Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Garip ve Kötü 7 Zihin Hastalığı

148PAYLAŞIM

1. YABANCI AKSAN SENDROMU

Büyük bir travma felç ve benzeri ağır şeyler geçirdikten sonra psikolojik ya da ağız piskozlar dolayısıyla oluşan hasarın sonunda birisinin kendi dilini yabancı bir aksan da konuşmasıdır.

2. HAYALET UZUV SENDORMU

İnsanlar hastalık ya da sorun yüzünden kesildiğinde geçirdiği o psikolojik üzüntüden sonra kesilmiş organlarını hissetmesidir.

3. WENDİGO RUH HASTALIĞI

Bu hastalığı kapmış olan insanlar önünde ne kadar kaynak olursa olsun sonsuza kadar doymaksızın insan eti yemek isterler.

4. CAPGRAS SENDROMU

Bu sendromu geçirmiş insanlar ilişkide olduğu tanıdıklarının yerini ikizinin ya da makyajla başka birisinin onun yerine geldiğini ve onu öldürmek için bir sürü dolaplar çevirdiğini sanmasıdır.

5. SİNESTEZİ

Hastanın sesleri görmek şekilleri tatmak gibi bazı garip duyu özellikleri olduğunu sanmasıdır.

6. ALİCE in WONDERLAND SENDROMU

Hastanın etraftaki şekillerin kendisinden büyük ya da küçük görmesi olmayan sesleri işitmesi  zaman kavramında bozulma tat alma duyusunun değişmesidir

7. COTARD'S SENDORMU

Bu sendromu geçiren  insanlar kendisini ölü hissederler ben ölüyüm derler hatta inanmayanlar için intihar edip kendisini öldüren bile olmuştur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
herjeanger

SİNESTEZİ bir hastalık veya insanların -olmayan şeyleri var sandığı- dandirik bir prikoz değil bir yetenektir. Beynin duyu algısının gelişmiş olmasıyla, sağ lobun normal insanlardan fazla algılayabilmesiyle alakalı olup psikiyatrlar ve nörologların ortak kanısıyla hastalık değil YETENEK olduğu açıklanmış ciddi bir algıdır. Algıların farklı çalışması durumuna neredeyse uydurma yazabilecek kadar ne yaşadın bilmiyorum arkadaşım ama bari biraz araştırma yapsaydın.

emrenin-bas-harfi

inş cnm yaa :)

herjeanger

ciddi meseleler hakkında zevzeklik yapınca eline ne geçiyor?

emrenin-bas-harfi

saçmalayan sensin :)

herjeanger

saçmalıyorsun demedim, bilip bilmeden ruh hastalığı diye nörolojik bir gerçekliği saptırıyorsun, bi de üstüne alay ediyorsun bu her 200 kişiden birine hakaret etmek bari biraz öğrenip araştırsaydın yazmadan şımarıklık yapmakla eline bi şey geçmeyecek.

emrenin-bas-harfi

sanırım kendini darwin falan sanıyorsun yıllardır sinestezi hastalığı vardır ve bu bir hastalıktır böyle bi yetenek olsa ilah olarak seçilirdi sesleri görebilen insan ap açık beyininden sorunlu bir hastadır hadi şimdi susabilirsin

herjeanger

sen kendini psikiyatri uzmanı sanabilirsin fakat Freud'da dahil olmak üzere beyinle ve insan psikolojisiyle ilgisi olan tüm bilim adamları bunun bir hastalık olmadığını nedeninin ve tedavisinin olamayacağını çünkü hastalık değil gerçek bir algı farklılığı olduğunu bilimsel tezlerle açıkladı. Sen hiç bir haltı bilmeyip araştırma gereği bile duymadan kolaya kaçtığın için gerçekler değişmeyecek. Dilediğin kadar atıp tutabilirsin ama gerçeği değiştiremezsin. ha bu arada, biyolog ve doğa tarihçisi Darwin'in konuyla hiç bir alakası yok.

emrenin-bas-harfi

kardeşim konuyu açmışım yapmışım sen de illaki olayın içine sıçmaya çalışıyosun bi bok anlamıyosun saçmalıyosun lafı geveliyosun 270 derece dönüyosun ve bi boku bilmiyosun bana bilmediğini anlatmaya çalışıyosun sus ve kaybol

durden-durden

Arkadaş haklı. Sinestezi bir hastalık değil yetenektir. Empati adlı kitabı okumanı öneririm Emre.

itsgoddes

Ben televizyonda, bilgisayarda, telefonda ya da birisi bana herhangi bir nesneyi anlattığında onun kokusunu alıyorum. Bu sinestezi olmuyor, değil mi?

maestro

3 güzelmiş

degisikkalem

Güzelmiş derken? :)

maestro

Mesela seni tuzlayıp yemek ilginç bir zevk olur

degisikkalem

Tuz tadımı kaçırır benim

maestro

Hayırlısı be gülüm :)

Görüş Bildir