Görüş Bildir
Haberler
Erol Mütercimler ve Selçuk Tepeli'nin Sözlerine RTÜK'ten Ceza

Erol Mütercimler ve Selçuk Tepeli'nin Sözlerine RTÜK'ten Ceza

RTÜK Erol Mütercimler'in imam hatipliler hakkındaki sözleri nedeniyle Haber Global kanalına 3 kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası kesti. FOX TV'ye de ana haberin yeni sunucusu Selçuk Tepeli'nin köprü ve otoyol zamlarını eleştirirken kullandığı 'düdüklenme' ifadesi nedeniyle para cezası verildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

FOX TV’de ana habere Fatih Portakal’dan sonra gelen Selçuk Tepeli’ye yayındaki konuşması nedeniyle ceza verildi. Selçuk Tepeli’nin yüksek otoyol ve köprü ücretlerinden bahsederken “Yani geçen varsa bilir. Orda ne kadar düdüklendiğini gerçekten anlamıyorsun' ifadelerini kullanmıştı.

Üst Kurul 'Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez' ilkesini ihlal edildiğini belirterek FOX TV'ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Tele 1'e para cezası

Tele 1'e para cezası

Gazeteci Mine Kırıkkanat

TELE 1’in “Forum Hafta Sonu” programının konuğu Mine Kırıkkanat’ın 'AKP bir buçuk kuşakla birlikte milyonlarca ne yazık ki eğitilmiş cahil yarattı.”, “… sözselbelleği olan ondan da her şey uçan bir seçmen kitlesi, özenle yetiştirdikleri, cehalete eğittikleri seçmen kitlesi” “Yani zaten yetiştirdikleri cahil seçmenlere mikrofon tutulduğunda CHP’yi iktidar sananlar var. Anlatabiliyor muyum?” cümlelerinin yasada yer alan “Irk renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez” ilkesini ihlal ettiği gerekçesi ile Tele 1’e idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Haber Global'e "imam hatipliler" cezası

Haber Global'e "imam hatipliler" cezası
İçeriğin Devamı Aşağıda

Haliç Üniversitesi öğretim üyesi ve yazar Erol Mütercimler'in yayınında imam hatip mezunlarına ilişkin Buradan mezun olanlar karşımıza sahtekar, ahlaksız, cinsi sapık olarak çıkıyor' ifadeleri nedeniyle Haber Global'e ceza verildi. 

Program sunucusunun da sarf edilen sözlere müdahale etmediğini belirleyen RTÜK, yasadaki 'Yayın hizmetleri ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz' hükmünün ihlali gerekçesiyle Haber Global'e 3 kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası uygulanmasına karar verdi.

Meltem TV'ye de ceza

Meltem TV'ye de ceza

RTÜK, Meltem TV’de yayınlanan “Akıl Oyunu” programı hakkında hazırlanan uzman raporunu da görüştü. 

Programın iki sunucusundan biri olan Erol Mütercimler’in Sakarya’da gerçekleşen bir çocuk istismarı olayı tartışılırken “Arkadaş bu Sakarya bölgesindeki burdaki bu rezalet nedir ya bu bölgedeki? Niye burada bütün tarikatlar niye burada yuvalanmış? Hayır ben söylüyorum, niye burada yuvalanmış? Buranın bir özelliği var. Neyse bilmem. Bak bu Sakarya bölgesinin orda oturanların kalpleri kırılırsa da canları cehenneme, kırılsın” şeklindeki ifadeleriyle eleştiri sınırlarının aşıldığını tespit eden Üst Kurul, yayıncı kuruluşa 3 kez program durdurma ve ağır idari para cezası verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
48
34
17
8
6
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ventolin

Akit Atatürk'e sövdüğünde ses çıkartmıyorlar, uyarı verip geçiştiriyorlar. Türk milleti unutmaz.

legalaksi

unutur, bunu da unutur bu millet

Bozkurt

Hepsine bahane bulursun da Mine Kırıkkanat'a ceza kesenin gerçeklere alerjisi vardır demek.

Dean Winchester

D Ü D Ü K L E N D İ N