Görüş Bildir
Haberler
Elektrik Zamlarında Kademeli Tarifede Sınırın Altında Kalmak Mümkün mü?

Elektrik Zamlarında Kademeli Tarifede Sınırın Altında Kalmak Mümkün mü?

Son yapılan zamlarla birlikte elektrik faturaları kelimenin tam anlamıyla vatandaşın belini büktü. 150 kilovatsaat (kWh) tüketimin altına yüzde 50, üstüne de yüzde 127 zam yapıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı bir televizyon programında konutlarda ortalama tüketim miktarını 134 kWh olarak açıklamıştı. Ancak, hanelerin aylık elektrik tüketimi bunun oldukça üzerinde.

İçeriğin Devamı Aşağıda

4 kişilik bir ailenin elektrik tüketimi nedir?

4 kişilik bir ailenin elektrik tüketimi nedir?

Sözcü'den Taylan Büyükşahin haberine göre, 4 kişilik bir ailenin kullandığı cihazların tüketimini tek tek hesapladı. Tasarruflu, son teknoloji ürünlerle yapılan hesaplamada dahi en az tüketim miktarı 177 kWh oldu. Konutlarda aileler, buzdolabı gibi bazı beyaz eşyaları kullanmasa ve karanlıkta otursa toplam tüketim 150 kilovatsaatin altında kalıyor.

Kademe tartışması doğru mu?

Kademe tartışması doğru mu?

Ailelerin günde 5 kilovatsaat tüketim yapmasının imkansız olduğunu söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, bunun adının zam değil, soygun olduğunu belirtti. Yüzde 50'lik zammın dahi kabul edilemez bir seviye olduğunu vurgulayan Özdağ, “Kademe tartışmamız da doğru değil. Bu zammın izah edilebilir tarafı yok. Keşke tasarrufu, verimliliği konuşsaydık. Bu iktidar koruduğunu iddia ettiği insanlara dahi yüzde 50 zam yaptı. Bunun adı tasarruf değil, yaşam konforundan ödün vermektir. Bunun adı insanları yoksullaştırıp, enerji yoksunluğuna sürüklemektir” dedi.

Çocuklu aileler için fatura katlanarak artıyor!

Çocuklu aileler için fatura katlanarak artıyor!

Yapılan zamların izahının olmadığını ifade eden Mehmet Özdağ, darboğaz döneminde insanların zor geçindiğini hatırlatarak, yapılan zamların ertelenebileceğini ya da vergi indiriminin yapılabileceğini söyledi. Konutların sera gazı verilerine bakıldığında insanların soğukta oturduğunun görüldüğünü anlatan Özdağ, çocuklu aileler için elektrik faturalarının katlanarak arttığını kaydetti.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
1
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın