Erdoğan ve Putin'den 'El-Bab' Görüşmesi

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, El Bab’da Türk askerlerinin şehit olmasına neden olan saldırıyla ilgili olarak bugün telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye'deki son durum konuşuldu. İki lider, El Bab'da Türk askerlerinin saldırıya uğraması konusunda fikir ve bilgi alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarının terörle mücadele konusundaki kararlılığını gösterdiğini ifade etti ve Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyulduğunun da altını çizdi.

İki lider Halep'teki insani koşulların iyileştirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Kremlin, görüşmenin Türk tarafının talebi üzerine gerçekleştiğini bildirdi. Putin'in şehit olan askerlerle ilgili Erdoğan’a başsağlığı dilediği de belirtildi.

2 günde 5 asker şehit olmuştu

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda Şehit Sayısı 5'e Yükseldi - onedio.com
Fırat Kalkanı Harekâtı'nda Şehit Sayısı 5'e Yükseldi - onedio.com

Perşembe günü El Bâb bölgesinde, Türk askerlerini hedef alan saldırıda 3 asker şehit olmuş, 10 asker yaralanmıştı. TSK, "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasını yapmıştı. 

Perşembe akşam saatlerinde ise, 7 Türk askerinin yaralandığı duyurulmuştu. TSK, askerlerin IŞİD'in attığı havan mermisiyle yaralandığını belirtmişti. 

Cuma günkü açıklamaya göre, Fırat Kalkanı'nda iki günde toplam 5 asker şehit oldu.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir