Görüş Bildir
Haberler
Yeniçağ Yazarı: 'TÜİK Başkanı Neden Azledildi, Açıklıyorum'

Yeniçağ Yazarı: 'TÜİK Başkanı Neden Azledildi, Açıklıyorum'

Batuhan
31.01.2022 - 08:17

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erdal Dinçer'in, bağımsız ekonomistlerden oluşa Enflasyon Araştırma Grubu'nu (ENAG) dava ettiği için görevden alındığını yazdı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Uğuroğlu’nun bugünkü köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

Saraydan aldığım net bilgiye göre ENAG adlı bilim insanlarından oluşan bağımsız enflasyon araştırma grubunu dava ettiği için TÜİK Başkanı azledildi. Açılan davada hâkim, TÜİK rakamları ile ENAG rakamlarını ister istemez mukayese edecektir ki; TÜİK mi haklı, ENAG mı haklı ortaya çıkacaktır. Gerçek rakam ENAG'ınki çıkarsa ne olacak? TÜİK rezil kepaze olmayacak mı? Gerçek ortaya çıkmayacak mı? Elbette çıkacak… Memurlar, emekliler, asgari ücretliler ENAG'ın gerçek rakamını görüp AKP iktidarına isyan etmeyecekler mi?

TÜİK'in kendi yaptığı TÜFE ve ÜFE ile bağımsız ekonomi bilim adamlarının TÜFE ve ÜFE rakamlarının mukayesesi mahkemede yapıldığı ve gerçek ortaya çıktığı zaman inanın bana milletin kandırıldığı ortaya çıkar, TÜİK tüm itibarını yargı kararı ile kaybeder, hatta Erdoğan istifa etmek zorunda kalır…

Saraydaki kıdemli danışman kaynağım AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılan bu dava nedeniyle TÜİK Başkanı Erdal Dinçer'e çok kızdığını ve görevinden azlettiğini söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
8
3
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Nurettin Bayar

"Erdoğan istifa etmek zorunda kalır" demiş…oha Türkçede böyle bir kelime var mıydı, yeni bir dil sandım.

.....

Yine bir liyakat örneğimiş kendisi , lisansı jeoloji mühendisi, taş bilimci, TUİK başkanı olmuş, bütün rektör yada yardımcıları ilahiyat mezunu genelde, ilgi... Devamını Gör

Abuzer Kadayıf

Keşke dava devam etse de, kim haklı tescillense.