Görüş Bildir
Haberler
Erkek Şiddeti Bitmedi: Her An Tetikte Bir Yaşam ve Bir Kadının 7 Yıldır Süren Mücadelesi

Erkek Şiddeti Bitmedi: Her An Tetikte Bir Yaşam ve Bir Kadının 7 Yıldır Süren Mücadelesi

Yasin Arslan
13.11.2018 - 12:14 Son Güncelleme: 14.11.2018 - 08:47

Türkan A., 7 yıl önce sürekli şiddet gördüğü eşinden boşandı. Ancak şiddet boşanmaya rağmen bitmedi. İş çıkışında eski eşi tarafından bıçaklanan Türkan A., işe gidemez evden çıkmaz hala geldi. Verilen koruma da eski koca terörünü durdurmada yeterli olmadı. 

Ankara 2’nci Aile Mahkemesi eski eşi tarafından şiddet gören Türkan A.'yı koruyabilmek için örnek teşkil eden bir karar verdi. Karara göre saldırgan eski eş, öfke kontrolü programına alınacak, hastanede yatırılarak psikiyatrik tedavi görecek, elektronik kelepçe ile takip edilecek.

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Türkan A., 1997 yılında Veli A. ile evlendi. 1 çocukları oldu. Sürekli şiddet gören Türkan, 2011’de boşanarak ailesinin yanına döndü.

Ancak Veli A., 2014 yılında Türkan A.’yı iş çıkışında bıçakladı.

Ancak Veli A., 2014 yılında Türkan A.’yı iş çıkışında bıçakladı.

Yakın koruma verilen Türkan A., 5 gün hastanede tedavi gördü. Eski koca tehditlerine cezaevinden bile devam etti. Yakın koruma ve tedbir kararlarına karşın Veli A. cezaevinden tahliye olunca Türkan’ın ailesinin evinin önünde olay çıkardı, tehditlerine devam etti. 

Eski kocasının kıskançlığı yüzünden yakın korumasının sivil değil de resmi giyinmesini isteyen Türkan A., artık işe de gidemez oldu.

'Her gün kapısını yumrukluyor, ölümle tehdit ediyor'

'Her gün kapısını yumrukluyor, ölümle tehdit ediyor'

Eski kocanın Türkan A.'ya uyguladığı baskı hakkında hazırlanan rapor olayın boyutunu ortaya çıkardı. Ankara 2’nci Aile Mahkemesi’ne sunulan raporda şu ifadelere yer verildi:

'Türkan A., eski kocasının tehditlerine devam ettiğini, başkalarını riske atmamak için hiçbir erkekle konuşmadığını, çünkü eski kocasının zarar verebileceğini, var olan tedbir kararlarının devam ettiğini, fakat bunların yetersiz kaldığını, çünkü can güvenliğinin olmadığını, her an tetikte yaşadığını beyan etmiştir. Türkan A., eski eşinin şu anda cezaevinden çıktığını ve her gün kapısına geldiğini, kapıyı yumrukladığını, öldürmekle tehdit ettiğini, oğlunu dövdüğünü, tedbir kararlarını birçok kez daha ihlal ettiğini, bu sebeple evden dışarı çıkamadığını ifade etmiştir.'

Raporda ayrıca yeni tedbir kararlarına hükmedilmesinin uygun olacağı yönünde görüş bildirildi.

Raporda ayrıca yeni tedbir kararlarına hükmedilmesinin uygun olacağı yönünde görüş bildirildi.

Raporu dikkate alan 2. Aile Mahkemesi hâkimi Ramazan Karakaya da 9 Kasım’da verdiği kararda, 6 ay süreyle Veli A.’nın Türkan A.’ya şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına, konutuna, okula ve işyerine yaklaşmamasına, çocuğuna yaklaşmamasına, eşyalarına zarar vermemesine, iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesine karar verdi.

Mahkeme şu tedbirlerin de uygulanmasına hükmetti:

Mahkeme şu tedbirlerin de uygulanmasına hükmetti:
  • 'Eski kocanın alkol bağımlığı için AMATEM’e yönlendirilerek sağlık kuruluşunun tespiti doğrultusunda yatılı veya ayaktan uygun tedavi sürecine alınmasına.

  • Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanmasına, gerekirse yatılı, gerektiği takdirde zor kullanılmasına.

  • Şiddete yönelik davranışları olan Veli A.’nın Öfke Kontrolü Programı’na katılmasının sağlanmasına.

  • Akıl hastalığı ya da psikiyatrik rahatsızlığı olup olmadığı, tıbbi olarak gerek duyulması halinde 6 ayı geçmemek üzere hastaneye de yatırılmak suretiyle gerekli incelemelerin yapılması ve tedavisinin sağlanmasına, gerektiğinde zor kullanmasına.

  • 6 ay süreyle Veli A.’nın elektronik kelepçe ile takibine.

  • Hüküm olunan tedbirlere aykırı davranması halinde 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsine tabi tutulmasına.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
74
25
22
7
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
vanilya

6 ay sonra ne yapacak Türkan?

Kzlt

Mahkemenin tedavi tespiti ve uygulanması yerinde bir karar ama kadına tekrar zarar gelmeyeceğinin garantisi yok. Birinin ruh sağlığına göre güvende kadın ne ... Devamını Gör

yapiciinsan

hiçbir insan hiçbir canlıya şiddet uygulayamaz ! cezalar agirlasmali magdur ve suçluları ayıklamada din dil ırk cinsiyet ayrimi yapilmamalı !