Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'ın Feshettiği İstanbul Sözleşmesi İçin Danıştay'da İptal Davası Açıldı

Erdoğan'ın Feshettiği İstanbul Sözleşmesi İçin Danıştay'da İptal Davası Açıldı

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'ni feshetmesini öngören Cumhurbaşkanı Kararı'nın iptali için Danıştay'da dava açıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı Kararı ile çekilmesine karşı Danıştay'da dava açtıklarını duyurdu.

Dernekten yapılan açıklamada, 'Geçtiğimiz gece yarısı yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararı Türkiye'nin emektar kadınlarının mücadelesiyle kazanılan İstanbul Sözleşmesi'nin feshedildiğini duyurdu. Ancak hukuken bu kararın hükmü yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden Cumhurbaşkanlığı Kararıyla taraf olmaktan çıkarılamaz' denildi. 

Dernek Karar'a karşı Danıştay başkanlığına iptal davası açıldığını duyurdu.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Türkiye, Resmi Gazete'de Cuma Gecesi yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini duyurmuştu.

Kararda, 'Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile onaylanan 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3'üncü maddesi gereği karar verilmiştir' ifadeleri yer aldı.

Türkiye'nin bu kararı uluslararası arenada büyük tepki çekti.

Türkiye'nin bu kararı uluslararası arenada büyük tepki çekti.

Avrupa Konseyi'nin açıklamasında sözleşmeden ayrılmanın Türkiye'yi ve Türk kadınlarını şiddetle mücadelede hayati bir araçtan mahrum bırakacağına dikkat çekilerek 'Türk yetkilileri İstanbul Sözleşmesi’nin getirdiği kadınları şiddetten korumaya yönelik uluslararası sistemi zayıflatmamaya çağırıyoruz' ifadeleri kullanıldı. 

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri Türkiye'ye karardan dönmeye çağırırken, ABD Başkanı Joe Biden ise kararın 'ümit kırıcı' bir adım olduğunu belirtti.

Türkiye, 2011 yılında İstanbul'da kabul edilen sözleşmeyi parlamentosunda ilk onaylayan ve yürürlüğe koyan ülke olmuştu.

DW Türkçe

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
20
3
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın