Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan: ‘Gezi Parkı'na O Tarihi Eseri İnşa Edeceğiz’

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013'te Topçu Kışlası tartışmalarının ve eylemlerin yaşandığı Gezi Parkı için, "Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardır, yeniden kurduracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri tanıtım programında konuştu.

Erdoğan, Gezi Parkı için şöyle konuştu:

"Ben Sayın Başkanıma söylüyorum, 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine söylüyorum, bir, Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardı, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur... Bunu orada yapmamız lazım."

AKM'ye opera

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir diğeri Maksem. Maksem'in olduğu yere de inşallah, Taksim Meydan'ın ihtiyacı var, orada bir selatin cami oraya yerleşmesi lazım. Bunların projesi falan her şeyi hazır.

Bir diğeri de AKM. Ön hazırlıklar var, proje hazır. Arkada devasa bir yer var. Oraya gerçekten dev bir opera binasını yerleştirmek suretiyle, 'bizim sanat anlayışımız bu, bunu da görün' demek lazım. Şu andaki bina zaten depreme dayanıklı değil, gitti gider. Ve Gümüşsuyu'ndan çıkarken araçlar yerin altına girecek, Mete Caddesi'nden de Taşkışla'nın oradan çıkacak.

'Taksim Meydanı da tamamen yayalaştırılmış olacak'

Taksim Meydanı da tamamen yayalaştırılmış olacak. Böyle güzel bir meydana bizim ihtiyacımız yok mu? Var. Taksim Meydanı'nı bu hale getirmemiz lazım. Onun için de cesaret. Kültür Bakanımız, Belediye Başkanımız burada; Cumhurbaşkanı olarak ben de buradayım. Başbakanımız zaten 'evet' dedi. Adımı atacağız biran önce yürüyeceğiz. Şunlar şöyle demiş bunlar böyle. Bırakın millet ne diyor biz ona bakalım. Dünyada her ülke bu tür meydanlarla anılır. Bizim doğru dürüst bir meydanımız yok."

Twitter'dan tepkiler: #OKışlayıYaptırmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından "#OKışlayıYaptırmayacağız" etiketi Twitter'da TT oldu.

AA, DHA ve Twitter

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir