Erdoğan’a 'Gollum' Benzetmesine Ceza

 > -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı başbakanlığı döneminde Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakterine benzeten Rıfat Çetin isimli kişiye, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından ceza verildi.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı başbakanlığı döneminde Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakterine benzeten Rıfat Çetin isimli yurttaşa, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “hakaret” suçlarından ceza verildi. Çetin, velayet hakkından da mahrum bırakıldı.

Antalya’da sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2014 yılında üç ayrı fotoğrafını alt alta koyduğu ve Yüzüklerin Efendisi filminden Gollum karakterinin üç ayrı fotoğrafını yerleştirerek paylaştığı öne sürülen Rıfat Çetin’e, Erdoğan o dönemde Cumhurbaşkanı olmamasına rağmen “Cumhurbaşkanı’na hakaret” cezası verildi. Çetin aynı paylaşım nedeniyle aynı duruşmada bir de “hakaret” cezası aldı.

Benzer davalardan birinde, bilirkişi 'Gollum'u araştırmış ve 'Gollum'un değil, yüzüğün kötü olduğuna kanaat getirmişti

Gollum Davasında Bilirkişi Raporu: 'Özünde İyi, Kötü Olan Yüzük' - onedio.com
Gollum Davasında Bilirkişi Raporu: 'Özünde İyi, Kötü Olan Yüzük' - onedio.com

Antalya 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, Çetin’in eylemi nedeniyle 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilirken, “aynı kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlendiği” gerekçesiyle cezanın dörtte bir oranında arttırılmasına karar verildi. Toplamda 1 yıl 3 ay hapis cezası alan Çetin’in cezasına iyi hal indirimi uygulandı ve ceza 1 yıl 15 güne indirelek 5 yıl ertelendi.

Babalık velayeti ve kayyım haklarından da mahrum bırakılan Çetin, aynı paylaşım nedeniyle iki ayrı ceza almasına anlam veremediğini ve Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde yaptığı paylaşımın nasıl Cumhurbaşkanı’na hakaret davasına dönüştüğünü anlamadığını ifade etti. Çetin, “Karara itiraz edeceğim” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir