Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'a Ahmet Arif Şiiriyle Yapılan Eleştiriye 50 Bin TL Tazminat Cezası

Erdoğan'a Ahmet Arif Şiiriyle Yapılan Eleştiriye 50 Bin TL Tazminat Cezası

Erdoğan’ı şiirle eleştiren avukatın tazminat cezası iki katına çıkarıldı. Mahkeme 'faşizm', 'diktatörlük' gibi ifadeleri ağır eleştiriden sayarken 'engerek' ve 'çiyan' benzetmesini hakaret olarak değerlendirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DW Türkçe'den Aican Uludağ'ın haberine göre, karikatürist Musa Kart’ın Penguen dergisinin kapağına taşınan “Tayyipler Alemi” karikatürü davasının bir benzeri İstanbul’da görüldü. Şair Ahmet Arif’in “Diyarbekir Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi” şiirinden alıntı yaparak paylaşım yapan Avukat İsmet Hancı, Erdoğan’ı yılana benzettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı'na 25 bin TL tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. Şiirdeki 'Bunlar, Engerekler ve çıyanlardır” ifadesinin Erdoğan’ın fotoğrafıyla paylaşılmasının hakaret olduğunu belirten İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, tazminat miktarını 50 bin TL’ye çıkardı.

Antalya’da avukatlık yapan İsmet Hancı, sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a farklı zaman dilimlerinde siyasi eleştirilerde bulundu. Hancı, paylaşımlarında “kaçaksaray”, “AKP faşizmi”, “Tayyip diktatörlüğü”, “Diktatör Tayyip” ifadelerini kullandı.

Avukat Hancı, başka bir mesajında ise Erdoğan’ın fotoğrafına vererek, Ahmet Arif’in “Diyarbekir Kalesi’nden notlar” şiirindeki “Bunlar, engerekler ve çiyanlardır, bunlar özgürlüğümüze ve ekmeğimize ve kardeşliğimize el koyanlardır, tanı bunları tanı da büyü” dizelerini yazdı. Erdoğan’ın avukatları, bu paylaşımların kişilik hakkı ihlali olduğunu belirterek, Hacı’ya 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

"Faşizm" ve "diktatörlük" ağır eleştiri sayıldı

"Faşizm" ve "diktatörlük" ağır eleştiri sayıldı

İstanbul Anadolu 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, Hancı’yı 25 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti. Mahkeme, Hancı’nın “Faşizm, diktatörlük” gibi ifadelerini ağır eleştiri olarak kabul etti. Tazminatın gerekçesi ise Ahmet Arif’in şiirindeki paylaşımlara dayandırıldı. Mahkeme, engerek ve çiyan denilerek Erdoğan’ın 'hayvana” benzetilmesinin eleştiri olamayacağını, davacının kişilik haklarına saldırı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları, tazminatı yetersiz bularak, kararı istinafa taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, tazminat miktarını 50 bin TL’ye çıkardı. Kararda, Ahmet Arif’in şiirindeki paylaşımla Erdoğan’ın yılana benzetildiği belirtilerek, ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığı, başta siyasiler olmak üzere ifade özgürlüğünün kişilerin itibarına zarar verecek boyutlara ulaşmaması gerektiği savunuldu.

Kararda, 50 bin TL’lik tazminat miktarının, mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olduğu vurgulandı. Avukat Hancı, kararın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek, Yargıtay’a başvurdu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
50
9
6
5
4
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uygar Aytun

Aslında "insanlar neden bu şekilde davranıyor, ne bok yedik" şeklinde öz eleştiri yapsalar anlayacaklar da işte. Not: Ayrıca yargı denen şeye zerre güvenim ... Devamını Gör

Bozkurt

Atatürk kanunla korunuyordu değil mi? 5836 falan... Hani besmele çekmeyi öğretmeden önce bununla beyin yıkayan dergâhlarda ne diyorlardı tam olarak?!

tom lee jones

adalet tamamen kuran krsu mezunu turbanlilarin elinde talibandan biraz hallice oldu,durmak yok subhannallaah.