Elektronik Sigara Hayat Kurtaran Bir Alternatif mi Yoksa Sigaradan Çok Daha Zararlı ve Tehlikeli Bir Oyuncak mı?

378PAYLAŞIM

Son yılların merak edilen sorusunu yanıtlıyoruz: Elektronik sigara sağlıklı bir alternatif mi yoksa hayatımızın en büyük hatası mı?

Elektronik sigaraya dair tartışmalı konuları araştırırken şu makaleden, ABD'de yayınlanan rapordan, çocukların sigara tüketimini inceleyen şu girişimin çalışmalarından ve bu akademik çalışmadan faydalandık.

Sağlığa zararlı olduğu bilinse de sigara kullanımı ülkemizde hayli yaygın, yüksek fiyatlar bile bu gerçeği değiştirmeye yetmiyor.

Daha doğrusu yetmiyordu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yasa ile otomobillerde tütün tüketimiyle karşılaşıldığında trafik cezası uygulanmaya başlandı, buna araçtaki yolcular da dahil.

Hal böyle olunca yıllardır alternatif olarak anılan elektronik sigaralar tiryakiler arasında ciddi ciddi tartışılmaya başlandı. Tabii sadece fiyatı ve yasakların alternatifi olup olmayacağıyla ilgili değil, normal sigaradan daha az zararlı olup olmadığı da tartışma konuları arasında.

Tartışılan çok konu var fakat tüm bunlar konuşulurken dünya çapında elektronik sigara tüketimi her yıl katlanarak artıyor.

Bu artışı ülkemizde fark edememiş olabilirsiniz fakat Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda neredeyse 7 milyon dolar sadece elektronik sigaralar için harcanıyor. Ardından İngiltere ve Fransa geliyor. Bu ülkeler çeşitli markalarla bu alana giriş yaptı ve artık Türkiye'de elektronik sigara iyiden iyiye yayılıyor.

Akıllardaki sorular yanıtlanmak için bekliyor, birer birer aydınlatalım.

Aslında birkaç yıllık bir teknolojiden bahsetmiyoruz, yaklaşık 50 yıl önce ortaya çıkan bir yöntem bu.

Tasarımları 1960 civarında ortaya çıksa da bundan yaklaşık 20 yıl önce ilk elektronik sigara günde paket paket sigara tüketen bir eczacı tarafından üretildi. Sistem de müthiş karmaşık değil, markadan markaya değişmekle beraber mekanizma nikotin, propilen glikol ve gliserin karışımlarının ısıtılmasıyla çalışıyor.

Gördüğümüz duman bu karışımla ortaya çıkıyor, sigara dumanının aksine karbonmonoksit içermiyor.

Bunlar veriler ama elektronik sigaranın kullanım amacı genellikle sigarayı bırakmayı isteyen kişilerin işini kolaylaştırma üzerine.

Bilim bu duruma ne diyor? Yapılan araştırmalar sigara kullanıcılarının elektronik sigaraya geçtikten sonra sigarayı bırakma oranlarının ciddi oranda arttığını söylüyor. Tüketim oranları değişmiyor olsa bile sigarada bulunan karsinojeni barındırmadığı için çevreye verdikleri zarar azalabiliyor.

Bunun yanında daha az tehlikeli gözükmesi çocukları elektronik sigaraya özendiriyor mu?

Yanıt maalesef evet. 2011-2015 yılları arasında genç bireyler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre elektronik sigara tüketimi bu yaşlarda özendirici etki yaratabiliyor.

Tabii burada tek etkenin elektronik sigaralar olmadığı, sigara tüketiminin de bu yaş aralığında arttığını düşünmek gerekiyor.

Asıl soru, elektronik sigara tüketen kişiler için daha az zararlı mı?

Bu soruya tek bir yanıt vermek mümkün değil, çünkü İngiltere'de devletin yayınladığı bir rapora göre elektronik sigara geleneksel sigaraya göre %95 daha az zararlı ve kişinin bünyesine giren nikotin oranı daha az. Bunun yanında aksi yönde bir araştırma da elektronik sigara tüketimi sebebiyle 500'e yakın kişinin hastanelere başvurduğunu, bazı kişilerde kalp krizi riskini artırabileceğini söylüyor.

Tabii bu oranlar hiç sigara kullanmamış bir kişiyle kıyaslanıyor, geleneksel sigaraya göre daha kontrollü bir mekanizma olduğu için daha az zararlı olduğu şüphesiz.

Elektronik sigaralara dair yapılan araştırmalar yıllar geçtikçe daha net sonuçlar verecek gibi görünüyor fakat şu da bir gerçek, nikotin içerdiği için düzenlemeler getirilmesi kaçınılmaz. ABD ve Türkiye'de şimdilerde tartışılan konu bu.

Bir karara varmak hayli zor, geleneksel sigaradan daha az zararlı olsa da elektronik sigara tüketimini onaylamak mı yoksa nikotini hayatımızdan tamamen çıkarmak mı?

İkinci ihtimalin gerçekleşme ihtimali şimdilik zor göründüğü için sizin fikirlerinizi merak ediyoruz, yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iqossatinal

bence her ikiside zararlı

birinci-tekil-birey

Tütün alıp sarıyom ben :)

kamuran-akkor

demem o ki ilk kullanmaya ( kalem tip ) başladığım günlerde ilk 30 gün içerisinde ağız kokum da dahil tat alma duyum bile değişti. özendirmek için yazmıyorum ama madem bırakamıyorsunuz tütün türevlerini şahsi kanaatim uygun kaliteli bir tane edinin .

kamuran-akkor

yaklaşık 10 yıldan beri kullanıyorum . hatta ilk eczanede görüp almıştım . yıllar sonra aynı eczaneye gittiğimde ( mahallemizdeki ) ellerim dolu olduğundan ilacın parasını vermek için cihazı tezgaha bıraktım . eczacım bana bu çok tehlikeli biliyorsun değilmi deyince , ben ilk elektronik sigarıyı buradan hatta senden aldım deim .biraz gülüştük. Sonra ( benim iyiliğimi düşündüğünü varsıyorum ) olsun ne güzel illeti bırakmışsın bunuda bırak bu da zararlı nitekim dedi.

smmm

17 yıl aralıksız günde en az bir paket sigara tüketen biriydim. 2015 yılının sonlarına doğru ilk jenerasyon elektronik sigara ile tanıştım. Çünkü kararlıydım bu illeti bırakma konusunda. Asla ama asla merdiven altı likit kullanmadım. İlk jenersyonlarda tel pamuk değiştirme hayal olduğu için mutlaka 1 haftada bir coil denen yanma odasını değiştirdim. Bu arada doktor gözetimine başladım. Tabi ki söylemedim doktora bıraktım dedim değerlerimi gözlemlemek istediğimi söyledim. Kontroller başladığından 5 ay içinde tüm zehri atmıştım vücudumdan sadece eser miktarda nikotin görünüyordu sonradan doktora söyledim elektronik kullandığımı müsbet menfii yorum yapmadı. Ama o da farkındaydı bu meret ateşliden daha az zarar veriyor ve bırakmak için diğer tüm yöntemlerden daha etkili idi. Yaklaşık bir yıldır pod adı verilen ürünü kullanmaktayım. Ve inanın onun bile varlığını unutuyorum çoğu zaman evde kalıyor aramıyorum. Tavsiye eder miyim bırakma yöntemi için kesinlikle evet.

smmm

SON OLARAK DİYECEĞİM ŞU. ELEKTRONİK SİGARAYA ETRAFINIZDAKİ İNSANLARDAN ÖZENEREK SOKAKLARDA GENZİNE SU KAÇMIŞ EJDERHA GİBİ DOLAŞMAK İÇİN BAŞLAYACAKSANIZ HİÇ YANAŞMAYIN. ŞU AN NORMAL SİGARA KOKUSUNA ZERRE TAHAMMÜLÜM YOK VE DİYORUM Kİ ÇEVREMDEKİ İNSANLARA BANA BU KOKU İLE KATLANDIĞINIZ İÇİN SİZLERE MİNNETTARIM.

Görüş Bildir