Görüş Bildir
Haberler
En Fazla Kadının Bulunduğu 10 Sektör

En Fazla Kadının Bulunduğu 10 Sektör

24.01.2014 - 15:59 Son Güncelleme: 24.01.2014 - 16:05

Görünüşe bakılırsa kadınlarla tanışmak için yeni yerler ofisler. İşte kadınların en çok çalıştığı 10 sektör. 

Harris Interactive araştırmasına göre yeni çiftlerin yüzde 18’i işyerinde tanışmış, ayrıca modern kadının kariyerine daha çok önem vermeye başlaması ile bu sayı daha da artacağa benziyor. İnsan ilişkileri, fiziksel görünüm ve kadın çalışanların oranı bakımından kadınların en çok olduğu 10 sektörü sıraladık. Kendinize yeni bir kariyer rotası çizebilirsiniz.

10-Havayolu

Havayolu firmaları 2.Dünya Savaşında ilk hosteslerini işe almaya başladığından beri bir havayolu hostesi portresi çizilmiştir: ortalama 25-32 yaşlarında bir dinamik bir kadın. Bugün görevlilerin yüzde 80’ini hala kadınlar oluşturmaktadır. Havayolu firmaların güzel görünüşlü kadınlara önem vermesi de bu sektörü araştırmamızda üst sıralara taşıyor.

9-Satış

Seksi görünüş satışı arttırır bunu hepimiz biliyoruz. Mağaza sahiplerinin çekici kadınları işe almak istemesinde anlaşılamayacak bir yan bulan kimse var mı? Amaç karı arttırmak. ABD’de satış pozisyonlarının yüzde 34’ü ve servis işlerinin yüzde 20’si kadınların elinde. Ayrıca güçlü ve bağımsız kadınları seviyorsanız, 2002 verilerine göre sektördeki mağazaların yüzde 28’i kadınların.

8-Restoran Endüstrisi

Restoran endüstrisi neden ilk 10’umuz içinde? Çünkü güzel kadınlar dışarda yemeği seviyor; kadınlar yemeklerinin yüzde 18’ini restoranlarda yiyorlar. Nasıl erkeğin kalbine giden en kısa yol midesinden geçiyorsa, kadının ruhuna giden en kısa yolda tatlıdan geçer. Tabii ki sürekli diyetler ve kilolarına dikkat ediyorlar ama hangi kadın – küçük bir parça – çikolata sosuna batırılmış browniye hayır diyebilir. Restoranda çalışan kadınları sürekli güler yüzlü ve sıcak kanlı görmeniz de cabası.

7-Bankacılık

Bugünlerde bu kadar kadın, bankacılık sektöründe çalışıyorken hala “Kadınlar paradan anlamaz” sözüne inanan var mıdır acaba? Herhangi bir banka şubesine girin; içerde erkek çalışanlara oranla çok daha fazla kadın çalışan göreceksiniz. Statistics Canada’nın araştırmasına göre 2005 yılında bankacılık sektöründeki iş gücünün yüzde 70’i kadınlara aitti. Ayrıca bankalar imajlarına çok önem verdiklerinden banka çalışanlara sürekli şık ve güzel görünmelidir.

6-Yayıncılık

Kadınların okumayı çok sevdiği bir sır değil. AP’nin son dönemdeki araştırmasına göre kadınlar yılda 9 kitap okurken erkekler sadece 5 kitapta kalıyor. Ayrıca romanların yüzde 80’i de kadınlar tarafından okunuyor. Bu demek oluyor ki yayıncılık sektöründe olan birisinin kesinlikle kadın hayranları oluyor. Ancak bu sektörü ilk 10′da yayınlamamızın nedeni yayıncılık sektöründeki eğitimli ve yaratıcı kadınların fazlalığı. Kitap editörlerinin ve yayım evi çalışanlarının büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

5-Halkla İlişkiler

Güzelliğin satışı arttırdığından bahsetmiş miydik? Birkaç dalı birleştiren pazarlama, insan ilişkileri ve reklam, bu sektör kendini sunmanın önemini bilen zeki ve güzel kadınlarla dolu. Sonuçta imaj onların işi. Lisans döneminde iletişim sektöründe staj yapanların yüzde 64’ü kadın. Eğer akıllı bir erkekseniz bu sektöre atılmayı düşünebilirsiniz.

4-Fitness

Vücutların iyi bakan ve formda olan kadınları bulmak için bakılabilecek daha iyi bir yer var mı? Sadece kaslarıyla ilgili değil, spor disiplin, hırs ve vücudunu tanımayı gerektirir; bu da sadece güzel bir vücuttan oluşmadıklarını gösteriyor. 2004 yılındaki verilere göre kadınlar spor ve fitness endüstrisi çalışanlarının yüzde 65’ini oluşturuyorlar.

3-Kozmetik

Güzellik kadınların işi. Bu sektörde çalışmış ünlülere bir göz gezdirelim: Jessica Alba, Sarah Michelle Gellar, Jennifer Love Hewitt, Liya Kebede, Eva Longoria, Liv Tyler, Kate Winslet, Zhang Ziyi. Bu kadınların güzel olduğunu düşünüyor musunuz?

2-Aktivite Koordinatörlüğü

Görkemli ve kararlı bir kadından daha seksi bir şey olduğunu sanmıyoruz. Bu özellikler aktivite koordinatörlüğü yapan birisi için zorunludur. Düğün, parti ve aktivite koordinatörleri her zaman en güzel hallerinde olmalılar ve aynı zamanda sürekli ayakta ve dinamik olmalılar. Bunlara bir de kadınların bu sektöre hakim olduğunu eklersek bu sektörün neden 2 numarada olduğunu anlamış olursunuz.

1-Moda

Önceki sektörleri anlatırken fiziksel güzellik, yüksek kadın oranı, güçlü kişilikler ve kendini sunumdan bahsettik. 1 numarada bulunan sektörümüz için bu özelliklerin hepsini sayalım ve üstüne de süpermodelleri ekleyelim. Moda endüstrisi sadece süpermodellerle değil onların dışında başarılı kadın tasarımcılarla dolu, ve unutmadan; güç de seksidir. Süpermodellerden bahsetmiş miydik?

İşte bu kadar; başarılarını takdirle karşıladığımız en fazla kadının bulunduğu 10 sektör. Cinsiyetlerine göre ayrılan işler dönemini geçtik artık. 2007 yılında Birleşik Devletler’deki iş gücünün yüzde 47′sini kadınlar oluşturuyordu ve 2016 yılına kadar bu oranın yüzde 49 olması bekleniyor.

Kaynak: http://cicibebeler.com/erkek-kadin/be...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
6
4
4
3
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın