Erdoğan'ın 90'larda Suç Olmaktan Çıkartılan Zinayla İlgili 2018 Yılında Verdiği Talimat Yeniden Gündemde

493PAYLAŞIM

Biz daha da ilerleyelim derken geriye doğru yol alıyoruz!

İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasının ardından Yeni Akit gazetesi, eski Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça'nın hilafetle ilgili sözlerini sürmanşete taşımıştı.

Prof. Ağırakça, haberde "Hilafetin ihya edilmesi TBMM’nin yetkisindedir. Şayet ki çoğunluk herhangi birini halife seçtik kararını verirse bunda hiçbir sıkıntı olmaz. Meclis 15 dakika sürecek bir kararla bunu bitirebilir” demişti.

Detaylara buradan bakabilirsiniz;

Bomboş Cesaretiyle Sürmanşetinde Hilafet Çağrısı Yapan Yeni Akit'e Tepkiler Yükseliyor! - onedio.com
Bomboş Cesaretiyle Sürmanşetinde Hilafet Çağrısı Yapan Yeni Akit'e Tepkiler Yükseliyor! - onedio.com

Şimdi de Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, köşesine Erdoğan'ın 2018 yılındaki sözlerini hatırlatarak zina meselesini taşıdı.

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne demişti? Hemen bakalım.

Yazıyı buradan okuyabilirsiniz

2018 yılında AKP Grup Toplantısı’nın ardından gazetecilerin karşısına çıkan Erdoğan, çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları için yasa hazırlandığını belirterek, “Zina ile ilgili düzenlemeyi de yapmak suretiyle tacizler, vesaireler, bunları aynı kapsam içerisinde değerlendirmemiz lazım” demişti.

Ardından da “Zina konusunun da yeniden ele alınmasının çok çok isabetli olacağı düşüncesindeyim. Bu çok eski bir konu. Kapsamı geniş. Tartışılsın. Bunlar zaten bizim daha önce yasal düzenlememiz içinde vardı. Biz AB’nin talepleri vs. doğrultusunda orda böyle bir adımı attık ama yanlış yapmışız.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “zina” konusuyla ilgili çalışma yapılması talimatı verdiğini ve Adalet Bakanlığı’nın bu konuda çalışma yürüttüğünü açıklamıştı.

Bildiğiniz gibi 1996-1999 yılları arasında Anayasa Mahkemesi tarafından suç olmaktan çıkarılan zinayı AKP iktidara geldiği günden itibaren sürekli gündemde tutmuştu.

Özellikle 2004 yılında gerçekleşen AB üyelik müzakereleri sürecinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, Türk Ceza Kanunu'na (TCK) zina kavramının girmesiyle eşlerin birbirini aldatmasının önüne geçileceğini, kadın erkek eşitliğinin sağlanacağını savunmuştu.

Bu söylemlere karşı dönemin TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan ile dönemin Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, zinanın suç olmasının AB açısından doğru olmadığını belirtmişti.

90'ların sonunda suç olmaktan çıkarılan zinanın tekrar suç olarak görülmesi yönünde uzunca tartışmalar yapılsa da 6 Eylül 2004’te kabul edilen TCK’da zina maddesi yer almamıştı.

90'ların sonunda suç olmaktan çıkarılan zinanın tekrar suç olarak görülmesi yönünde uzunca tartışmalar yapılsa da 6 Eylül 2004’te kabul edilen TCK’da zina maddesi yer almamıştı.
90'ların sonunda suç olmaktan çıkarılan zinanın tekrar suç olarak görülmesi yönünde uzunca tartışmalar yapılsa da 6 Eylül 2004’te kabul edilen TCK’da zina maddesi yer almamıştı.

Şimdi ise İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesiyle birlikte yeniden zina tartışmalarının başlayacağı, 2018 yılında Erdoğan'ın verdiği talimatın yavaş yavaş uygulanması gerektiği konuşuluyor.

Hilafetin 15 dakika gelebileceğini söyleyen zihniyet şimdi de İslam hükümlerine göre insanların özel hayatlarını şekillendirmek istiyorlar.

Hukuk, anayasa tamamen kenara atılmış durumda.

Geçmişte idam ve zina gibi konuları tartışıp olumlu anlamda kararlar alarak yolumuza devam etmiştik fakat bizi birileri yeniden cahiliye dönemine götürmek istiyor. Başka konuşacak tartışacak konu mu kalmadı ey ahali?

Ne yapalım zinayı suç sayıp idamı da geri getirip onaylı cinsel birliktelik yaşayanları idam mı edelim? Bunun sonu bu mu? 

Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-kutlu2

Zina, Türk Medeni Kanununun 161. maddesi gereği zaten boşanma sebebidir. Akıl sağlıkları yerinde olan yetişkin iki insanın kendi özgür istekleri ile cinsel ilişkide bulunmaları neden suç olsun?

Gizli Kullanıcı

Zina deyince İslam'daki zinadan bahsedilmiyor, aldatmaktan bahsediliyor, evli birinin başkasıyla ilişki yaşaması. Bu bence de suç olmalı, bireysel olduğu kadar toplumsal da bir sorun aldatmak. Şuanda sadece aldatılan eş manevi tazminat davası açarsa ceza verilebiliyor.

kendineassassin

Rızâsı olan iki insanın seks yaparkenki medenî durumları ancak eşleri bu durumdan şikâyetçi olursa tazminat gerekçesi falan sayılabilir, neyin suçu??

internalpublicprivate

ben bunlardaki zina kavramından emin değilim. eşini aldatan kişi zaten kusurlu sayılıyor boşanmada. zinaya ayrıca ceza verilmesi belki tartışılabilir. ancak bu hükümetle değil. bunlar önce evliyken aldatana zina derler. sonra dinimize göre zinanın anlamı başka bizim geleneğimize göre iki türlü de yanlış bilmem ne deyip milletin yatak odasına da karışmaya kalkarlar. unutmayın kadın erkek evde kalan üniversite öğrencilerinin evine baskın yaptırmış bir hükümet bu. destek verip bu tarz olayların önünü açtırmayın.

otto500206

Şu anda suçundan dolayı hapiste olması gereken onlarca insanın olmamasına rağmen bunun konuşulması... Aldatma mevzuları ile ilgili bu arada arkadaşlar olay. Hukuktaki "zina"dan bahsediliyormuş.

Görüş Bildir