Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan 'Stokçuların Mallarına El Koyacağız' Demişti: 'Devlet Stokçulara Destek Veriyor'

Erdoğan 'Stokçuların Mallarına El Koyacağız' Demişti: 'Devlet Stokçulara Destek Veriyor'

Temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışının sebeplerini değerlendiren tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, hükümetin tarım politikalarını eleştirdi. Yıldırım, gelecek yıl fiyatların daha yüksek olacağını söyledi. Ayrıca 'Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunuyla' devletin stokçulara destek verdiğini hatırlattı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gıda fiyatlarındaki artışın sebebi olarak zincir marketleri ve stokçuları suçlamıştı. Erdoğan, Katar ziyaretinin dönüşünde yaptığı konuşmada dini referanslar göstererek, 'Stokçuların mallarına el koyacağız' demişti. 

Konuyla ilgili Cumhuriyet'ten Altuğ Yerlisu'ya konuşan tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, gıdadaki fiyat artışlarına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yaşanan fiyat artışından hükümetin tarım politikasını sorumlu bulan Yıldırım, krizden çıkış için tarımda üretimin artırılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Yasa 2005 yılında çıktı

Yasa 2005 yılında çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın stokçuları hedef alan açıklamalarını değerlendiren Ali Ekber Yıldırım, 'Devlet stokçulara destek veriyor' dedi. 

Hükümetin tarım politikasında yaptığı yanlışları başkalarına fatura etmeye çalıştığını kaydeden Yıldırım, 'Daha önce soğan patates depoları basıldı, beş zincir markete ceza kesildi. Halbuki bu market zincirlerin yöneticileri cumhurbaşkanına en yakın isimler. Bir telefon bile açsa ulaşabileceği isimler' diye devam etti.

Yıldırım, iktidarın 2005 yılında çiftçiyi korumak adına çıkarttığı 'Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu'nu hatırlatarak, stokçulara devletin destek verdiğini ifade etti.

"Bizim sorunumuz ne zincir marketler ne de stokçuluk" diyen Yıldırım, şunları söyledi:

"Bizim sorunumuz ne zincir marketler ne de stokçuluk" diyen Yıldırım, şunları söyledi:

'Stokçuluk dediğimizde eskiden buğday alımı yapılırken daha çok un sanayicileri, zaireciler veya yemciler gidip birisini alıp stokluyordu. Şimdi sadece Türkiye'de değil dünyada da tarımsal emtialar bir yatırım aracına dönüştü. Yani döviz alır gibi, hisse senedi gibi alır gibi insanlar buğday alıyor, pamuk alıyor, tarım emtiaları alıyor. Aldıkları ürünleri ellerinde bekletince fiyatlarda artış yaşanıyor. Bu bir risk tabii ama ona uygun olarak davranılıyor. Türkiye'de de lisanslı depolar var. Bu ürünleri alıp depoya koyana bir de devlet destek veriyor. Stokçuluk buysa, devlet stokçuları destekliyor. Yani burada hedef şaşırtma var. O depolara bazı ürünler var ki istese de stok da yapamazsınız. Yumurtayı ne kadar stoklayabilirsiniz, böyle bir şey mümkün değil.'

Tarımsal ürünlerin tüm dünyada bir yatırım aracı olarak görüldüğünü belirten Yıldırım, şunları söyledi:

Tarımsal ürünlerin tüm dünyada bir yatırım aracı olarak görüldüğünü belirten Yıldırım, şunları söyledi:

'Dünyada da böyle bir eğilim var. Dünyadaki boyutu daha farklı. Dünyada bugün gıda fiyatlarının bu kadar yükselmesinin nedeni, dünyada gıda sektörüne hâkim olan büyük şirketlerden kaynaklı. Türkiye'de de bu alana yapılan yatırımlar artıyor. Bu bir yatırım aracı olarak görülüyor. Birine neden dolar alıyorsun niye elinde tutuyorsun denilebilir mi? Buğday tutuluyorsa ona da denemez. Burada hükümetin yapması gereken tarımsal üretimi artırıp toprak mahsülünün elinde yeteri miktarda buğday stoğunu sağlamak. Bunları piyasa arz ettiğinde fiyatları ona göre dengeleyecek. Şu an da TMO ithalat yaparak bunu sağlamaya çalışıyor.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
8
5
4
3
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bozkurt

AKP teflon modu sonuna kadar açtı açmasına da bu palavralara odun kitleniz dışında kimse inanmaz. 20 senedir dışladığınız halk neyin ne olduğunu gayet iyi bi... Devamını Gör

ortalık karışık

kaynamayan tencere hükümet devirir demiş büyükler

aerialz

daha bugün tarım bakanı olacak adam "malını satmayan çiftçi kâr etti, erken satan zarar etti" demedi mi? bu resmen devlet eliyle stokçuluğa teşvik değil mi? ... Devamını Gör