Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Çok Kültürlüyüm' İmajı Takınan Çakma Entelektüellerin En Belirgin 18 Özelliği

 > -

Günümüzde artık bu insanlar etrafımızı sarmıştır. Kimin gerçekten kültürlü olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yoktur, görüntüde... Fakat iş konuşmaya, bir şeyler tartışmaya ve birlikte vakit geçirmeye geldiğinde, kimin gerçekten göründüğü gibi olduğu ortaya çıkar. 

Beynimizin içinde taşıdığımız şeylerin dış görünüşümüzle hiçbir ilgisi yoktur. Eğer siz de bu insanlardan sıkıldıysanız ve çevrenizde 'çok kültürlüyüm' imajı takınarak gezen çakma entelektüelleri tespit etmek istiyorsanız, bu güruhun en belirgin 20 özelliği size yardımcı olacaktır;

1. Kemik çerçeveli gözlük takmaları.

Öyleleri vardır ki gözleri bozuk değilse bile gidip bu gözlüklerden bir tane alır ve her yerde takar. Gerçekten gözleri bozuk olduğu ve 'kültürlü' görünme kaygısı gütmeden bu modeli beğenip takanları tenzih ediyoruz elbette. Fakat sırf daha entelektüel görünmek için bu yola başvuranların sayısı gün geçtikçe artmakta ve bizler de bunun farkında olmalıyız.

2. Sosyal medya üzerinden memelekete dair mühim konularda fikir beyan etmek.

...dır ve ... olmadıkça, .... olmaz ve hatta ... bir araya gelmeli! Yoksa sonumuz vahim! tarzı yazılarla 'derin' ve 'entelektüel' gözlemlerini sosyal meyda üzerinden yayarak çevrelerinde kültürlü görünümü kazanmaya çalışırlar.

3. Kirlisinden bir sakal bırakmak.

Bu hiç değişmemiştir... Hatta günümüzde sakalın kişiyi daha kültürlü bir hale getirdiği fikri oldukça geniş bir kitle tarafından kabul edilmektedir. Fakat maalesef bu kadar basit değil.

4. Sık sık dinlere küfür etmek.

Her zaman her yerde olduğpu gibi, dine saydırarak daha kültürlü olduklarını sanarlar.

5. Atkı ve benzeri şeyler takmaları.

Kapalı ortamda dahi atkılarını çıkarmayarak aslında boyunlarında duran bu aksesuarın ne amaçla kullanıldığını herkese gösterirler.

6. Nuri Bilge Ceylan'ın ve akabinde Tarkovski'nin favori yönetmenleri olması.

Onlar asla sıkılmazlar! Onlar için sanatsal filmlerin yeri çok farklıdır ve gerçek sinema budur. Gerçekten böyle düşünen ve bunu bir gösteriş malzemesi olarak kullanmayan insanlara saygı duymakla birlikte, bu yönetmenlerin bir filminin bile sıkılmadan sonunu getiremeyen insanların gösteriş yapmaları komik oluyor.

7. Mantıksız konuşsalar bile hep kendilerini dinletmeye çalışmaları.

Onlar konuşurken söylediklerinin yanlış olduğunun altını çizmek için araya girmeyi denerseniz, ses tonları bir derece daha yükselir ve en sonunda bağırarak konuşmaya başlarlar. Onlara göre onlar biliyordur ve aksi iddia bile edilemez. Cahil olmak kötü olsa da, cahilliğinin farkında olmamak en kötüsü cidden.

8. Her fırsatta bir sigara yakmak.

Elbette her sigara tiryakisini entelektüel görünmeye çalışmakla suçlayamayız. Fakat bu güruhun en net özelliklerinden bir tanesi her yerde sigara içmeleridir.

9. Hipster ve yerel tarzları birleştirmeye çalışmaları.

Bunu yaparak kültürlü görüneceklerini sanmaktalar ve maalesef birçok insan bu tuzağa düşmekte. Ama unutmamak da fayda var: Beyninizin içinde olanın dış görünüşünüzle hiçbir alakası yok!

10. Bilgilerini yüzeysel bir şekilde göstermeye çalışarak her muhabbetin içine etmeleri.

Safi kuru bilgidir bu arkadaşların sahip olduğu tek şey. Konu ne olursa olsun, o alanda bildikleri her şeyi takır takır söyleyerek size ne kadar bilgili olduklarını göstermek için yanıp tutuşurlar ve bu amaç uğruna genelde saçmalarlar.

11. El çenede 'düşünüyorum' duruşu.

Metroda, otobüste, sınıfta, ofiste, yemekte... Yani her yerde, bu şekilde durarak 'kültür' kazandıklarını sanarlar.

12. Sürekli kitap okuyorum deyip aslında hiçbir şey okumamaları.

- Dün gece naptın bakalım?

- Napayım ya... Kitap okurken uyuya kalmışım yine...

YİNE! Evet, her gece kitap okuyarak uyuya kalıyorsunuz ve hatta gece tuvalete kalktığınızda da birkaç sayfa okumaktan geri kalmıyorsunuz! Biz bilmiyoruz sanki sizi :)

13. Bu esnada sosyal medyada 'kitaplı pozlar' vererek çekilen fotoğraflar paylaşmaları.

Bu tip insanların profilleri kitaplı fotoğraflarla doludur ama kaçını okumuşlardır dersiniz?

14. Bununla da yetinmeyip gerçekten yapıp yapmadıkları belli olmayan çay+kitap kombinasyonunu sosyal medyadan teşhir etmeleri.

Yapıyorsun veya yapmıyorsun... Bize ne? Okuduğun da sana kalsın içtiğin de, neden bunu gösterme ihtiyacı duyuyorsun? Belli ki bunun arkasında başka bir amaç yatıyor!

15. Sürekli ne kadar çok sevdikleri Fransızca şarkılardan bahsetmeleri!

La Boheme... La Boheme... Lan Bohem yaşıyorum işte, anlasanıza!

16. Mutlaka komünist olmaları.

Yine altını çizmek de fayda var: Her komünisti, olduğundan daha kültürlü görünmeye çalışmakla suçlamak saçmalık olur. Fakat 'çok kültürlüyüm' diyerek ortalıkta geznen çakma entelektüellere sorsanız, mutlaka komünist olduklarını söylerler. Aslında bir anlamda komünist güruhunda adını kitletmekte bu tipler.

17. 'Entelektüel' Facebook yazıları.

Bu tiplerin kültürleri her yerlerinden fışkırmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden biri de Facebook profilleridir. Oradan buradan çalarak yazdıkları şeyleri paylaşarak kendilerine daha entelektüel bir hava kattıklarını sanarlar.

18. "Futbol mu? Hiç izlemem..."

Futbol izlememek ve hatta futboldan ne zevk alıyorlar ya? tarzı sorular sormak da, günümüzde çakma entelektüellerin en yaygın özellikleri arasındadır.

Gerçek entelektüelleri ve aralıksız olarak bilgiye ulaşarak daha kültürlü bir hayat sürmek isteyenleri tüm bu maddelerin dışında tutuyoruz elbette.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hera-sude-r

Kesinlikle haklısın. Bir de bu tipler sinema sektörüne de yansıyor. Boktan bir film yapıyorlar ve sırf o film mesaj veriyor diye ödüller alıyor... Bu insanları anlamak çok zor gerçekten. Popüler olan her şeyi kötü sanıp, popüler olmayan her şeyi iyi bilirler bunlar. Ama anti popüler olan şeyinde belli bir kitlesi vardır. Eğer kitlesi yoksa yobaz işi diyip yere gömer zaten...

altan-akkas

19 - Saçma sapan konular açıp, saçma sapan genellemeler yapmak.

outis

Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Turgut Uyar vs alıntılarıyla #şiirsokakta ve #şiirheryerde yazmaları da eklenebilir. Haklı olduğu çok nokta var. Ama en azından böyle eleştirel bir başlıkta "editör" sıfatıyla -de -da'yı ayırarak daha düzgün bir Türkçe kullanabilirdi. Entellektüelin entelektüel olmasına girmiyorum bile.

baris-akyol

enteller ve entelektüel arasındaki farkı anlamayan adam gelip burada bu içeriği yapana laf atıyor.Lan dalyarrak bi okusan adamın ne kadar rasyonel düşündüğünü ve gereksiz genellemeler yapmadığını göreceksin.

payidar

Nuri Bilge Ceylan seven kültürlü gibi görünür mü bilmem ama normal sinema tutkunu olup Ceylan sevmeyen adam kırodur, onu bilirim..

hera-sude-r

Açıkçası şunu söylemeliyim ki; Nuri Bilge Ceylan Türkiye de ki sinemanın kötünün iyisidir. Ama asla çok iyi değildir. Belki fe çok yabancı film izlediğim için öyle geliyordur bilemiyorum ama bana pek kaliteli gelmiyor yapımları.

Başlıklar

FacebookKitapSinemaSosyal Medyaçayfutbol
Görüş Bildir