esenler Otogarı Otoparkının İSPARK'a Devri Mahkeme Kararıyla Durduruldu - onedio.com
Esenler Otogarı Otoparkının İSPARK'a Devri Mahkeme Kararıyla Durduruldu - onedio.com

Aynı mahkeme, 26 Temmuz'da ise otogardaki otoparkların İSPARK tarafından işletilmesine ilişkin kararın iptali istemiyle açılan davayı, aynı konuda bir başka dava bulunması nedeniyle incelenmeksizin reddetmiş, otogar otoparkının İSPARK'a devriyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı ortadan kaldırmıştı.

Esenler Otogarı'nın Otoparkının İSPARK'a Devrine İlişkin Durdurma Kararı Kaldırıldı - onedio.com
Esenler Otogarı'nın Otoparkının İSPARK'a Devrine İlişkin Durdurma Kararı Kaldırıldı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir