Endonezya'da Bir Köyde Sosyal Mesafeye Dikkat Çekmek İçin Kullanılan "Hayaletler" İnsanları Korkutmaya Yetti!

0PAYLAŞIM

İddialara göre Endonezya'da bir köy, gönüllüleri hayalet gibi giydirerek sosyal mesafe konusuna dikkat çekmeye çalıştı.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-asia-5226...

Kepuh isimli bu köyde geçen ay devriyeler gezmeye başladı. Gönüllüler polisle beraber çalışan genç bir gruptan oluşuyor.

Endonezya halk biliminde, "pocong" olarak bilinen bu hayalet figürlerinin ölülerinin hapsedilmiş ruhlarını temsil ettiği söylenir.

John Hopkins Üniversitesi verilerine göre Endonezya'da şimdiye kadar yaklaşık 4.500 hasta bulunuyor ve ölenlerin sayısı 400 olarak biliniyor.

Fakat uzmanlar ülkedeki enfeksiyon durumunun çok daha kötü olduğundan korkuyor. Reuters haber ajansı çalışanları pocong figürlerini canlı görmek için köye gitti. Gittiklerinde gönüllüleri görmek için insanların daha çok sokağa çıktığını, böylece bu durumun ters bir etki yarattığını gördüler. Fakat orada yaşayanlar, ekibin bu beklenmedik hareketinin iyi olduğunu söylediler. 

Bölgede yaşayan Karno Supadmo "Pocong ortaya çıktığından bu yana insanlar evlerinden çıkmadılar. Akşam ibadet zamanından sonra sokaklarda insanlar bulunmayacak." dedi.

Bölgedeki cami sorumlusu Anjar Panca, insanlara hastalığın ölümcül etkisini hatırlattığı için girişimin başarılı olduğunu söyledi. Gönüllü grubun lideri Anjar Pancaningtyas ise farklı ve caydırıcı bir etki yaratmayı istedikleri söyledi.

Endonezya'nın başkanı Joko Widodo, sert önlemler olmadan ülkenin sağlık sisteminin bunu kaldıramayacağından korksa da henüz ulusal bir karantina süreci başlatmadı. 

Bölgede yaşayan bir yetkili "Bölgede yaşayanlar hala Covid-19'un yayılmasını engelleme konusunda yeteri kadar bilinçli değil. Hayatlarına olduğu gibi devam etmek istiyorlar bu nedenle evde kalma talimatlarına uymak onlar için oldukça zor." dedi.

Bu uygulama her ne kadar tuhaf olsa da, dünyayı saran bu hastalığın tehlikelerine karşı farkındalık oluşturmak için kullanılıyor.

Hindistan'da da risklere dikkat çekmek isteyen polisler, virüs şeklinde kasklar giydiler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyoki

Hindistan kasklar çok şirin olmuş ya 😊

Görüş Bildir